بیگ بنگ: اگر خورشید ما بخشی از این خوشۀ ستاره‌ای بود، آسمان شب شبیه یک جعبه جواهر ستاره‌ای می‌درخشید. این خوشه که M53 نام دارد، در کاتالوگ تحت عنوان NGC 5025 نامگذاری شده و یکی از حدود ۲۵۰ خوشۀ کروی است که در کهکشان ما وجود دارد.

m hubbleبیشتر ستاره‌ها در M53 قدیمی‌تر و قرمزتر از خورشید ما هستند، اما برخی از ستاره‌های مرموز به رنگ‌ آبی و جوان می‌درخشند. این ستاره‌های جوان ممکن است با این فرضیه که تمام ستاره‌ها در M53 تقریبا در یک زمان یکسان تشکیل شده‌اند، مغایرت داشته باشند. این ستارگان غیرعادی “آواره‌های آبی” نامیده می‌شوند و به طرز غیرعادی در M53 رواج دارند. پس از بحث و بررسی زیاد، اکنون تصور می‌شود که آواره‌های آبی با یک مادۀ تازه که از ستارۀ دوتاییِ همسایه آمده، جوان‌تر شده‌اند.

اخترشناسان با تجزیه و تحلیل تصاویر خوشه‌های کروی که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، از فراوانی ستارگانی مانند آواره‌های آبی استفاده کردند تا سن خوشه کروی و در نتیجه محدودۀ سنی کیهان را تخمین بزنند. این خوشۀ ستاره‌ای که با دوربین دوچشمی به سمت صورت فلکی گیسو واقع شده، شامل بیش از ۲۵۰ هزار ستاره است و یکی از دورترین خوشه‌های کروی تا مرکز کهکشان ما است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. چقدر جالب می شد اگر زمین اونجا بود! هرچند احتمال ایجاد حیات شاید کمتر می شد

    1. صمیمانه بابت وقتی که می گذارید و سایت را با مقاله های جذاب به روز و تازه نگه می دارید، سپاسگزارم