بیگ بنگ: اخترشناسان توانستند احتمال حیات در دسته‌ای کامل از سیاره‌های فراخورشیدی را بررسی کنند. نتیجه این شد که حیات در آن سیاره‌ها رد شد. این تحقیق روی سیاره فراخورشیدی «LHS 3844b» انجام شد؛ سیاره کوچک و سنگی که به دور ستاره‌ای مشابه خورشید میچرخد.

astronomers search alien lifeبه گزارش بیگ بنگ، بر طبق یافته‌های مطالعه، این سیاره فراخورشیدی به قدری داغ است که نمیتواند از وجود اتمسفر پشتیبانی کند. بنا اینکه چنین سیاره‌های فراخورشیدی ِ سنگی که تقریبا به اندازۀ زمین هستند، میتوانند از حیات بیگانه پشتیبانی کنند یا خیر، مسئله‌ای است که میان اخترشناسان مورد بحث قرار دارد. اما شاید این تحقیق جدید بتواند آخرین میخ را بر تابوت بکوبد؛ دستکم برای آن دسته از سیاره‌های فراخورشیدی که مثل «LHS 3844b» با فاصله نزدیکی به دور ستاره خود گردش می کنند.

محققان دریافتند که این سیارۀ فراخورشیدی شبیه به حرکت ماه به دور زمین، چرخش خود را به دور ستاره‌اش انجام میدهد. بخشی از سیاره که روبروی ستاره قرار دارد، دمایی برابر با 767 درجه سلسیوس دارد، در حالیکه بخش دیگر بیش از هزار درجه سردتر است. اگر «LHS 3844b» از اتمسفر قابل سکونتی برخوردار بود، این دماهای شدید به هم ترکیب می‌شدند تا آب و هوای متعادلی در سرتاسر سیاره رقم بزنند. اما چون این اتفاق نیفتاد، اخترشناسان اینطور نتیجه‌گیری می کنند که سیاره‌های داغ سنگی مثل «LHS 3844b» نمیتوانند اتمسفر مناسبی داشته باشند؛ لذا امکان حیات نیز از آنها ساقط می شود.

«آبراهام لئوب» محقق و اخترشناس در مرکز اخترفیزیک دانشگاه هاروارد و موسسه اسمیتسونیان اظهار داشت: «برای برخورداری از حیات، باید آب ِ مایع وجود داشته باشد. برای داشتن آب مایع، وجود اتمسفر نیز الزامی است.» این خبری بد برای دانشمندانی است که بر جستجوی حیات بیگانه در آن دستۀ ویژه از سیاره‌های فراخورشیدی اصرار داشتند؛ اما دانشمندان میتوانند در طولانی مدت دامنه جستجویشان را کوتاه‌تر نمایند. این یافته میتواند درک دانشمندان را از اجرامی که در منطقۀ قابل سکونت هستند، افزایش بدهد.

«تیفانی جنسن» اخترشناس دانشگاه کلمبیا گفت: «کشف عدم ِوجود اتمسفر در این سیاره از این احتمال کم نمی کند که سیاره‌های موجود در ناحیه قابل سکونت دارای اتمسفر هستند. البته بررسی‌های بیشتری لازم است.» «لارا کریدبرگ» اخترشناس داشگاه هاروارد بیان کرد: «من نسبت به پشتیبانی حیات در این سیاره‌ها امیدوار هستم. زیرا عواملی که در ایجاد و نابودی اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی نقش دارند، هنوز به خوبی درک نشده‌اند. لذا باید منتظر نهایی شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب باشیم. اگر یک موجود فرازمینی بودید و با نگاه کردن به منظومه شمسی ما، سیاره عطارد را می‌دیدید، قدری ناامید و دلسرد می‌شدید.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Nature منتشر شد،

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. قطعا حق با خانم لارا کریدبرگ است چرا که ما ۸ سیاره در این منظومه خورشیدی داریم ولی فقط زمین است که آبی و زیبا و متعادل است در حالی که خواهر دقلویش یعنی زهره جهنمی سوزان با جو سمی و فشار بسیار بالاست حتی داغ تر از عطارد پس امیدوارم جیمز وب حقیقت را برملا کند به امید آن روز.