بیگ بنگ: برایان کاکس بر این باور است که برقراری ارتباط با حیات هوشمند خارج از منظومه شمسی به این زودی ها مقدور نخواهد بود. در واقع، شاید تا ابد سیگنالی از آنها دریافت نشود. در بهترین حالت، میتوان به حیات بیگانگان در قالب میکروبی یا باکتریائی در یکی از 3532 سیاره بیگانه شناخته شده دست پیدا کرد.

brian-coxبه گزارش بیگ بنگ، برایان کاکس، فیزیکدان انگلیسی بر این باور است که ما در آینده ای نزدیک با موجودات فرازمینی هوشمند ارتباط برقرار نخواهیم کرد و شاید هم هرگز چنین اتفاقی نیفتد. کاکس به عنوان مجری مشهور چندین برنامه علمی، یکی از محققان ارشد فیزیک ذرات در دانشکده اختر فیزیک منچستر است. کاکس گفت: رشد علوم و مهندسی به طرز اجتناب ناپذیری از توسعه مهارت های سیاسی پیشی گرفته است که این موضوع عواقبی را در پی دارد. احتمالا موجودات فرازمینی هوشمند خودشان سهواً زمینه ساز انقراض و نابودی شان شده اند.

به عقیده کاکس، حیات هوشمند پس از رسیدن به کمال و پیشرفت، خود را نابود می سازد. شاید ما به این موقعیت نزدیک می شویم. این گفته ها تعجب عده زیادی را بر نمی انگیزد، چرا که به باور کاکس، سیاستمداران هم باید از این به بعد مانند دانشمندان به تفکر بپردازند و برای بیان دیدگاه های خود به شواهد و مستندات تکیه کنند.

پارادوکس فرمی

گستردگی فضا و احتمالاتی که به خود به همراه می آورد، موضوع اصلی پارادوکس فرمی محسوب می گردد، نظریه ای که در دهه 1950 میلادی توسط فیزیکدانی به نام انريکو فرمی مطرح شد. او به این نکته اشاره کرد که علی رغم احتمال بالای وجود حیات فرازمینی، در حال حاضر هیچ شواهدی نیز مبنی وجود آنها در دست نیست. اگر موجودات فرازمینی واقعا وجود دارند، پس چرا هنوز ارتباطی با ما برقرار نکرده اند؟

alien-extinct-600x315کاکس در ادامه افزود: یکی از راه حل های ارائه شده برای تناقض فرمی این است که امکان جهانی با قابلیت نابودی خودش وجود ندارد و به راه حل های جمعی برای جلوگیری از آن نیاز است. این توضیحی منطقی به شمار می رود، اما همچنان امکان رویارویی با حیات فرازمینی وجود دارد، گرچه شاید در قالب هوشمند نباشد.

این نوع حیات در بهترین حالت در قالب حیات میکروبی یا باکتریائی می تواند وجود داشته باشد. با گسترش دنياهاي اقیانوسی در داخل و خارج از منظومه شمسی ما، احتمال کشف موجودات زنده تک سلولی پنهان شده در این سیاره ها (مثل دیون قمر زحل و سیاره ی فرا خورشیدی پروکسيما b) قوت می گیرد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. از قدیم گفتن گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه اح اح بو میده!
  آخه این بشری که حتی نمیتونه به نزدیکترین ستاره همسایش سفر کنه و کاوش کنه و از این نظر عاجزه چرا بعضیا میگن که کهکشانمون متروکه هست و خبری نیست!! به نظر من توی این عصر حاضر ما نباید با اطمینان اظهار نظر کنیم که هیچ چیز هوشمندی اون بیرون نیست چون توی این عصر حاضر ما از یک ثانیه نوری یعنی ماه پامونو جلوتر نزاشتیم و کاوشگرامون حد اکثر چهار پنج ساعت نوری پاشونو جلوتر نزاشتن حالا پنج ساعت نوری در مقایسه با پهنای کهکشانمون که ۱۰۰ هزار سال نوری هست چیه؟؟!!
  آخه همه چیز که رصد نور اجرام نیست که بگیم این هست و اون نیست هزار تا رمز و راز و ناشناخته اون بیرون هست که از دور قابل تشخیص و کشف نیست

 2. حیات مکروبی میتونه وجود داشته باشه ولی حیات هوشمند احتمالش نزدیک به صفر هست

 3. احتمال وقوع حیات هوشمند در هر کهکشان یک یا دو عدد بوده که معقول تر است و با توجه وسعت زیاد کیهان باز هم تعداد بالایی از تمدن وجود خواهد داشت . ولی درمورد موجودات غیر هوشمند ، این امکان وجود دارد به ازای تعداد سیاره زیست پذیر حداقل نیمی از آنها میزبان حیات پرسلولی باشند.

  1. من هم دقیقا به این فکر می کنم آقا مهدی در واقع تنها احتمال منطقی از نظر من درباره اینکه چرا تمدن هوشمندی پیدا نکردیم این باشه که ما احتمالا در کهکشان تنها هستیم ولی در کهکشان های دیگر قطعا موجودات هوشمندی وجود دارد که ارتباط با آنها تقریبا غیر ممکن است یا شاید کاملا غیر ممکن.برخلاف اون چیزی که فکر می کنیم تشکیل حیات هوشمند اتفاق خیلی خیلی نادری است باید شرایط خاص و منحصربه فردی داشته باشه که یک موجود هوشمندی مثل انسان پا به عرضه ظهور بزاره حالا این را اضافه کنید به موجوداتی در سایر سیاره ها که به هنوز به تکامل کامل از نظر هوشمند بودن نرسیدن یا شاید قبل رسیدن منقرض شده باشند.(مثل دایناسورها) و حتی حیات هوشمندی که به خاطر حوادثی مثل بارش شهاب سنگ یا سایر حوادث طبیعی نتونسته بقا پیدا کنه رو هم اضافه کنید اون موقع میبینید تنها بودن در این کهکشان بی نهایت وسیع چندان دور از ذهن هم نیست.

 4. قطعا کیهان پر از حیات هم از نوع هوشمند هستش هم غیر هوشمند.کلا این دانشمندان یاد گرفتن هر روز یه چیز بگن.همین اقای برایان کاکس در خیلی از برنامه هایی که از ایشون دیدم معتقد بودن کیهان پر از حیات هوشمنده.حالا اینجوری میگن.!!.خب البته هر کس ازاده نظرش رو بگه.ولی حرف هیچ کس حتی بزرگترین دانشمندان هم وحی منزل نیست.چه بخوایم .و چه نخوایم کیهان مملو از حیات هستش.

 5. خب پس احتمالا فقط وجود حیات میکروبی و باکتریایی اعلام خواهد شد اون هم باید از صد تا ف ی ل تر بگذره!!! مطمئمن باشید کیهان پر از تمدن هوشمند است