بیگ بنگ: امواج رادیویی فرستاده شده دست بشر تا کجای کهکشان راه شیری رسیده است؟ این محدوده چقدر میباشد؟ آیا این امواج را موجودات دیگری در کهکشان ما مشاهده کرده اند؟ این سوالات و از این دست سوالات همیشه ذهن بشر را درگیر خود کرده است. خوشبختانه یا شوربختانه این امواج تاکنون 200 سال نوری از ما فاصله گرفته اند و تنها نکته مثبت درحرکت بودن آنها و بزرگ تر شدن حباب امواج رادیویی می باشد.

به گزارش بیگ بنگ، اولین بار در سال ۱۸۹۹ گاگلیلمو مارکونی، فیزیکدان ایتالیایی موفق شد به کمک امواج الکترومغناطیسی یک روش ارتباطات بدون سیم در عرض کانال انگلیس به نمایش بگذارد. دو سال بعد او این آزمایش را در دو سوی اقیانوس اطلس تکرار کرد و توانست پیام بی سیم ارسالی از کورن وال انگلیس را در سن جان ایالات متحده دریافت کند. این ابداع که اولین نسل از رادیوهای امروزی بود جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۰۹ را برای مارکونی به ارمغان آورد.

20130115_radio_broadcasts_f840

محدوده ی انتشار امواج رادیوی انسان که در حدود 200 سال نوری آن نقطه آبی است، برای مشاهده عکس به اندازه ی بزرگ تر ،روی عکس کلیک کنید.

از زمان مارکونی به بعد بیش از صد سال است که انسان ها امواج رادیویی را در اعماق فضا منتشر می کنند. یعنی حبابی همواره در حال توسعه وجود دارد که حضور انسان را به هر کسی که در کهکشان راه شیری قرار دارد اعلام می کند. این حباب از لحاظ نجومی بزرگ است و به طور متداول حدود 200 سال نوری وسعت دارد. اما این حباب در مقایسه با اندازه ی کهکشانی که در آن زندگی می کنیم (که خود یکی از میلیاردها کهکشان بیشمار در جهان قابل مشاهده است) چقدر وسعت دارد؟

برای پاسخ به این پرسش، آدام گروسمن ( Adam Grossman ) این نمودار را طراحی کرد. صفحهٔ ستاره‌ای کهکشان راه شیری درحدود ۱۰۰۰۰۰سال نوری قطر دارد. این میدانی تاریک نیست، بلکه نقطه ی کوچک آبی در مرکز آن میدان ، بزرگنمایی شده است و به شما دورنمایی را نشان می دهد، درست است؟ در واقع کمی غافلگیر شدم که این نقطه اصلأ در این تصویر نشان داده شده است. برخی افراد این امر را کوچک می شمرند اما برای من این نقطه ی شروع است. بسیار خوشحالم که عضوی از نسل انسان هایی هستم که (الف) قادرند امواج رادیویی را منتشر کنند و (ب) تشخیص دهند که چقدر از کیهان را تجربه نکرده ایم.

Read More : http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/3390.html

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

13 دیدگاه

 1. با نظر aziz موافقم کسی میدونه امواج رادیویی بعد از طی چه مسافتی از بین میره؟

 2. امواج رادیویی در فاصلەهای زیاد کم کم انرژی و قدرت خود را از دست میدهد ، فکر نمیکنم کە امواج ساخت انسان انچنان قدرتمند باشند کە صدها سال در دل کهکشان جلو بروند و پیام تمدن بشر را برسانند….

 3. با سلام. توی متن مقاله نوشتین که حدود 100 سال است که بشر امواج رادیویی را در فضا پخش می کند. حالا اگه با سرعت نور هم گسترش پیدا بکنند حداکثر تا 100 سال نوری از ما فاصله گرفته اند. ظاهرا عدد 200 اشتباهه. مگر اینکه قطر دایره رو گفته باشن. ولی بعید میدونم اینطور باشه چون توی مقاله گفته از ما (که مرکز دایره هستیم) 200 سال نوری فاصله گرفته.
  با تشکر

  1. با درود، خیر عدد اشتباه نیست، کاملا صحیح است. در ضمن نسبت به مرکز جایی که هستیم نوشته نشده، بلکه در متن ذکر شده این عدد گستردگی امواج ارسالی میباشد که از هر سمت 100 سال نوری منتشر شده، بنابراین قطرش می شود 200 سال نوری. موفق باشید.

 4. سلام متن بسیار جالبی بود امید وارم متن های زیاد تری در این موارد بگذارید

 5. پیشینیان ما هم خیلی کارا کردن تا ما به اینجا برسیم.البته قسمت بیشترش انسانهای بزرگ انجام دادن و همچنین خیلیهای دیگه باعث عقب گرد یا باعث نابودی پیشرفتهای بشر شدن.

  1. مگر شما مکان و زمانی را که بیگانه ها هستند محاسبه کردی ضمنا باید بدانید که هنوز از عمر منظومه شمسی میلیاردها سال باقیست و طول کهکشان راه شیری حول و حوش صد میلیون سال نوری میباشد پس …… نامید نباشیم..

   1. آقای خلیل نسب طول کهکشان راه شیری 100 هزار سال نوری میباشد.

  2. اگر بیگانه ها انقدر پیشرفته باشن که بخوان ارتباط برقرار کنند مطمعنا از امواج رادیویی استفاده نخواهند کرد…

   1. اولا دوستم شما از کجا میدونی پیشرفته هستن حالا اصلا پیشرفته باشن اونا باید اندازه درکشونو بیارن پایین و مطابق با معیار های ما به ما پیام بدن که اگه این پیام بیگانه ها باشه وگرنه با پیشرفته بودن اون ها یه چیز جدید کشف کردن که تو جهان ما نیست ما چطوری میخوایم بفهمیم اون نور یا هر چیزی پیام به ماست برای مثال شما زمین رو بچه فرض کن و بیگانه هارو ادم بالغ از نظر پیشرفت میگم ادم بالغ برای اینکه منظور رو به یه بچه بفهمونه باید اندازه درک بچه باهاش صحبت کنه