بیگ بنگ: سه دانشمند ادعا کردند که سنگ‌های پفکی-شکل روی مریخ در حقیقت قارچ هستند. اگر این کشف حقیقت داشته باشد، تحولی خیره‌کننده در پژوهش‌های مریخ می‌باشد.

image aبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، دکتر “شینلی وی” میکروبیولوژیست از دانشگاه علوم چین و دکتر “رودلف شیلد” اخترشناس از دانشگاه هاروارد-اسمیتسونیان و دکتر “رهون گابریل جوزف” پس از بررسی تصاویری که مریخ‌نورد کنجکاوی و دوربین تلسکوپی های‌ رایز از سطح این سیاره‌ی سرخ ثبت کرده‌اند ادعا کردند که روی سطح مریخ قارچ وجود دارد.

مطالعات آن‌ها باعث ایجاد شک و تردید در جامعه‌ی علمی شده است. این سه نفر ادعا می‌کنند که این “قارچ‌ها” طی روزها، هفته‌ها و ماهها ناگهان ظاهر می‌شوند و ناپدید می‌شوند و اندازۀ آن‌ها کوچک می‌شود. این تیم بیان کردند که شواهدی از وجود قارچ در اثرات باقی مانده از چرخ‌های مریخ‌نورد کنجکاوی وجود دارد. “وی”، “شیلد” و “جوزف” سال‌هاست تصاویر ناسا را مورد بررسی قرار می‌دهند و نظریات مختلفی به اشتراک گذاشته‌اند.

gWcbNzFNMFpCUدر آوریل سال ۲۰۲۰ شیلد و جوزف در تحقیقاتی مشابه اعلام کردند که روی مریخ قارچ وجود دارد. این ادعا بسیار بحث‌برانگیز شد. جوزف در سال ۲۰۱۴ خواستار بررسی یک موجود زنده شد که در عکس‌های مریخ‌نورد “فرصت” دیده بود. بعدها مشخص شد که این ارگانیسم ادعایی تنها یک سنگ بوده است.

این گروه در آخرین مطالعه بر وجود حیات در مریخ تاکید دارند و ۴۰ عکس نیز برای اثبات ادعایشان در تحقیقات قرار داده‌اند. آن‌ها با اشاره به ساختارهای عنکبوتی‌شکل مریخ به نام ‘araneiforms’ می‌گویند، این ساختارها شواهدی از وجود قارچ سیاه، کپک، گلسنگ و جلبک است. این ساختارها در بهار تا ۲۹۸ متر رشد می‌کنند و در زمستان ناپدید می‌شوند.

A portion of the Chem Cam deck of Curiosity Photographed on Sol aاگرچه ناسا پیش از این اعلام کرده که این ساختارهای عظیم در نتیجه‌ی ذوب شدن یخ‌های فصلی دی‌اکسید کربن به وجود می‌آیند، اما محققان این مقاله معتقدند یخ‌های دی‌اکسید کربن شفاف و سفید هستند و نمی‌توانند این ساختارها را تشکیل دهند. این گروه همچنین معتقدند بر روی مریخ‌نورد کنجکاوی نیز قارچ رشد کرده است و بخش بزرگی از ادعاهای آن‌ها براساس تغییر شکل و اندازه‌ی این ساختارهاست.

apres ans odyssee curiosity sur mars heure veriteنویسندگان این مقاله نوشتند: این پرسش که آیا حیات در مریخ وجود دارد بسیار بحث‌برانگیز است اما هنوز هیچ‌کس شواهدی قطعی برای اثبات آن پیدا نکرده است. این مقاله که قرار است در مجله‌ی Advances in Microbiology به چاپ برسد اکنون به صورت پیش‌چاپ در دسترس است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. طبق دیدگاهی که بذر حیات در تمام کیهان پراکنده است و با توجه به شرایط سخت آب و هوایی مریخ منطقی هست که ساختار ساده ای چون قارچها امکان حیات داشته باشند.