بیگ بنگ: یکی از اهداف بزرگ شرکت «اسپیس‌ایکس»، تکمیل ساخت کارخانه بزرگ «استارفکتوری» است که می‌تواند یک موشک جدید «استارشیپ» را در هر روز تولید کند.

vBMJXeLVinXiVQydydbexVosIGOyW

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، پرواز آزمایشی قوی‌ترین موشک جهان در هفته گذشته مطمئنا شگفت‌انگیز بود و با چهارمین آزمایش موفقیت‌آمیز خود، یک پیروزی بزرگ را برای شرکت «اسپیس‌ایکس» رقم زد.

اهداف شرکت برای این پرواز آزمایشی موشک «استارشیپ» محقق شد زیرا تقویت‌کننده «سوپر هوی» در خلیج مکزیک فرود آمد و مرحله بالایی آن موسوم به استارشیپ، یک فرود کنترل‌شده را هنگام ورود مجدد به جو زمین و پیش از فرود آمدن در اقیانوس هند رقم زد.

استفاده مجدد از هر دو بخشِ قدرتمندترین موشکی که تاکنون پرواز کرده است یکی از اهداف کلیدی برنامه استارشیپ اسپیس ایکس است زیرا هزینه پروازهای فضایی برای سرنشینان و ماموریت‌های ارسال به محموله به ماه و فراتر از آن را کاهش می‌دهد و امکان سرعت بخشیدن به دوره‌های پرواز را فراهم می‌کند.

ایلان ماسک، اعلام کرد که آزمایش بعدی استارشیپ از بازوهای برج پرتاب در پایگاه پرتاب اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا، تگزاس استفاده می‌کند تا سعی شود پیشران مرحله اول را هنگام فرود در هوا بگیرد.

Untitled

اسپیس‌ایکس اکنون با ادامه کار کردن روی یک مرکز تولیدی جدید در حال ساخت موسوم به «استارفکتوری» در پایگاه «استاربیس» خود در جنوب تگزاس قصد دارد به پیشرفت برنامه استارشیپ سرعت بدهد. از آنجا که به نظر می‌رسد در نهایت از استارشیپ برای تبدیل کردن بشریت به یک گونه میان‌سیاره‌ای استفاده شود، اسپیس‌ایکس هدف جاه‌طلبانه‌ای را برای تولید روزانه یک موشک استارشیپ در کارخانه جدید خود اعلام کرده است.

«جسی اندرسون» مدیر مهندسی سازه‌های «فالکون» اسپیس‌ایکس، در جریان پخش زنده پرواز آزمایشی استارشیپ در روز پنجشنبه گفت: ما مراحل استارشیپ و تقویت‌کننده‌های سوپر هوی را ساخته‌ایم و آماده پرتاب یا آزمایش در چندین پرواز بعدی هستیم که با ادامه یافتن توسعه استارفکتوری، تعداد آنها بیشتر می‌شود. آخرین فاز این کارخانه‌ در حال ساخت، تابستان امسال آغاز خواهد شد و فضای بیشتری را به ما خواهد داد.

این کارخانه بخشی از پایگاه استاربیس شرکت اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا واقع در تگزاس است. پایگاه استاربیس یکی از اولین فرودگاه‌های فضایی تجاری در جهان به شمار می‌رود که به یک وسیله نقلیه اختصاص داده شده است. هدف شرکت پس از تکمیل شدن استارفکتوری، ساخت روزانه یک موشک بزرگ استارشیپ در این کارخانه خواهد بود.

Starship Flight launch AB

«کیت تایس» مدیر مهندسی سیستم‌های کیفیت اسپیس‌ایکس در جریان همان پخش زنده گفت: وارد شدن به این کارخانه واقعا الهام‌بخش است. استارفکتوری ما را قادر می‌سازد تا میزان تولید خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم، به سوی هدف بلندمدت خود یعنی تولید روزانه یک موشک استارشیپ برسیم و به زودی خط تولید را به سوی ساخت نسخه دوم استارشیپ یعنی «استارشیپ ورژن ۲» ببریم.

«ایلان ماسک» مدیرعامل اسپیس‌ایکس در حساب ایکس خود نوشت: این نسخه جدید استارشیپ به گونه‌ای طراحی شده است که تولید انبوه آن آسان‌تر باشد. توجه داشته باشید نسخه جدیدتر استارشیپ دارای «برآافزاها» یا «فلپ‌های» رو به جلو است که به سمت چپ حرکت می‌کنند. این ویژگی به بهبود قابلیت اطمینان، سهولت ساخت و فرستادن محموله به مدار کمک می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.