بیگ بنگ: دو اخترشناس در حال بررسی سیگنال‌های نوری دریافتی از ۲.۵ میلیون ستاره‌ در قالب پروژه نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون، موفق به ردیابی فلش‌های لحظه‌ای نورانی شده‌اند که از سوی ۲۳۴ ستاره متصاعد شده‌اند.

standard_sans_rightبراساس گزارش نيوساينتيست به نقل از همشهری،‌ اين دو محقق از دانشگاه لاوال در كانادا احتمال دادند اين پالس‌هاي نوري شكلي از سيگنال‌هاي هوش فرازميني باشد و اكنون محققان در پروژه شكار بيگانه‌هاي فضايي استیون هاوكينگ در تلاشند تا اين فرضيه را مورد بررسي قرار دهند. باوجود اينكه فرضيه مطرح شده از سوي اين دو اخترشناس بسيار ناپخته است، و مقاله آنها نيز هنوز در مرحله بازبيني قرار دارد، و محققان پروژه جديد هاوكينگ و ميلياردر روسي(Breakthrough Listen project) در ستي اعلام كرده‌اند كه بيگانه‌هاي فضايي آخرين موضوعي است كه در حين بررسي اين ادعاها مورد بررسي قرار خواهند گرفت، اما بازبيني و بررسي بيشتر پديده‌اي عجيب كه يكبار به چشم كسي آمده‌است، بي‌ضرر است.

به گفته محققان پروژه ستي، آنچه اين دو اخترشناس ديده‌اند و ادعاي آن را دارند قطعا ارزش بازبيني را دارد،‌ با اين همه ادعاي غيرعادي اين دو محقق نيازمند شواهد و مداركي غيرعادي است و هنوز براي نسبت دادن صريح اين سيگنال‌ها به فعاليت‌هاي بيگانه‌هاي فضايي يا تمدن‌هاي فرازميني خيلي زود است. بورا و تروتيه دو اخترشناسي هستند كه اين سيگنال‌هاي عجيب را كشف كرده‌اند. بورا در سال 2012 اين فرضيه را مطرح كرد كه اگر بيگانه‌هاي فضايي قصد برقراري ارتباط با زمين را داشته‌باشند، از پرتو‌هاي ليزري استفاده خواهند كرد تا توجه زمينيان را به خود جلب كنند. وي برهمين اساس بررسي نور 2.5 ميليون ستاره را به همراه همكارش آغاز كرد تا ببيند آيا مي‌تواند چنين سيگنالي را مشاهده كند؟

kepler-2-sunsو با وجود اينكه اصول وطالعات علمي حكم مي‌كنند كه اولين اطلاعاتي كه با هدف مطالعه همخواني داشته باشند لزوما نمي‌توانند درست باشند، اين دو محقق به سرعت اعلام كردند سيگنال‌هايي مشابه آنچه در ذهن داشته‌اند را در ميان 234 ستاره رصد كرده‌اند. به گفته محققان در صورتي كه گزينه بيگانه‌هاي فضايي از كشف اين دو اخترشناس حذف شود، آنچه آنها يافته‌اند اين است كه تمامي 2.5 ميليون ستاره مورد بررسي در كلاس طيفي مشابه با خورشيد ِ زمين قرار دارند، اما 234 ستاره در اين ميان پالس‌هاي نوري با دوره‌هاي تناوبي يكساني را روانه زمين مي‌سازند، هر 1.65 پيكوثانيه يكبار.

از اين رو اين يافته مي‌تواند ناشي از خطاي نرم‌افزاري، يا خطاي انساني باشد با اين همه محققان پروژه ستي كه با پروژه Breakthrough Listen نيز همكاري مي‌كنند، تصميم گرفته‌اند تا يافته‌هاي جديد را مورد بازبيني قرار دهند، حتي با وجود اينكه يافته‌هاي بورا-تروتيه در مقياس 0-10 ارزيابي ريو كه توسط محققان ستي براي سنجش ميزان اهميت رصد‌هاي انجام شده در زمينه يافتن حيات بيگانه ايجاد كرده‌اند، امتياز صفر يا يك را دارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.