بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی هابل بار دیگه با چشمان‌تیز خود به کیهان خیره شد و این‌بار توانست یک جفت کهکشان را شکار کند که در حال ادغام و تعامل هستند.

image e Arp

به گزارش بیگ بنگ، این جفت کهکشان که ARP 143 نام دارند ۱۸۱ میلیون سال نوری از ما فاصله دارند و یک منطقه مثلثی شکل غیرعادی از ستاره‌های تازه متولد شده را تشکیل داده‌اند. ادغام این کهکشان‌ها موجب شده گاز مورد نیاز برای سوخت ستاره‌های جدید فراهم شود. به نظر می‌رسد کهکشان سمت چپ(NGC 2444) در حال تخلیه مواد ستاره‌ای و گاز کهکشان سمت راست(NGC 2445) است.

به گفته اخترشناسان برخی ستاره‌ها در این جنگ کهکشانی، بین 50 تا 100 میلیون سال پیش ایجاد شده‌اند و برخی دیگر تنها 1 تا 2 میلیون سال عمر دارند. این برخورد یک مورد خارق‌العاده برای درک شکل‌گیری ستاره‌ها و کهکشان‌های در حال ادغام است. زوم به این دو کهکشان در حال ادغام را در ویدئوی زیر تماشا کنید:

 

در سرتاسر کیهان، کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام شده، گاز و گرد و غبار موجود خود را با یکدیگر یکی و چرخه جدیدی از تولد ستارگان را ایجاد می‌کنند. چنین ادغام‌هایی میلیاردها سال زمان می‌برد، گرانش متقابل کهکشان‌ها و رقص پیوسته آنها در نهایت باعث ترکیب دو کهکشان به یکدیگر شده و به پیدایش یک تک کهکشان بزرگ‌تر خواهد انجامید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه