بیگ بنگ: محققان دانشگاه MIT می‌گویند ماه تنها قمر زمین در گذشته‌ از هسته‌ای مغناطیسی برخوردار بوده‌ که براي يك ميليارد‌ سال عامل ایجاد میدان مغناطیسی قدرتمند‌تر از میدان مغناطیسی زمین بوده است. اما برای دانشمندان هنوز مشخص نيست انرژي اين هسته از كجا تامين مي‌شده‌ و عمر آن چگونه به پايان رسيده‌ است.

محققان معتقدند ماه در هسته مذاب خود داراي يك دينام بوده که برای 1 میلیارد سال میدان مغناطیسی قدرتمند‌تری ایجاد کرده است.
محققان معتقدند ماه در هسته مذاب خود داراي يك دينام بوده که برای 1 میلیارد سال میدان مغناطیسی قدرتمند‌تری ایجاد کرده است.

به گزارش بیگ بنگ، پروفسور بنجامین وایز و دکتر سونیا تیکو دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست در مقاله‌ای که بتازگی در مجله ساینس منتشر کردند، نشان دادند ماه در میلیاردها سال قبل میدان مغناطیسی قوی داشته است، اما بعد از مدتی آن را از دست داده. از نظر محققان، ماه در زمان پیدایش یک سیاره بسیار داغ با هسته‌ای مایع بوده است که مدار نامنظم آن سرعت حرکت زیادی به مایع بیرونی هسته می‌داده و در نتیجه جبه این کره متناسب با حرکت هسته به دور خود می‌چرخیده است.

محققان با بررسي نتايج مطالعات مغناطيسي ماموريت آپولو به اين نتيجه رسيده‌اند كه ماه نيز در هسته مذاب خود داراي يك دينام بوده‌ است. داده‌‌ها نشان مي‌دهند برخلاف ابعاد كوچك ماه، مولد مغناطيسي اين كره بسيار شديد‌تر از زمين بوده و از 4.2 ميليارد‌ سال پيش تا 3.56 ميليارد سال پيش نيز وجود داشته‌ است که بعد از گذشت 1 میلیارد سال این میدان مغناطیسی قوی را از دست داده است.

به گفته دانشمندان، تمام سیارات می توانند توسط جریان الکتریسیته میدان مغناطیسی تولید کنند. بعنوان مثال، میدان مغناطیسی زمین که یکی از ویژگی‌های حیاتی این سیاره است، حاصل چرخش هسته گداخته متشکل از مواد مغناطیسی به دور هسته جامد آن است که بعنوان یک دینام عمل کرده و میدان مغناطیسی بسیار قوی ایجاد کند و با استفاده از این میدان مغناطیسی از ورود بسیاری از امواج مضر به جو زمین جلوگیری کند.

شبیه سازی هسته ی مذاب ماه که در گذشته میدان مغناطیسی قویی در این قمر ایجاد می کرد.
شبیه سازی هسته ی مذاب ماه که در گذشته میدان مغناطیسی قویی در این قمر ایجاد می کرد.

این مقاله همچنین در پایان می‌افزاید که نمی‌توان تصور کرد در زمان کوتاهی هم هسته سرد و جامد شده و هم ماه از زمین فاصله گرفته است، اما میدان مغناطیسی به طور ناگهانی ناپدید شده است. محققان اين امكان را مي‌دهند كه نيروهاي خارجي مانند برخورد‌هاي كيهاني منجر به ايجاد پلاسماي داغ در كره شده و زمينه ايجاد ميدان مغناطيسي قدرتمند و كوتاه‌ مدتي روي سطح ماه را فراهم آورده ‌است، رويدادي كه مي‌تواند خاصيت مغناطيسي در سنگ هاي كشف شده روي ماه را توضيح دهد. دانشمندان افزودند برای رسیدن به نتایج بهتر باید به درک بیشتری از نحوه ی ایجاد میدان مغناطیسی به دور سیاره‌ها دست یافت.

نویسنده: سمیر الله وردی- سایت علمی بیگ بنگ/ منابع: dailymail , ABC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

    1. بنا به تحقیقات دانشمندان مریخ و ماه میدان مغناطیسی خود را در چند میلیارد سال قبل از دست داده اند.

  1. سلام
    اگه میشه مطلبی هم در مورد یاره هایی که توی منظومه ی شمیس حلقه دارند بزارید
    مثلا مشتری اورانس نپتون زحل هر 4تاشون جلقه دارن چون کمتر کسی می دونه برای بینندگان خیلی جالب هستش