از کوچک تا بزرگ کیهان+ ویدئو

بیگ بنگ: کیهان در مقیاس های کوچک چگونه به نظر می رسد؟ در مقیاس های بزرگ چطور؟ بشریت در حال کشف این موضوع است که کیهان در هر مقیاسی که مورد کاوش قرار گرفته متفاوت است.

بعنوان مثال تا جایی که می دانیم، پروتون های کوچک دقیقا شبیه هم هستند، اما هر کهکشان بزرگ با دیگری تفاوت دارد. در مقیاس های آشناتر، سطح یک میز شیشه ای کوچک برای یک انسان، صاف و گسترده و به شدت لیز و هموار است، اما برای یک کرم گرد و غبار (dust mite) می تواند سطحی عجیب پر از فرورفتگی به نظر بیاید. این ویدئو یک نگارش پیشرفته از ویدیوی کلاسیک “توان های ده” می باشد که پنجره ای نو به بسیاری از مقیاس های شناخته شده ی جهان ما از کوچکترین ذرات اتم گرفته تا بزرگترین خوشه های کهکشانی می گشاید.

منبع: apod

image_pdfimage_print
(10 نفر , میانگین : 4٫50 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=16825

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. ali گفت:

    از ۱۰ به توان منفی ۳۵ متر ( طول پلانک ) و طول یک رشته باز در نظریه ریسمان و همین طور طول اجزا تشکیل دهنده صفحه فضا زمان تا ۱۰ به توان مثبت ۲۷ متر که بزرگی قطر دایره جهان ( یونیورس ) رو که ما توش هستیم رو نشون میده ! . ولی این اعداد ابزار ریاضیاتی هستش که باهاش فیزیک رو توضیح میدن . به این معنی که از نظر ریاضی محض میتونیم مثلا عدد ۱۰ به توان منفی ۳۵۰ متر و یا ۱۰ به توان منفی ۳۵۰۰ متر و یا ۱۰ به توان مثبت ۲۷۰ متر و یا ۱۰ به توان مثبت ۲۷۰۰ متر و یا خیلی خیلی بیشتر و یا خیلی خیلی کمتر رو تصور کنیم ! . پس ما با دنیای واقعا عجیب و بی نهایتی روبرو هستیم ! .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *