بیگ بنگ: بررسی‌های جدید از اولین سیارک میان‌ستاره‌ای این احتمال را تشدید می‌کند که شاید این جرم حاوی آبی متعلق به سیستم ستاره‌ای دیگری باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، سرعت و مسير حركت اين جرم عجيب و غريب كه در 19 اكتبر 2017 براي اولين بار رصد شد، نشان مي‌دهد از نقطه‌اي فراتر از سامانه خورشيدي زمين آمده‌ است. بدنه اين جرم هيچ نشانه‌اي از نزديك شدن به خورشيد از خود نشان نمي‌دهد و همين موضوع احتمال وجود آب را در اين جرم كاهش  مي‌دهد. اما نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهند شايد مقداري آب زير لايه ضخيم و كربني سطح سيارك به دام افتاده باشد.

اين نتايج پس از آن به دست آمد كه محققان تلاش كردند با استفاده از تلسكوپ‌هاي راديويي وجود سيگنال‌هاي راديويي در اين تكه سنگ سيگار مانند را بررسي كنند. اخترشناسان پروژه ابتكاري Breakthrough Listen فركانس‌هاي مختلف راديويي را به اميد يافتن نشانه‌اي از حيات بيگانه روي اين سيارك مورد بررسي قرار دادند اما در نهايت نتايج نشان دادند اين تكه سنگ كاملا طبيعي است و هيچ ردپايي از تلاش بيگانگان براي برقراري ارتباط با زمين در آن مشاهده نمي‌شود.

علاوه بر اين محققان دريافتند سيارك اوموآموا نور خورشيد را باز مي‌تاباند و شباهت زيادي به اجرام يخي سامانه خورشيدي زمين دارند كه از پوسته‌اي خشك برخوردارند. تحقيقات بيشتر نشان داد ميليون‌ها سال قرار گيري در معرض تشعشعات كيهاني باعث شده تا لايه‌اي كربني در خارج از بدنه يخي اين جرم تشكيل شود تا در مواجهه با خورشيد در امان بماند. محاسبات پيشين نشان داده‌ بودند طول اين جرم 10 برابر بيشتر از عرض آن است و اگرچه هنوز محاسبه دقيقي از طول اين سيارك به دست نيامده،‌ اما دانشمندان طول آن را دست‌كم 400 متر تخمين مي‌زنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه