بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی کپلر که به دنبال شکار سیاره‌های فراخورشیدی است، رفتارهای عجیب ستاره ای را بررسی کرده که احتمالا بدلیل حضور تمدن های فرازمینی‌ بسیار پیشرفته در اطراف آن میباشد.

تلسکوپ کپلر شکارچی سیارات فرا خورشیدی
تلسکوپ کپلر شکارچی سیارات فرا خورشیدی

ستاره‌شناسان برای پی‌بردن به آنچه در فواصل بسیار دور وجود دارد، ناگزیر به دیدن و شنیدن آثار آنها هستند. برای این منظور از دو روش رصد نور و رصد امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌شود که روش‌ها و تحلیل‌های پیچیده‌ و طولانی‌مدتی نیاز دارند. تلسکوپ کپلر برای یافتن سیاره‌هایی سکونت پذیر در خارج از منظومه شمسی در سال 2009 به فضا پرتاب شد. نحوه ی کار کپلر سنجش افت نورهایی است که در اثر عبور یک سیاره از جلوی ستاره و سد نور آن رخ می‌دهد. افت‌ نور‌هایی که به‌طور مرتب تکرار می‌شوند به معنی وجود یک سیاره خارج از منظومه‌ی شمسی ما هستند. اما تاکنون هیچ‌یک از ۱۵۰ هزار ستاره‌ای که زیر نظر گرفته شده، به اندازه‌ی ستاره‌ی KIC 8462852 دچار افت نور نشده‌ است. روش بررسی ستاره‌ها و سیاره‌های دوردست در ستاره‌شناسی، روشی متفاوت از رصد مستقیم و دیدن اجرام آسمانی است.

ستاره‌شناسان پس از بیش از 6 سال تلاش برای درک رفتار ستاره ی KIC 8462852 که در فاصله 1481 سال نوری از زمین قرار دارد، اکنون به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که احتمالا ابرسازه ای بزرگ توسط تمدنی بیگانه در اطراف این ستاره در حال گردش است. به طور معمول، ستاره‌شناسان برای پی ‌بردن به تعداد سیاره‌ها و اندازه آنها و مدت چرخششان به دور یک ستاره دور دست، فواصل زمانی‌ای را که نور این ستاره‌ها کم و زیاد می‌شود، اندازه‌گیری می‌کنند و سپس با محاسبات پیچیده، اندازه و مدار سیاره را تخمین می‌زنند اما درباره KIC 8462852 چنین کاری تقریبا غیر ممکن است.

موقعیت ستاره یKIC 8462852 که بین صور فلکی ماکیان و شلیاق واقع شده است.
موقعیت ستاره یKIC 8462852 که بین صور فلکی ماکیان و شلیاق واقع شده است.

یک سیاره به اندازه ی مشتری ‌بطور معمول باعث یک یا دو درصد کاهش نور ستاره ی خود می‌شود، اما نور این ستاره گاهی تا میزان 22 درصد کاهش پیدا می‌کند که حکایت از عبور جرمی عظیم و عجیب از مقابل آن دارد. نکته دیگر این است که هیچ الگوی مشخصی برای کم و زیاد شدن این نور وجود ندارد و در نتیجه آنچه از بین ما و ستاره عبور می‌کند، مدار مشخص و روش گردش معینی ندارد.

یک تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه ییل و دانشگاه کالیفرنیا برای این رفتار عجیب، مجموعه‌ای از نظریه‌ها را تهیه کرده‌اند که از میان آنها حضور حیات‌های پیشرفته و قدرتمند فرازمینی هم محتمل‌ است. جیسون رایت، محقق دانشگاه پنسیلوانیا، در این‌ باره گفت: «چنین تحولات و رفتاری تنها با این توجیه قابل توضیح است که آنچه از مقابل این ستاره عبور می‌کند، در واقع ابرسازه‌های فرازمینی‌ است که با صفحه‌های گسترده، مشغول جمع‌آوری انرژی خورشیدی هستند». او ادامه داد: «فرازمینی‌ها به‌طور معمول آخرین فرضیه‌ای هستند که در توضیحات و نظریه‌های علمی ممکن است در نظر گرفته شوند اما آنچه در اینجا مشاهده می‌شود تنها با چنین توضیحی قابل پذیرش است».

مشاهدات ستاره ی KIC 8462852
مشاهدات ستاره ی KIC 8462852

ستاره KIC 8462852 که از سال 2009 توسط یک تلسکوپ به‌طور مداوم در حال بررسی است، آن‌قدر در رفتارهای نوری خود غیرقابل پیش‌بینی و غیرمنظم است که هیچ نظریه‌ای نتوانسته این رفتار را در زمره فعالیت‌های طبیعی اخترشناسی قرار دهد. از جمله این نظریه‌ها، ایده‌ای بود که احتمال وجود فعالیت‌های بسیار زیاد و شدید دنباله‌دار در آن منظومه را مطرح می‌کرد و گرد و غبار ناشی از برخوردهای تصادفی این دنباله‌دارها را علت اصلی کم و زیاد شدن نور ستاره می‌دانست.

این نظریه با توجه به حجم نوری که ستاره KIC 8462852 از دست می‌دهد، غیرقابل پذیرش است و باید دنباله‌دارهایی به اندازه کره زمین با یکدیگر برخورد کنند تا شاید غبار لازم برای کاهش 22 درصدی نور ستاره را فراهم کنند. اگر وجود ابرسازه‌های فرازمینی در این منظومه خورشیدی را بپذیریم، تکنولوژی این فرازمینی‌ها بسیار پیشرفته و غیرقابل تصور است چراکه آنچه امروز ما می‌بینیم در واقع کاری است که آنها 1481 سال قبل انجام داده‌اند؛ این یعنی قرن ششم میلادی در زمین.

Radio-telescope-حال دانشمندان تصمیم گرفته‌اند یک رادیو تلسکوپ عظیم را به سوی ستاره KIC 8462852 بچرخانند و از ژانویه تا پاییز سال 2016 (دی‌ماه 1394 تا مهر 1395) رفتارهای الکترومغناطیسی اطراف ستاره را زیر نظر بگیرند تا شاید بتوانند از امواج الکترومغناطیسی که به دست می‌آورند، فعالیت‌های تکنولوژیکی تمدن بیگانه را به اثبات برسانند. در صورتی‌که این رفتارها به اثبات برسد، آنگاه ما با بیگانگان هوشمندی مواجه هستیم که 1481 سال قبل از تکنولوژی امروز ما، بسیار پیشرفته‌تر بوده‌اند و مشخص نیست این‌ روزها در حال چه فعالیتی در کجای کائنات هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: washingtonpost , universetoday

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

39 دیدگاه

 1. بنظرمن که ما دست ساخته آنها هستیم
  و زمین یک آزمایشگاه کوچکی است وما هم ساخته آزمایشگاهی آنها .

 2. اگر موجودات فضایی وجود داشته باشند برای ما هم سود های زیادی دارد و هم ضرر هایی برایمان دارد. فوایدش این است که اگر آنها پیشرفته باشند در سالهای دیگر میتوانیم از آنها چیز های زیادی یاد بگیریم و ضررش این است که کشور های مختلف از جمله کشور ما مردمشان از این موضوع‌میترسند و ممکن است دنیا با این یافته اش بهم بریزد .
  و حتی ممکن است جنگی بین سیاره ی ما و سیاره ی آنها بیفتد. ولی من خودم فقط به فوایدش فکر میکنم و با خودم میگم اگر انرژی قوی تر از اتم داشته باشند میتوانیم با آنها معامله کنیم و از انرژی و معادن آنها استفاده کنیم.

  1. دوست عزیز ! باعث خنده و نشاط وانبساط خاطر من شدید ! اگه شما این کامنت رو نمیذاشتید من امروز صبح چه جوری میخندیدم ؟ مثل اینکه بگید شتاب گر ذرات سرن سوییس وجود نداره یا مثلا دکتر استیون هاوکینگ وجود نداره 🙂
   هه هه هه هه هه

   1. حسن خان گمان نمیکنم من دوستی با مشخصات شما داشته باشم.
    منظور من با توجه به شواهد و مدارک موجود علمی در حال حاضر و مشخصا این مطلب بالا بود.
    اگر دوست داری باز هم بخندی باید بگم که شما وجود نداری!!! (صرفا جهت خنداندن و انبساط خاطر شما و نه تمسخر)
    یه عده تو فضای مجازی فقط منتظر هستند کسی یه حرفی بزنه پاچه شو بگیرن، بگن بیسواده و مسخرش کن.

   1. اونا هوشمند نیستند. تو هوشمندی بهتره بحث رو گم نکنیم. احتمال وجود حیات حتی در اقمار مشتری و یا زحل چندان دور از دسترس نیست. اما چیزی که برای بشر مهمتر بدون شک وجود حیات هوشمند فرازمینی. بهتر هسته اصلی بحث ها رو گم نکنیم.
    من هم مثل خیلی های دیگه مثله کارل سیگان که پیش بینی کرد که فقط در کهکشان راه شیری حداقل 1000 حیات هوشمند وجود دارد، معتقدم که وجود حیات فرازمینی چندان بعید به نظر نمی رسد. نکته ای که وجود دارد تفاوت تکنولوژیکی موجودات هوشمند برای برقراری ارتباط است.

    1. هوشمند بودن نسبی هست.
     باور کن یک سری موجوداتی هستند اندازه ی یک سلول هم هوش برای کسی مثل من که ریاضی رو 100 زدم قایل نیستند.

     1. با کلمات بازی نکنیم. وقتی بحث هوشمندی برای حیات های فرازمینی می شه، یعنی موجوداتی که قابلیت استفاده از ابزار رو دارند و ازقوانین موجود در طبیعت برای راحتی خودشون و زندگی بهتر و پاسخ به کنجکاوی های ذهنیشون استفاده کرده اند. هرجا بحث از هوشمند بود یعنی موجودات هم رده از لحاظ تکامل ذهنی با انسان و یا فراتر از انسان. لطفا بحث رو گم نکن

     2. خودتو با کرم و سگ مقایسه نکن. کمی واسه بشریت سنگین تموم می شه.

 3. شاید هم که احتمالشم کم نیست در اونجا داره پدیده ای فیزیکی رخ می ده که ما تا به حال نمود عینی اون رو ندیدیم . یا شاید به خاطرخطای محاسبات میزان افت نوری که در حال محاسبه است با مقدار واقعی متفاوته. شاید تو مسیر سیاهچاله ای چرخان وجود داره که نور رو در دوره های زمانی خاصی از مسیر اصلیش که در واقع ما هستیم منحرف می کنه. البته با توجه به این فاصله بسیار طولانی و با توجه به ضعف بشر در شناسایی جهان در این فواصل نجومی ترجیح بر اینه که توضیح منطقی تر و در عین حال فیزیکی تری از قضیه وجود داشته باشه. شاید ذرات باردار موجود در سحابی هایی که نور این سیاره از آن عبور می کند سبب این افت شده باشد. یا اینکه در لحظه عبور سیاره مذکور تنها یک سیاره از ربروی آن عبور نکنند وچندین سیاره عبور کنند. اگر مشتری سبب افت دو درصدی نور خورشید می شود. شاید گذر هم زمان چندین جرم بزرگ نظیر مشتری این افت را ایجاد می کند. شاید هم تلسکوپ فضایی کپلر دارای نقاط کوری بوده که ناخوداگاه خطای اندازه گیری در اون نقاط بر روی هم جمع می شوند.

  1. شاید قدرت اون موجدات طوری هست که برای اینکه انسان از وجودشان باخبر نشود با یک نیرویی شما رو اینجا فرستادند تا ما رو گمراه کنی.

  2. من که خوب نفهمیدم شما چی گفتی ؟ نمیدونم بقیه متوجه منظور شما شدن یا نه ؟!

   1. شاید بهتره به جای اینکه کامنت من و کامنتای توی این صفحه رو بخونی اول متنو بخونی، چیزی که من می گم در راستای حرف مقاله است، که در حال حاضر ترجیح می دیم تمدن های فرازمینی رو آخرین گزینه بدونم که سبب ایجاد این افت های نوری شده.

 4. اگر همچین چیزی وجود داشته باشه همین طور که در مطلب گفته شد این تصویر ما از اون ها مال 1480 سال قبل یعنی الان اونها خیلی پیشرفته تر چیزی ک ما ها بتونیم تصور کنیم و اینکه به نظر من اونجا تمدن دیگه نیست احتمالات دیگه شانسشون بیشتره

 5. شاید اصلا اونا خود ما هستیم!! شاید داریم به گذشته خودمون نگاه میکنیم!!
  ممکنه ما انسانها خیلی وقت پیش روی یه سیاره دیگه با یه تکنولوژی فوق پیشرفته زندگی میکردیم اما به دلایلی اونجا غیرقابل سکونت شده و فقط تونستیم خودمون رو (کدهای DNA ای و بیت های اطلاعاتیمون ….) به سیاراتی مثل زمین مخابره کنیم!
  حالا از اینجا داریم گذشته خودمون رو میبینیم!!
  نمیدونم میفهمید منظورم چیه یا نه.من همیشه توضیح دهنده بدی بودم :((

 6. دوستان هیچ وقت فکر نکنید که وجود دیگر موجودات غیر زمینی توهم و خیاله !!
  چون شبیه اینه که بگیم در دریا ها هیچ موجود زنده ای وجود نداره و فقط ما تنها موجودات خشکی هستیم

 7. این که 1481 ساله . حالا اگه تمدنی یک میلیون سال از ما پیشرفته تر باشه چی ؟

  1. مانند سلولی که برای بدن انسان خدمت میکنه، زمین نیز برای آن تمدن خدمت می کند.
   سلول به اتم می خندد و ما به سلول و آن ها هم به ما

 8. درسته من هم تو همین فکرم که چرا نخواستن با ما تماس داشته باشن

  1. خب ممکنه 1480 سال پیش سیگنال فرستاده باشند و هنوز سیگنالشان به ما نرسیده باشد.
   چون فاصله 1481 سال نوری هست.
   ممکنه اونها راه ارتباطی دیگری به جز نور و امواج رادیویی داشته باشد که در بینشان مرسوم باشد که ما زمینی ها روحمون از اون تکنولوژی خبر ندارد.
   فرض کن به موجودات نرم تن زیر اقیانوس ها موج رادیویی بفرستیم خوب اون نمیتونه دریافت کنه و با خودش میگه انسانی وجود ندارد و اگر بود باهام ارتباط برقرار می کرد.
   و یا مثل نظر بالاییم اصلا مارو آدم حساب نمیکنن.
   و یا ممکنه با یک سری نیروهایی که ما نمیفهمیم دارن ما رو کنترل میکنن. مثل چوپانی که 3 سال گله رو نگه میداره و بعدش قربانی میکنه و میخوره.
   ممکنه اونام مارو غیرمستقیم به سمت اهدافشون هدایت می کنند.
   ممکنه اصلا از ما بترسن و چندتا مهندس گمارده باشند که مواظب باشند سیگنالی به سمت زمین نیاد و ما از وجودشون باخبر نشیم.

  2. یعنی زمانی که با امواج رادیویی کار می کردند فرستادند ولی زمان حضرت عیسی بوده و از کنار زمین رد شده.
   بعدش که ما رادیویی کشف کردیم اونها امواج دیگه و خفن تر فرستادند.
   یعنی اشتراک راه ارتباطی نداریم.

 9. به نظر من همین که جرات به خرج دادن و همچین نظریه ای رو به نگارش در آوردن خودش پیشرفت بزرگی هست در مورد اعلام وجود تمدن بیگانه فوق پیشرفته. تصورش رو هم نمیشه کرد که این مسايل عمومی بشه و عکس العمل مردم چه خواهد بود، سخته.

  1. در یک مطلبی که در همین سایت گذاشته شده بود در کشورهایی مثل آمریکا و آلمان و.. درصد زیادی از مردم به وجود حیات ماورای منظومه ی شمسی اعتقاد دارند و فقط به کشور خودمون نگاه نکنید.
   به نظرم مثل قاره ی آمریکا در 500 سال پیش قبولش می کنند.

  2. گرچه نمی توان حیات فرازمینی را انکار کرد، اما جای سوال است که این موجودات چه لزومی دارد با جسمی چند برابر مشتری نسبت به استخراج انرژی اقدام کنند؟!! آیا آنها که به این سطح از پیشرفت از تکنولوژی رسیده اند، نمی توانند به روشی دیگر یا با جسمی کوچکتر انرژی استخراج کنند. ضمن این که اعتقاد دارم در این کیهان عظیم هر اتفاقی احتمال رخ دادن دارد، اما شاید این جسم یک ابر گازی بزرگ باشد، شاید هم نشانه کوچکی از ماده تاریک باشد!!!

 10. اگر تا این حد پیشرفته باشند باید هزار سال پیش از وجود ما اطلاع داشته باشند و تا الان احتمالا ما یک سیاره جالب و قابل دسترس برای اونها باشیم!!

  1. و شاید مثل لانه ی مورچه ایم برایشان.
   آیا شما میدونی حیاط خونه ی همسایتون لانه ی مورچه دارد یا نه؟
   شایدم اون سلول خورشیدی نباشد و از ترس فضایی ها و جنگی که بینشون راه افتاده دارن دیوار چین میکشن!

 11. ببینین نمیخوام خیلی تخیلی و فانتزی حرف بزنم ولی به نظر من همین الانم دانشمندا چیزایی کشف میکنن ولی به خاطر اینکه مردم ظرفیتشو ندارن نمیگن من با نظر بهزاد موافقم

 12. بنظرتون اگر چنین اتفاقی بیفته ،مقامات دولتی اونو عمومی میکنن؟
  درسته که این حرف معمولا توسط متوهمان توطه مطرح میشه
  ولی منطقی هم نگا میکنی ،شاید کار عاقلانه ای نباشه و شاید مردم ظرفیت این همه چیز عجیب و ساختارشکن و نداشته باشن ؛
  مخصوصا به مساله ی مذهبب که میرسه احتمال اغتشاش هست
  همونطور که درتاریخ شاهد حساسیت ایشان در مورد اکتشافات نجوم و کیهان بودیم

 13. اونجایی که گفت این تکنولوژِی مال 1480 سال اونهاست یخورده شکه شدم و فاصله ی نوری گفته شده در اول متن یادم رفته بود!