بیگ بنگ: استارشیپ نسخۀ SN9 پرواز کرد، اما در هنگام فرود به با شدت به زمین برخورد کرد و منفجر شد. به دلیل روشن نشدن دو موتورش، این فضاپیما نتوانست در هنگام فرود به حالت عمودی قرار گیرد و با برخورد به زمین منفجر شد.

nasaنمونه اولیه راکت استارشیپ موسوم به SN9 که سه موتور رپتور، دماغه و باله‌های پایین‌تر دارد توانست تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری پرواز کند، اما در هنگام فرود با برخورد به زمین منفجر شد. این دومین باری است که استارشیپ در این اندازه، با برخورد به زمین منفجر می‌شود.

مشخص نیست که آیا سقوط SN۹ مانند نمونه‌ی مشابه قبلی یک موفقیت محسوب می‌شود و ایلان ماسک آن را “ماموریت پیروزی” می‌خواند یا خیر، اما این میلیاردر گفته است که قصد دارد برای مدتی از فضای توییتر دور شود پس دنیا هرگز پاسخ این سوال را نخواهد گرفت. ویدئوی این پرواز را در زیر مشاهده کنید:

جان اینسپراکر مهندس اصلی اسپیس‌ایکس می‌گوید: ما یک پرواز عالی دیگر داشتیم و فقط باید کمی بیشتر روی بخش فرود کار کنیم. ما نشان دادیم که توانستیم موتورها را به مخازن پیشرانه برای فرود تبدیل کنیم. سرعت بازگشت مجدد به جو مانند آنچه در ماه دسامبر دیدیم خوب بود و اکنون اطلاعات مفیدی در مورد کنترل مانور چرخشی داریم.

SN High Altitude Flight xاستارشیپ فضاپیمایی است که با هدف ارسال انسان به ماه و مریخ توسعه پیدا کرده است. این فضاپیما می‌تواند ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر را حمل کند. ماسک اخیرا برنامه‌ی بلندپروازانه‌ی دیگری نیز دارد او می‌خواهد تا سال ۲۰۲۶ انسان را به مریخ ببرد. ۷ سال پیش از زمانی که ناسا برای بردن انسان‌ها به مریخ برنامه‌ریزی کرده است و موشک‌های استارشیپ در تحقق این رویا نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. قطعا این پروژه موفق میشه.ازمایش مجدد و سریع بعداز سقوط اول نشان از پشتکار ناسا و اسپس ایکس هست.
    موفقیت این پروژه تحولی عظیم در سفرهای فضایی بوجود میاره.شکست پلی به سوی پیروزی

  2. استارشیپ سریال‌نامبر 8 بدلیل عدم تعادل در مخازن سوخت و اکسیژن باعث شد موتور ها شروع به خودسوزی و خودتخریبی بکنن اما این دفعه توی SN9 این مشکل حل شد. این‌بار یکی از موتور هایی که در سیستم فرود نقش داشته، نتونست به درستی روشن بشه، درحالی که موتور دیگه تونست به صورت کامل فعال بشه که چنتا علت میتونه داشته باشه و همشون فعلا درحد حدس و گمان هستن. ماهم منتظریم گزارش فنی‌ش منتشر بشه…
    Go Go SpaceX