بیگ بنگ: باید بگويیم شما یکی از خوش شانس ترین افرادی هستید که وجود دارد. در واقع شما نوادگان تعداد نامحدودی از گونه‌های جانداری هستید که موفق بوده و برای یافتن جُفت و فرزند آوری از ناملایمات جان سالم به در برده اید. همچنین شما ماحصل زنجیره ای پیوسته هستید که فجایع جهان شمول بسیاری را پشت سر گذاشته اید. فارغ از این مسئله، اجداد شما در سیاره ای چشم به جهان گشودند که موقعیت مناسب و ستاره مناسبی میباشد. جایی نه زیاد گرم و نه زیاد سرد، با دمایی مناسب و قابلیت دسترسی به آب و هر آنچه که برای حیات لازم باشد. واقعا که خوش شانسيد!

بله، شما بسیار خوش شانس هستید که این مکان را خانه خود بنامید.
بله، شما بسیار خوش شانس هستید که این مکان را خانه خود بنامید.

به گزارش بیگ بنگ، در واقع، شما در جهانی متولد شده اید که از ثابت های فیزیکی مناسبی برخوردار است، مثل نیروی گرانش یا نیرویی که اتم ها را کنار هم نگه می دارد. در چنین شرایطی، ستارگان، سیارات و حتی ترکیبات لازم برای حیات نیز به وجود می آیند. شما در قرعه کشی دیگری هم برنده شدید و احتمالاً از این مسئله ابراز بی اطلاعی می کردید. شما در بی خطرترین سیاره و ناحیه قابل سکونت راه شیری متولد شده اید.

یک لحظه صبر کنید. آيا کهکشان ها هم دارای ناحیه قابل سکونت اند؟ بله، شما هم اکنون در این ناحیه حضور دارید. راه شیری جای بزرگی است که گستردگی آن بیش از 100 هزار سال نوری اندازه گرفته شده است و حاوی 100 تا 400 میلیارد ستاره میباشد. خورشید ما 27 هزار سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و فاصله ما از لبه خارجی آن ده ها هزار سال نوری برآورد شده است.

موقعیت خورشید در کهکشان راه شیری
موقعیت خورشید در کهکشان راه شیری

کهکشان راه شیری نواحی غیر قابل سکونتی هم دارد. چگالی ستارگان در مجاورت مرکز کهکشان بسیار بیشتر از قسمت های دیگر است. این ستارگان تشعشعاتي ساطع می کنند که شرایط را برای حیات با دشواری فراوانی روبرو می سازد. تابش عامل ناگواری برای حیات محسوب می‌شود. اما شرایط رو به وخامت بیشتری نیز وجود دارند. توده‌ای عظیم از شهاب سنگ ها پیرامون خورشید هستند که به سحابی اورت معروف اند. چندی از بزرگترین فجایع تاریخ زمانی به وقوع پیوست که این شهاب سنگ ها به زمین برخورد کردند. این ناآرامی ها در نزدیکی هسته کهکشانی به دفعات بیشتری روی می دادند.

مکان خطرناک دیگری هست که قطعا نمی خواهید در آنجا باشید: بازوهای چرخشی کهکشان. این نواحی دارای چگالی زیادی هستند که ستاره ها عمدتا در آنها به وجود می آیند. ستارگانی که به تازگی شکل می گیرند، تابش های خطرناکی ساطع می کنند. خوشبختانه، ما فاصله بسیار زیادی با بازوهای چرخشی کهکشان داریم و خیلی کم اتفاق می افتد که از این بازوها گذر کنیم.

اولین ستاره ها عمدتا از هیدروژن و هلیوم تشکیل یافته بودند. اعتبار: ناسا، تیم تحقیقاتی WMAP
اولین ستاره ها عمدتا از هیدروژن و هلیوم تشکیل یافته بودند. اعتبار: ناسا، تیم تحقیقاتی WMAP

ما در مکانی مناسب و به دور از بخش های خطرناک ِ کهکشان راه شیری زندگی می کنیم. نخستین ستارگان فقط هیدروژن، هلیوم و چند عنصر دیگر باقی مانده از بیگ بنگ داشتند. اما هنگامی که بزرگترین ستارگان در قالب ابرنواختر منفجر شدند، عناصر سنگینی مثل اکسیژن، کربن و حتی آهن و طلا را در اختیار نواحی پیرامون قرار دادند.

سحابی خورشیدی ما عناصر سنگینی از نسل های مختلف ستارگان دریافت کرد. بدین ترتیب، همه ما از مواد خام مورد نیاز برای فرگشت بهره مند گشتیم. اگر منظومه شمسی قدری دورتر بود، احتمالا ما دیگر نمی توانستیم به اندازه کافی به این عناصر سنگین دسترسی داشته باشیم. ما حیات مان را مدیون نسل های مختلف ستارگان مرده هستیم. بر طبق گفته‌های اختر زیست شناسان، ناحیه قابل سکونت کهکشانی شاید در خارج از برآمدگی کهکشانی آغاز می شود، یعنی تقریبا با فاصله 13 هزار سال نوری از مرکز. به یاد داشته باشید که ما 27 هزار سال نوری با مرکز کهکشان فاصله داریم.

ناحیه قابل سکونت راه شیری
ناحیه قابل سکونت راه شیری

البته همه ی اخترشناسان این فرضیه زمین کمیاب را قبول ندارند. در واقع، به همان شکل که ما در زمین به آب دسترسی داریم و امکان حیات را به وجود می آورد، محققان معتقدند حیات بسیار قوی و انعطاف پذیر است. یعنی حتی در صورت تابش شدید و عناصر سنگین کم می تواند به بقای خود ادامه دهد. علاوه بر این، یافته ها نشان می دهد که منظومه شمسی احتمالا بتواند از آنجایی که شکل گرفته دور شود و در فاصله دورتری استقرار یابد. مثل همیشه ما به داده ها و تحقیقات بیشتری احتیاج داریم تا پاسخ های مناسبی برای پرسش هایی از این دست بیابیم. شما بسیار خوش شانس ايد و در بزرگترین قرعه کشی هستی برنده شده اید!

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: universetoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. چه فایده در بهشتی چند فصل با انواع ذخایر بر روی یکی از بهترین خاک های کره زمین سنگی سر به زندگی آوردیم اما در جهنمی گران و بی ارزش و خشک ادامه زندگی میدهیم .