بیگ بنگ: ماه خونین زمانی اتفاق می­‌افتد که ماه گرفتگی کامل رخ داده باشد. گرچه این رویداد اهمیت نجومی ندارد اما ماه در آسمان به رنگ قرمز یا قهوه‌­ای مایل به قرمز دیده می شود.

به گزارش بیگ بنگ، ماه خونین چند روز دیگر در خلال ماه گرفتگی کامل 11 بهمن اتفاق می­‌افتد که در بخش­‌هایی از آمریکای شمالی، استرالیا، اقیانوسیه و آسیا قابل رویت خواهد بود. این رویداد در تهران ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه به وضعیت گرفت کامل می رسد و در ساعت ۱۷ و ۳۸ دقیقه گرفت کامل پایان می‌یابد. با توجه به اینکه در ساعت ۱۷ و ۲۹ دقیقه روز ۱۱ بهمن، ماه در تهران طلوع می‌کند، این پدیده از این زمان (از زمان طلوع ماه) تا لحظات پایانی گرفت کامل قابل مشاهده خواهد بود.

ماه گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می­‌افتد؟

ماه گرفتگی پیشین(جزئی) در 16 مرداد 1396 اتفاق افتاد. آژانس فضایی ناسا لیستی از ماه­ گرفتگی­‌ها را ارائه داده است که در ادامه به چند مورد می­ پردازیم:

11 بهمن 1396: ماه گرفتگی کامل، قابل رویت از آسیا، استرالیا، اقیانوسیه و غرب آمریکای شمالی.

5 مرداد 1397: ماه گرفتگی کامل، قابل رویت از آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا.

29 دی 1397: قابل رویت از آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا و آفریقا.

25 تیر 1398: ماه گرفتگی جزئی، قابل رویت از آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا.

چرا ماه قرمز می­ شود؟

ماه به دور زمین گردش می­ کند و زمین به دور خورشید.27  روز طول می­ کشد تا ماه به دور زمین گردش کرده و 29.5 روز چرخۀ عادی ماه به طول می ­انجامد. تفاوت این دو چرخه به موقعیت خورشید، زمین و ماه برمی­ گردد که همواره در حال تغییر است. ماه گرفتگی در زمان ماه کامل و قرارگیری کامل آن بر روی خورشید اتفاق می­ افتد. معمولا در ماه کامل گرفتگی صورت نمی­ گیرد زیرا تراز چرخش ماه با خورشید و زمین متفاوت است. گرچه در بعضی مواقع این تراز یکی می­ شود. زمین در مسیر میان ماه و خورشید قرار گرفته و باعث تاریک­ شدن آن می­ شود.

اگر زمین بصورت جزئی جلوی نور خورشید را بگیرد و سایۀ آن روی سطح ماه بیافتد، به این پدیده ماه گرفتگی جزئی می­­ گویند. شما قادر به رویت سایه‌­ای از زمین بر روی ماه خواهید بود. بعضی اوقات سایۀ کمرنگ زمین روی ماه می ­افتد و رویداد ماه گرفتگی نیم سایه رخ می­ دهد. از آنجایی تفاوت میان این دو رویداد چندان مشهود نیست، تنها تلسکوپ­‌های دستی خاض می­ توانند این مسئله را تشخیص دهند.

از سویی دیگر، در خلال یک ماه گرفتگی کامل، اتفاق جالبی می ­افتد. ماه در سایۀ کامل زمین قرار دارد. در همین حال، نور کمی از مشرق و مغرب زمین(در دیسک سیاره) بر روی ماه می­‌افتد. از آنجایی که امواج نور کشیده می­ شوند، به همین دلیل به رنگ قرمز دیده می­ شود. وقتی این نور قرمز به ماه می­ رسد، ماه به رنگ قرمز در می­ آید. میزان قرمزی ماه به آلودگی، پوشش ابری یا ذرات ریز جو بستگی دارد. برای مثال، اگر اندکی پس از فوران یک آتشفشان، ماه گرفتگی رخ دهد، ذرات موجود در جو ماه را تیره‌­تر از حد معمول نشان می­ دهند.

با  اینکه سیارات و اقمار زیادی در منظومه شمسی وجود دارد، تنها زمین این شانس را دارد که ماه گرفتگی کامل را رویت نماید زیرا سایۀ آن به اندازه‌­ای است که کاملا ماه را می­ پوشاند. ماه به آرامی در حال دورشدن از زمین است(تقریبا 4 سانتی­متر در سال) و این وضعیت(ماه گرفتگی) تا ابد ادامه نمی­ یابد. به گفتۀ ناسا، 2 تا 4 ماه گرفتگی در سال اتفاق می­‌افتد که نیمی از زمین قادر به رویت آن هستند.

نجات کلمب

فرهنگ­‌های باستانی اغلب دلیل قرمزشدن ماه را نمی­دانستند که باعث ترس آنها می شد. کریستف کلمب در سال 1504 به نفع خود استفاده کرد. کلمب و خدمۀ او در جامائیکا لنگر انداختند، در آغاز مردم آنجا به خونگرمی با آنها برخورد کردند اما پس از مدتی، خدمۀ کلمب شروع به کشتار یا ربودن بومیان کردند. متعاقبا بومیان به کلمب و خدمه­ او در یافتن غذا کمکی نکردند و کلمب قحطی را پیش روی خود می­ دید.

کلمب تقویم نجومی با خود داشت که ماه گرفتگی بعدی را پیش­‌بینی می­ کرد. او با استفاده از اطلاعات خود به بومیان قبولاند که خدای مسیحیان از این کار بومیان ناراحت است. کلمب گفت که خداوند ماه را به نشانۀ خشم خود به رنگ سرخ در خواهد آورد. با رخ­دادن این رویداد، به گفتۀ پسر کلمب، فردیناند،”بومیان بسیار هراسان و فریادکشان از هر سویی به سمت کشتی­‌های باری می­ دویدند و از دریاسالار تقاضای میانجی­گری پیش خدا داشتند.»

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه