بیگ بنگ: بر اساس یک پژوهش جدید، ممکن است جهان ما در تمام جهات به سمت خارج در حال انبساط نباشد. در عوض، ممکن است مثل یک دونات کیهانی غول‌پیکر به دور خودش رول شده باشد.

https specials images.forbesimg.com imageserve bbadbbefdeaa x

به گزارش بیگ بنگ، تیمی از دانشمندان اروپایی در تحقیق مقدماتی‌شان استدلال کردند که یک جهان به شکل دونات قابل درک‌تر از یک جهان با انبساطی بی‌پایان است. در حالی که این ایده به طور قطع اثبات نشده، اما دلالت‌های جالبی را برای ساختار، رفتار و سرنوشت نهایی جهان ما مطرح کرده است.

کیهان دوناتی

اگر فرضیه‌ی جهان دوناتی درست باشد، آنگاه به نکات جالبی دست می‌یابیم. یک نکته این است که کیهان با اینکه خیلی بزرگ است، اما محدود است، در واقع فقط سه تا چهار برابر بزرگتر از حدهای “جهان قابل مشاهده” است. شعاع جهان قابل مشاهده حدود 45 میلیارد سال نوری است.

“توماس بوچرت” یکی از نویسندگان این مطالعه و اخترفیزیکدان دانشگاه لیون، گفت: «می‌توانیم با فرض درست بودن جهان دوناتی بگوییم که حالا اندازۀ کیهان را می‌دانیم.» همچنین این نکات بدین معناست که کیهان ما محکوم به فروپاشی درون خودش است، نه اینکه تا ابد به انبساط خود ادامه دهد.

universe finite donut resize md

تلو تلو خوردن‌های گمشده

اگرچه پاسخ اینکه کیهان در ابعاد بزرگ چه شکلی است، هنوز امکانپذیر نیست، اما شواهد خوبی برای اثبات جهان دوناتی وجود دارد. برای تعیین توپولوژی کیهان، اخترفیزیکدانان «آشفتگی‌هایی» را در نقشۀ تابش زمینه کیهانی(CMB) اندازه‌گیری کردند. تابش زمینه کیهانی درست ۳۸۰ هزار سال پس از بیگ بنگ را نشان می‌دهد، این تابش‌های مایکروویو اولیه با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، اما در سرتاسر کیهان وجود دارند.

بررسی محققان نشان می‌دهد که محدودیتی در این آشفتگی‌ها وجود دارد. شبیه‌سازی کامپیوتری دانشمندان بدان معناست که جهان در مقیاس بسیار بزرگ درون خودش بسته می‌شود، و یک جهان دوناتی سه بُعدی انطباق خوبی با این مشاهدات جدید دارد. ما در یک جهان در حال انبساط زندگی می‌کنیم که در مقیاس‌های بزرگ با سرعتی بیشتر از نور در حال انبساط و گسترش است. و همین وسعت غیرقابل تصور خود مانعی بزرگ است، زیرا شکل واقعی کیهان از دیدگان ما پنهان می‌ماند.

جالب است بدانید کیهان می‌تواند به دلیل بزرگی بیش از حد به شکل یک دونات، دارای حجمی محدود و بدون لبه باشد و شکل واقعی خود را مخفی کند. مگر اینکه برای یافتن شکل واقعی کیهان، از فاصله‌ای بسیار دور به سراسر جهان هستی نگاه کنیم. نسخۀ پیش از چاپ این مقاله در سایت arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

31 دیدگاه

 1. بسمه تعالی :اینجانب که علاقه ائی به اختر فیزیک دارم چند سال پیش که دوستم در همایش اخترفیزیک دانشگاه پیام نور کرمان مورخ ( 25 الی26 مهر سال 1397 ) شرکت کرده بود چنین مقاله ائی را ارائه داده بود و جالب است که انرا برای سایت خوب بیگ بنگ ارسال نموده است از شما علاقه مندان تقاضا دارم خود نسبت این مطلب قضاوت نمائید و خلاصه ائی از این مقاله را ارسال میدارم
  شکل هیبریدی از مدل ها ی ارائه داده شده جهان
  نویسنده1محمد نکوامال ،نویسنده 2محمود نکوامال

  چکیده: شکل جهان همچنان در کیهان‌شناسی محل بحث و تردید است، بر اساس یافته های دانشمندان مثل مخروط بیگ بنگ واندازه‌گیری‌های اخیر باکاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون (دبلیومپ) ، شکل جهان را با خطای ۰٫۴٪ تخت بیان نموده اند.نظریه‌پردازان کوشیده‌اند تا یک مدل ریاضی رسمی برای شکل جهان بوجود آورند که شکل جهان در واقع هندسی است و از نظر خمش توپولوژی ومتناظر با بخش فضایی فضازمان چهاربعدی است. مدلی که توسط بیشتر نظریه‌پردازان مورد استفاده قرار می‌گیرد، به نام فریدمان-لومتر-رابرتسون-واکر (FLRW)میباشد .این داده‌ها با سایر شکل ‌های مطروحه جهان نیز سازگارند و یافته ها را با هندسه فضائی ریمانی و واژه نمودار مینکوفسکی در راستای هر دو مفهوم نظربه عام و خاص به کار می‌رود. و میتوان مدل های ارائه شده را همسان سازی کرد و شکل نهائی ازجهان را ترسیم نمود . با ادغام (هیبریدی ) ازتمام مدل ها شکلی پدیدار میاید که تمام نظریات را به خوبی پوشش میدهد. مخروط بیک بنگ راسش اغاز جهان وقاعده اش دایره همگن ودر حال انبساط به قطر میلیاردسال نوری میباشد بطوریکه اگر مخروط بیگ بنگ را حول راسش 360 درجه دوران داده شود.شکل حاصل دیسکی دوار است که در مرکز ان اغاز جهان وهرچه از مرکز دور شویم بر ضخامت دیسک افزوده میگردد .از مرکز دیسک تا محل وجود کهکشانها همان فضای ریز موجها میباشد که قابل مشاهده نیست وفقط منطقه کهکشانها در انتهای دیسک است که از اتم هاتشکل شده اندو قابل روئیت هستند.درنهایت شکل جهان دیسکی است که درانتهایش یک حلقه مدور به قطر(ضخامت) 14میلیاردپارسنگ و معادل 46میلیاردسال نوری بمرکزیت اغاز بیگ بنگ میباشد و این حلقه درپیرامون دیسک جهان هر دو باهم در حال دوران میباشند.یا عرض پوزش عکس را که دقیقا همان شکل دونارت میباشد که در مقاله به حلقه اشاره میکند

 2. تو عکس چقد خشمزه به نظر میرسه. آیا این دونات واقعیه و قابل خوردنه یا فقط یک تصویر ساختگیه از دونات .

 3. دکتر رضا منصوری ۳دهه پیش در تنها برنامه ی علمی رادیو بنام “جهان دانش” سلسله دروس کیهان شناسی ارائه می کرد که بسیلری از مطالب این مقاله در اون دروس بود از جمله محدود (اما نامتناهی) بودن کیهان. پس به عبارتی بسیاری از این مطالب رو انسان از دهه ها قبل می دونسته دستکم در حد نظر و تئوری و چیز چندان جدیدی نیست. البته بشکل دونات بودن کیهان بنظرم جدید بود

 4. چقدر جالب بود برام!
  البته یه سوالایی در این باره دارم که قطعا جواب دارم چون دانشمندا به همه ابعاد قضیه فکر می کنن ولی اینجا گفته نشده.
  باید برم تحقیق کنم.
  باحال بود!

 5. اغلب کسانز که نظر نوشتند تصور درستی از فضا زمان ندارند و فکر می کنند خارج از کیهان باز یک فضای دیگری هست که اگر از کیهان خارج بشی وارد آن میشوی و یا اینکه در هنگام بیگ بنگ از قبل فضایی وجود داشته است ! لذا با این تصورات غلط سوالاتی را مطرح میکنند یا نظری ارائه مینمایند لذا لازم است ابتدا این مفهوم را درک آنگاه درمورد شکل و … کیهان بحث نماییم. ( جهان سه بعدی در کنار زمان )

 6. خیلی جالبه،البته قبلا هم شنیدم ک دانشمندا جهان رو شبیه ی توپ چهل تیکه چند ضلعی تصور میکنن ک از هر طرف خارج بشی از طرف دیگه داخل میشی
  ولی اونا هم دلایل خوبی داشتن

  1. جواب ساده میتونه این باشه که که سرعت مطلق انبساط جهان از سرعت نور بیشتر یا متفاوت هست. نظریه انشتین برای سرعت نور میتونه در داخل جهان ما باشه ولی در خارج این جهان اگر پدیده نور وجود داشته باشه می‌تونه سرعت دیگری چه ثابت یا غیر ثابت باشه. کلا قوانین فیزیک که برای جهان ما بر قراره در خارج این جهان لزوما بر قرار نیست.

 7. کیهان شبیه دونات هم باشه شما به این فکر کن اون کیهان دونات شکل کجا قرار داره چه دنیایی خارج از این کیهان هست

 8. اگر اینجور باشه که میفرمایین پس این دونات خودش کجا قرار گرفته؟میرسیم به یه دنیای دیگه؟اطراف دونات رو چه چیزی تشکیل میده؟وسط دونات چیه؛سیاه چاله؟خلا؟

  1. دوست عزیز میبخشید این مطالب در تخصص من وشما نیست ما فقط باید بشنویم وببینیم همین

  2. وسط باید خلا باشه، اگ قراره دنیا رو شبیه دونات تصور کنیم و مراحلی رو سپری کرده درحال گسترش،سیاهچاله نباید اینقدر گسترش پیدا کنه
   اما شاید ته ی سیاهچاله قرار گرفته و همچین شکلی داره

 9. سلام و درود به همه
  قشنگ توجه کنید به خلاصه‌‌ای از مقاله‌‌ی خودم
  در جهان کوانتوم یعنی ذرات خیلی ریز قوانین و فضا و زمان میشکنه و همه چیز غیر طبیعی هست. مثلا یه جرم در یک زمان هم اینجاست هم روی ماه و هم در کهکشان آندرومدا هست که برای جهان ما غیر طبیعی هست‌.
  خب حالا توجه کنید : جهان ما هم برای جهان کوانتوم غیر طبیعی هست پس با احتمال خیلی قوی میتونیم نتیجه بگیریم که جهان بعد از لبه‌ی کیهان هم برای ما غیر قابل درک هست وشاید فقط موجودات ابعاد بالا میتوانند مارا اندازه گیری کنند یا بفهمند.
  به همین دلایل خب ممکن هست هیچگاه اندازه و هندسه‌ی کیهان رو درک نکنیم مگر اینکه از ابعاد فضا_زمان خارج بشیم. و این ممکن نیست مگر اینکه روزی بتوانیم آگاهیه خود را از جسم خود جدا ساخته و دوباره به جسم بازگردانیم. ((در حال حاضر دانشمندان و پژوهشگران به این اتحاد محکم شده اند که آگاهی هیچگاه نابود نمیشه حتی با وجود نابودی کامل جسم ))

  1. پیش خودم اینو گفته بودم که میتونیم توی یک شکل هندسی یک نقطه ی بی نهایت کوچیک رو تصور کنیم
   ولی نمی تونیم توی یک شکل محدود به اندازه و حجم و مساحت و محیط یک نقطه ی بی نهایت بزرگ رو تصور کنیم

 10. وفقط یک نقطه اون پایین واقعی وجودداره که اصلاتوی فضا نیست.وخلا مطلق باچگالی فرا بی نهایت وغیرقایل تصور است.
  به غیراز اون جایگاه همه چیزتوی فضا قرارگرفته.

 11. سلام آیاطبق این نظریه میتونیم بگیم اون ماده سیاه یا سیاه چاله بزرگی که با تلسکوپ دیده شده همون قسمتی از کیهان که هیچ درونش نیست وسیاهه مطلقه همون وسط دونات هست که رسد شده؟یااینکه سیاه چاله بزرگ همون لبه داخلی دونات هست که وقتی جرمی یا ستاره وهرچیزدیگه ای به اون میرسه باسرعت زیاد میره به سمت سطح زیرین دونات ؟نمیدونم تونستم نظرمو به خوبی مطرح کنم یانه؟چون بنده رشته تحصیلیم معدن هست وفقط علاقمند نجومم.واین فرضیه دونات بیشتربرام ملموسه تا انبساط به سمت ناکجا آباد.ویااینکه زمان بیگ بنگ بعدازانفجار دقیقا مثل بمب هسته ای که درآخروبالای محل انفجار دودوغباری مثل دونات تشکیل میده آن‌زمان هم بعدازانفجاربیگ بنگ جهان کنونی همان غباردونات شکل حاصل انفجاره که سیارات و ستارگان و کهکشانها درونش شکل گرفتن ودقیقا مثل دودسیگارحلقه ای مثل دونات درحال انبساطه تا محوشدن کامل ودرون حلقه همون سیاه چاله بزرگه الان شعاع داخلیه دونات هست.نمیدونم خدا کنه منظورمو خوب بیان کرده باشم چون اینا تصورات من بودن.فقط توروخدا مسخرم نکنید وبعنوان یه نظر بخونید وجوابموبدید.ممن.ن

  1. چقدر اعتماد ب نفست پایینه!خوب یک نظر دیگه،چرا از تمسخر احمقها اینقدر میترسی!؟

 12. جهان ما یه روزی در خودش فرو می‌پاشه.هرچقدر انفجار بیگ بنگ بزرگ و قوی بوده ولی مواد موجود در جهان کم کم جذب جاذبه هم میشن، فرو می‌پاشند و دوباره مثل ابتدای جهان در یک نقطه جمع میشن،و دوباره یک بیگ بنگ دیگه اتفاق میفته و تولد یک جهان دیگه

 13. سلام ، شاید مثل دنات باشه ولی نمیتونه فقط یک بیگ بنگ اتفاق افتاده باشه این نظر منه،ابتدا باید این رو در نظر گرفت که همه چیز در فضا دوره یک چیز بزرگتر یا اصلن یکچیزه دیگر میچرخه زمین دوره خورشید خورشید دوره راه شیری و صدرصد راه شیری دوره یکچیز دیگر و اون چیزه دیگر که انسان نمیتونه ببینه دوره اون چیزه دیگر و علا اخر پس یک بیگ بنگ و این 14 ملیارد سال نوری خیلی ابتدایی بنظر میرسه .متشکر از سایت شما.

  1. انسان تا ۱۳ میلیارد سال نوری رو با تلسکوپ میتونه ببینه نظریه شما اشتباه بدین جهت که هر چیزی دور یه چزی با جرم بیشتر میچرخه و اونم بدلیل انحنای فضا هستش که شی کم جرم تر در انحنای شی پر جرم تر گیر میفته پس اگر راه شیری به دور یه چیزی بچرخه باید بتونیم ببینیم راه شیری در فضا معلق و با سرعتی ثابت حرکت میکنه و دور هیچ چیزی نمیچرخه.

   1. عزیز اون چیز که میگین سیاه چالست که در مرکز هرکهکشانی وجود داره و هرکهکشانی به دور اون سیاه چاله مرکزی میچرخه مانند سطلی از رنگ که در مرکزش چوبی را بچرخانیم و همه رنگ های سطل به دور ان مرکز چرخان میچرخند و چاله ای در مرکز سطل ظاهر میشود .

 14. سوالی که همیشه من را مشغول کرده اینه که مگر سن جهان حدود 13.6 میلیارد سال نیست پس چطور ممکن است شعاع اون 45 میلیارد سال نوری باشد؟ در حالیکه طبق نظریه نسبیت انیشتن نمیتونسته با سرعت بیشتر از نور گسترش یافته باشد.

  1. سلام دوست عزیز. دنیا موقع تولد با سرعت بیشتر از نور گشترش پیدا کرده. نظریه نسبیت میگه ماده در فضا نمی تونه بیشتر از سرعت نور حرکت کنه اما حرفی از خود فضا نزده. خود فضا می تونه با سرعت بی نهایت منبسط بشه ولی مواد درونش نمی تونن از نور سریعتر برن. موضوع سفینه فرانوری هم همینه که فضای پشتشو منبسط و فضای جلوشو منقبض می کنن سفینه داخل حباب فضایی ثابته ولی فضای اطرافش با سرعت بیشتر از نور حرکت می کنه. دنیا هم همینه سرعت انبساطش بیش از نوره.

   1. خیلی ممنون از توجه شما. فقط یه موضوع که باز میمونه وقتی میگیم جهان قابل مشاهده 45 میلیارد سال شعاع داره.. به نظرم مواد لبه این جهان طی این 12.6 میلیارد سال چنانچه فرمودین با سرعت خیلی بیشتر از نور نسبت به مرکز انفجار منبسط کردن این فضا رو.

    1. وقتی صحبت از فضا میشه یک چیز لایتناهی که قبل از این بیگ بنگ هم بوده میاد توی ذهن. که با این اوصاف بیگ بنگ رو میشه بیشتر آغاز تولد فضا دونست تا یک انفجار ماده در فضای لایتناهی

  2. جواب ساده میتونه این باشه که که سرعت مطلق انبساط جهان از سرعت نور بیشتر یا متفاوت هست. نظریه انشتین برای سرعت نور میتونه در داخل جهان ما باشه ولی در خارج این جهان اگر پدیده نور وجود داشته باشه می‌تونه سرعت دیگری چه ثابت یا غیر ثابت باشه. کلا قوانین فیزیک که برای جهان ما بر قراره در خارج این جهان لزوما بر قرار نیست.