بیگ بنگ: محققان مرکز “ارتباط پیامی با فضا”(METI) به دو سیاره دوردست که احتمال وجود موجودات فرازمینی در آنها بالاست پیام ارسال کرده‌اند. این پیام‌ها به سمت یک ستاره کوتوله سرخ به نام GJ273 ارسال شده‌اند که 12.36 سال نوری از زمین فاصله دارد و حدود 12 سال طول خواهد کشید تا پیام از زمین به آن برسد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، در صورتی که موجودات فرازمینی این پیام را دریافت کرده و به آن پاسخ دهند حدودا پاسخ آنها در سال 2042 به زمین خواهد رسید. “داگلاس واکوچ”(Douglas Vakoch) مسئول مرکز METI گفت: این حرکت یک نمونه اولیه محسوب می‌شود و ما این کار را باید 100، 1000 و یا یک میلیون بار تکرار کنیم تا به نتیجه مورد نظر برسیم.

وی افزود: نتایج تلاش‌های ما 25 سال آینده مشخص خواهد شد و در صورتی که موفق شویم پاسخی از این پیام دریافت کنیم می‌تواند بسیار به ما در یافتن موجودات فضایی کمک کند. در پیام ارسالی که از آنتن رادیویی مرکز تحقیقاتی اروپا در نروژ ارسال شده ، توضیحاتی در رابطه با عملیات‌های جمع و ضرب اعداد یک تا پنج، توضیحاتی در رابطه با امواج الکترومغناطیس و 33 موسیقی 10 ثانیه‌ای گنجانده شده که همگی به صورت باینری(صفر و یک) کدگذاری شده‌ و با دو فرکانس مختلف ارسال شده‌اند.

این ایده شاید جالب به نظر برسد اما بسیاری از دانشمندان با آن موافق نیستند. برای مثال استیون هاوکینگ دانشمند نام‌آشنای انگلیسی گفته است که اگر فضایی‌ها ما را پیدا کنند ممکن است حیات در زمین نابود شود. هاوکینگ معتقد است اگر بیگانگان ما را بیابند بلایی را به سر ما می‌آورند که سفیدپوستان بر سر سرخپوستان آوردند اما مسئولان این پروژه چنین نظری ندارند و معتقدند فاصله این منظومه با زمین آنقدر زیاد هست که آنها نتوانند تهدیدی ایجاد کنند.

این تیم قصد دارند در ماه آوریل 2018 نیز پیام‌هایی با فرکانس‌های متفاوت ارسال کنند. ستاره کوتوله سرخ(red dwarf star) ستاره‌ای کوچک و سرد و سرخ رنگ است که در رده M یا K جای می‌گیرد، و غالبا به ستاره‌ای گفته می‌شود که جرمی کمتر از نصف جرم خورشید داشته باشد (کمتر از ۰٫۰۷۵ جرم خورشید را کوتوله قهوه‌ای می‌گویند) و دمای سطحی آن کمتر از ۳٬۵۰۰ درجه کلوین باشد.

به عنوان مثال سیاره‌های مشابه زمین به دور میلیاردها ستاره کوتوله سرخ می‌چرخند. اجرام زیست‌پذیر اطراف ستارگان کوتوله‌ سرخ بهترین نامزد برای میزبانی زیست فرازمینی هستند. در واقع بهترین جای کیهان برای یافتن حیات فرازمینی، کوتوله‌های سرخ، فراوان‌ترین نوع ستاره در کهکشان ما هستند. کوتوله‌های سرخ که ستاره‌های کوتوله‌ M نیز خوانده می‌شوند، بیش از ۵٠ برابر تاریک‌تر از خورشید بوده و فقط ١٠ تا ٢٠ درصد آن جرم دارند. این اجرام کیهانی ٧٠ درصد ستارگان جهان را تشکیل می‌دهند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. پرسش مهم ؛ آیا بیگانگان فضایی به تکنولوژی تله پورت کردن اشیاء دست پیدا کردن !؟

  2. هی میخوام بد بین نباشم! نگید که برای یه مشت خاکو آب و اتمسفر پیام فرستادن!!و هیچ نشونه هایی از حیات هوشمند اونجا مشاهده نکردن.این نشانه ها میتونه رویت سازه های غیر طبیعی و دست ساز، نورهای غیر طبیعی روی سیاره اطراف جو سیاره و ستاره مادر و مجموعه ای از فعالیت های و تغییرات مرموز اطراف سیاره و ستاره مورد نظر باشه.متاسفانه درمورد این اخبار شفاف سازی نمیشه و یه خبر موهوم و کلی رو نشر میکنن که یه عده ادم بیکار به امید وجود حیات خیلی شانسی یه پیامی به ستاره GJ273 فرستادن.دیگه توضیح داده نمیشه چرا فرستادن؟چه نشانه هایی از امکان وجود حیات هوشمند دیدن و طبق اون این پیامو فرستادن؟