بیگ بنگ: فضاپیمای کپلر ناسا برای شکار سیاره‌های شبه‌زمینی طراحی شده‌ است، اما بروز نقص فنی مانع از ادامه یافتن فعالیتش در فضا شد و اکنون پس از برنامه‌ریزی دوباره و آغاز دوباره فعالیتش، سیاره‌ای جدید کشف کرده‌ است.

تصویری هنری از سیاره ای فرا خورشیدی در نزدیکی ستاره اش
تصویری هنری از سیاره ای فرا خورشیدی در نزدیکی ستاره اش

براساس گزارش همشهری از CNN، پس از تغيير برنامه ی تلسکوپ کپلر که ماموریت K2 نام داشت، این تلسکوپ هدف جديد خود را نسبت به توانايي‌هايش شناسایی کرد. در تلاش جدید، کپلر موفق شد سياره‌ ی HIP11654b را با قطری 2.5 برابر زمين و كوچكتر از نپتون کشف کند. اين سياره در مدار ستاره‌اي حركت مي‌كند كه هم‌سوي صورت فلكي حوت است و هر 9 روز يكبار مدارگردي‌اش را كامل مي‌كند. فاصله اين سياره به ستاره‌اش بسيار نزديك‌تر از آني است كه حيات مجال حضور در آن را داشته باشد. اين سياره در فاصله 180 سال نوري از زمين قرار گرفته‌است.

با اين‌ همه كشف اين سياره كه شباهت چندان زيادي به زمين ندارد علاوه بر اينكه اطلاعاتي جديد درباره جهان هستي را آشكار ساخته‌، اطلاعاتي كه سال گذشته و با بروز نقص فني در فضاپيماي كپلر،‌ دانشمندان از كشف آن نااميد شده‌ بودند، كارامد‌ بودن استرتژي جديدي كه كپلر براي ادامه ماموريتش در پيش گرفته را نيز به اثبات رسانده‌ است.

تصویری از نقشه ماموریت K2 تلسکوپ فضایی کپلر
تصویری از نقشه ماموریت K2 تلسکوپ فضایی کپلر

به گفته پاول هرتز مدير بخش فيزيك اختري ناسا، تابستان گذشته توانايي توليد علمي كپلر پس از بروز نقص فني در چرخ‌هاي واكنشي اين فضاپيما دچار اخلال شد. اما دانشمندان و مهندسان استراتژي جديدي را در پيش گرفتند و از فشار نور خورشيد به جاي چرخ‌هاي واكنشي از كار افتاده فضاپيما استفاده كردند و توانستند به اين شيوه فضاپيما را در مسير و موقعيت درست قرار دهند؛ و اكنون كپلر براي ادامه ماموريت خود آمادگي كامل دارد.

به گفته استيو هوول دانشمند پروژه كپلر، كپلر اكنون در موقعيت بسيار عالي قرار گرفته تا به دانش انسان درباره جهان‌هاي بيگانه بيافزايد و مرز ميان سياره‌هاي سنگي مانند زمين و سياره‌هاي يخي مانند نپتون را مشخص سازد. از زمان آغاز رسمی ماموریت K2 در ماه مه، بیش از 35 هزار ستاره را مشاهده کرده و اطلاعاتی در مورد خوشه‌های ستاره‌ای، مناطق شکل‌گیری ستارگان متراکم و چندین جسم سیاره‌ای در منظومه شمسی جمع‌ آوری کرده است. نتایج این تحقیقات در مجله Astrophysical منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: CNN , اطلاعات بیشتر: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. سلام..خطلی مطالبتون زیبان من خودم عاشقشونم مرسی که زحمت میکشین و این هاروتهیه میکنید