بیگ بنگ: آیا زمانی بر روی مریخ حیات وجود داشته است؟ این سوال را اخترزیست شناسانی که به دنبال نشانه‌های حیات در جاهای دیگر کیهان می‌باشند همراه با ما سالهاست از خود می‌پرسند. نقشه‌های جدید که اخیرا توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده منتشر شده است شواهدی مبنی بر مثبت بودن جواب این سوال به دست می‌دهند.

نمایی سه بعدی از قسمت غربی برجستگی‌های ستی منسا بر روی مریخ. زمین‌شناسان معتقدند این لایه‌های سنگی از شن‌های به دام افتاده در دریاچه‌های کم عمق تشکیل شده‌اند.شواهد حیات در گذشته ممکن است در فسیل‌های موجود در این لایه‌ها حفظ شده باشد.

به گزارش بیگ بنگ، نقشه‌ها شواهدی از فرایندهای داخلی مریخ را نشان می‌دهند که نشان دهنده‌ی سطحی خیس می‌باشند. دکتر کریس اوکوبو که از دانشمندان سازمان زمین شناسی ایالات متحده و نویسنده‌ی ارشد این مقاله گفت: « این نقشه‌ها به محیطی اشاره دارند که در آن آب‌های زیرسطحی فراوان بوده و در زمان‌های مختلفی به سطح مریخ راه یافته و تشکیل حوضچه‌هایی می‌داده‌اند.» شواهد مبنی بر وجود آب از اصلی‌ترین مشخصه‌هایی است که اخترزیست‌شناسان در جست‌وجو به دنبال حیات به دنبال آن می‌باشند. اوکوبو می‌گوید:« این حوضچه‌ها مشابه با حوضچه‌های روی زمین برای حیات مناسب بوده‌اند.»

تصاویری از شرق منقطه‌ی Candor Sulci بر روی مریخ. رنگ‌ها که لایه‌های مختلف سنگ را نشان می‌دهد ممکن است نتیجه‌ی ترکیبات شمیایی، آرایش فیزیکی یا سختی سطح مختلف باشد. این لایه‌های زمانی مسطح بودند اما به دلیل زمین‌لغزه به این شکل در آمده‌اند.

نقشه‌هایی که در اینجا نشان داده می‌شوند نشان دهنده‌ی گسل‌ها و لندفرم‌ها بر روی لایه‌های سنگی مریخ است که مشابه با روشی است که آب زمین ما را شکل می‌دهد. عکس‌ها نیز نمایی نزدیک از ساختار آنها را نشان می‌دهند. اگر زمانی بر روی مریخ حیات وجود داشته، این حیات مدتهاست که از بین رفته است. یافتن فسیل‌ها نیازمند حفر چندین متری در سطح مریخ است که معادل با حفر در خاک منجمد بر روی زمین است.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: newsweek.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه