بیگ بنگ: چه چیزی از “لکه سرخ بزرگ” مشتری بیرون می آید؟ مشتری گازی بزرگترین سیارۀ منظومه شمسی است که تقریبأ 320 برابر جرم سیاره زمین را دارد.

مشتری منزلگاه یکی از بزرگترین و ماندگارترین سیستم‌های طوفانی به نام لکه سرخ بزرگ(GRS) است که در سمت چپ این تصویر دیده می شود. لکه سرخ بزرگ به قدری بزرگ است که می تواند زمین را ببلعد، گرچه در حال کوچک شدن است. مقایسۀ یادداشت‌های تاریخی نشان می دهد که این طوفان اکنون تنها حدود یک سوم از مساحت سطحی که 150 سال پیش داشته را دارد. برنامه میراث جو سیارات خارجی ناسا(OPAL) در سال 2016 ظاهر این طوفان را با تلسکوپ فضایی هابل رصد کرد. این عکس برجسته به گونه‌ای پردازش شده که رنگ‌های قرمز را مرتعش نشان دهد. داده‎های لکه سرخ بزرگ حاکی از آن است که این طوفان همچنان ادامه پیدا می کند تا مساحت سطحش را محدود کند، اما از لحاظ عمودی کمی مرتفع‌تر نیز می شود. هیچکس نمی داند آیندۀ آن چه می شود، حتی مشخص نیست که آیا این کوچک شدگی همچنان ادامه پیدا می کند یا خیر. اما شاید لکه سرخ مشتری روزی شبیه ِ بقیۀ نقاط کوچکتر در مشتری شود – به طور کامل ناپدید شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. بادرود
    یه کم غیرقابل هضمه،
    اینکه مشتری ازلحاظ حجمی درسته که چندبرابرزمینه،اماچگونه کره ای گازی میتونه ازکره ای خاکی پرجرم ترباشه؟؟؟چون چندبرابربزرگتراززمینه نهایتابایدبازمین هم جرم باشه .اما….؟