بیگ بنگ: چند جهانی یکی از نظریات علمی-تخیلی می‌باشد که بسیار مورد توجه و علاقه قرار گرفته است. این پدیده را می‌توان بدین صورت توصیف کرد: سفری به اندازه‌ی کافی دور و یا به عبارتی سفری به درون یک کرمچاله و رو در رو شدن با یکی شبیه خودمان و یا یکی دیگر از خودمان در جهانی دیگر.

parallel--universesبه گزارش بیگ بنگ، سوالی که پیش می آید این است که حتی اگر جهان‌های موازی وجود هم داشته باشند، آیا ما قادر به دستیابی به آن‌ها خواهیم بود؟ دنبال کردن نظرات و گمان‌های فیزیکدانان با افکار منحصر به فردی که دارند، مانند همیشه جالب خواهد بود.

آیا کربن‌های شما در جایی دیگر کپی شده‌اند؟

یکی از هیجان‌انگیزترین موضوعات هم در جهان علمی- تخیلی و هم در علم واقعی، مفهوم جهان‌های موازی می‌باشد. این موضوع بسیار شگفت‌آور است؛ این ایده که چندین کپی از شما هم زمان در چند مکان وجود دارد، بسیار هیجان‌انگیز و همچنین نگران‌کننده خواهد بود. ایده‌ی چند جهانی یک فرضیه‌ی علمی نیست؛ بلکه همانگونه که اتان سیگل در مجله‌ی فوربس گفته است: یک نتیجه‌ی فرضی است از چندین قانون فیزیکی که امروزه فهمیده شده است.

ایده‌ی آغاز منحنی فضا-زمان و کشیده شدن آن به سمت بینهایت به صورت ریاضی محدود به این می‌شود که در چند نقطه تکرار خواهد شد. از این نظریه گاهی تحت عنوان “جهان‌های در هم تنیده یا دوخته شده” نام برده می‌شود. می‌توانید ایده‌ی تکرار کلونی‌های کیهانی را فراموش کنید اما، احتمال دیگری وجود خواهد داشت. این احتمال به این صورت بیان می‌شود: چندین پدیده‌ی بیگ بنگ به صورت هم زمان رخ داده و چندین حباب فضا-زمان در چندین دریای کف‌آلود از پتانسیل بی‌نهایت بوجود آورده است.

shutterstock_12310231چگونه به آنجا دست خواهیم یافت؟

آنچه ما میخواهیم بدانیم این است: آیا ما قادر هستیم به حباب دیگری از فضا-زمان دست یابیم؟ خب جواب این سوال بستگی دارد به اینکه ما کدام ایده را برای وجود جهان‌های موازی بپذیریم. فیزیکدان تئوری آمریکایی و نظریه پرداز نظریه‌ی خارق‌العاده‌ی ریسمان، “برایان گرین” از دانشگاه کلمبیا، این بحث را مطرح می‌کند که معقول بودن سفر بین جهان‌های مختلف، با فرض اینکه پدیده‌ی چند جهانی و جهان‌های موازی واقعا وجود داشته باشند، بر پایه‌ی مفهومی می‌چرخد که شما با آن امکان وجود داشتن جهان‌های موازی را مطرح می‌کنید.

این نظریه‌پرداز می‌گوید: اگر شما مدافع وجود جهان‌های موازی بر اساس رخ دادن چندین رویداد بیگ بنگ به صورت هم زمان هستید باید بدانید که این مفهوم بدین معنا است که ترک کردن جهانی که در آن هستیم و سفر به جهان‌های دیگر همانقدر محتمل و ممکن خواهد بود که سفر در زمان به گذشته و حتی به پیش از رخداد پدیده‌ی بیگ بنگ که جهان ما را به وجود آورده است امکان‌پذیر باشد. حال اگر شما به نظریه‌ی جهان‌های موازی بر پایه‌ی فیزیک کوانتومی اعتقاد داشته باشید، نیازی به سفر کردن به جهان‌های دیگر نخواهید داشت، زیرا شما هم اکنون به صورت متناوب در چند جهان زندگی می‌کنید (اگرچه نه در تمام آنها). نمی‌توانید تصمیم بگیرید که کدام لباس را بپوشید؟ اصلا مشکلی نیست؛ شما هر دو را خواهید پوشید اما در دو جهان موازی جدا از هم!

parallel-universeدر هر حال، فیزیکدان نظری “میچیو کاکو” عقیده دارد که کیهان ما در نهایت به وسیله‌ی یک یخبندان عظیم پایان خواهد یافت و این تکنولوژی روزی به ما اجازه خواهد داد که در میان جهان‌های مختلف سفر کنیم. از طرف دیگر، نیل دگراس تایسون می‌گوید که اگر شما از جهانی با ابعاد بزرگتر آمده باشید به آسانی قادر به سفر در بین ابعاد دیگر خواهید بود درست مانند اینکه از یک اتاق بزرگ به یک اتاق کوچک قدم بگذارید. همچنین در نظریه‌ی ریسمان (به عنوان یک نظریه‌ی پیشرو که توانسته در رقابتی آشکار پلی بر فراز خلیج به ظاهر شکست ناپذیر مکانیک کوانتومی و نسبیت عام بگستراند) این فرض بیان می‌شود که در واقع در کیهان ما ابعادی بسیار بیشتر از آنچه در گذشته فکر می‌کردیم وجود دارد و ما فقط در آشکارسازی و شناسایی آن‌ها با شکست روبرو شده‌ایم. زیرا، این ابعاد در واقع بسیار کوچک، درهم تنیده در زمان بینهایت و در محدوده‌ی زیر اتمی هستند و لذا دستگاه‌های ما قادر به آشکار ساختن آنها نمی‌باشند.

اما، ما چگونه می‌توانیم هیچکدام از این بحث‌های مطرح شده را ثابت کنیم بدون آنکه به اولین تجربه‌ی عملی از آنها دست پیدا کنیم؟ بسیاری از جنبه‌های متعدد جهان ما هنوز برایمان ناشناس و مرموز باقی مانده، بنابراین در حال حاضر به نظر می‌رسد دست‌یابی به هرگونه دلیل موثق برای اثبات اینکه کدام یک از این فرضیات درست است وجود ندارد. در هر صورت، فارغ از اینکه ما دلایل قطعی برای اثبات وجود جهان‌های موازی و پدیده‌ی چند جهانی پیدا کرده باشیم و یا بتوانیم مسیر جا به جا شدن میان این جهان‌ها را بیابیم، ناپدید شدن موضوعی به این مهیجی هم در علم ِ تخیلی و هم در علم ِ واقعی بسیار دور از دهن به نظر می‌رسد.

ترجمه: ندا حائری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. یه همچین چیزی میتونه درست باشه چون بعضی وقتا خیلی از ماها یهو به خودمون میایم و هی می پرسیم: من کیم…اینجا چیکار می کنم…

  1. خودم منم همینجوری شدم . گاهی اوقات انسان همش فکر میکنه یه اتفاق که می افته یا جاهایی که میره تکرار شده و براش آشنا است .

   1. اگر زمان از دست رفته دارید، مطمئن باشید که مدتی را در بعد دیگر می گذرانید و مجددا بر می گردید

 2. به نظر من ما بطور متناوب در جهانهای موازی درحال انتقال هستیم به همین ترتیب در زمان هم سفر میکنیم.اگر متوجه این موضوع نیستیم بخاطر اینکه حافظه (شعور)ما فقط قادر به درک جهانی هست که در زمان مشخصی در آن زندگی میکنیم

 3. ما از طریق بعد دوم خودمون که همون تصاویر و اشکال هندسی منظم هست و در ذهن ما شکل میگیره و همینطور بعد یکم خودمون و صورت تک بعدی خودمون یعنی اعداد مجرد و محض ریاضی که هردوی این ابعاد به تمام ابعاد بالاتر ما اشراف و تسلط کامل و مطلق دارن میتونیم به تمام ابعاد جهان و همینطور تمام جهان های موازی تو هر بعد جهان سفر کنیم . به این معنی که وقتی من صبح از خونه میرم سر کار یعنی دارم تو بعد سوم یا مکان سفر میکنم ولی وقتی از سال 2017 میلای میرم تو سال 3017 میلادی یعنی دارم تو بعد زمان ( بعد چهارم ) علاوه بر بعد مکان هم سفر میکنم و به همین ترتیب وقتی که دارم راجع به سفر بقیه تو بعد چهارم یا زمان فکر میکنم یعنی پا توی بعد پنجم یا همون (( آگاهی )) گذاشتم و بازهم میشه به ابعاد بالاتر به همین ترتیب سفر کرد

  1. خییییلی جالبه 😐منم وقتی اولین بار اینجور متنی رو خوندم . به ذهنم رسید که اگه به بعد بالاتر سفر کردم در بعد های بعدی هم به بعد دیگه سفر کردم .
   حتی داخل انیمیشن ها هم از بعد های دیگه صحبت میکنن . مثل انیمیشن مردانکبوتی جدید .

 4. این تعریف از جهان های موازی ک حضور ب صورت متناوب در چندین جهانو ترسیم میکنه خیلی تخیلی و جذابه . اگه واقعیتش اثبات شه جالب میشه .ی چیزی مث برنامه نویسی ی بازیه .ک برنامه نویس همه ی حالت های ممکن رو نوشته.