بیگ بنگ: بزرگترین و حساس‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان علاوه بر شکار سیگنال‌های احتمالی از سوی موجودات بیگانه، به جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی نیز خواهد پرداخت؛ میدان‌های مغناطیسی این نوع سیاره‌ها شباهت زیادی به زمین دارد و فاصلۀ آنها از زمین برابر با 100 سال نوری تخمین زده می شود.

fast
تصویری از رادیو تلسکوپ بزرگ FAST واقع در چین

به گزارش بیگ بنگ، دانشمندانی از کشورهای مختلف مِن جمله چین و فرانسه بتازگی برنامه مشاهداتی بلندپروازانه خود را با بهره‌گیری از تلسکوپ رادیویی «FAST» در «مجله آکادمیک تحقیقات اخترشناسی و اخترفیزیک» منتشر کردند. «لی دی» محقق در رصدخانه‌های ملی اخترشناسی آکادمی علوم چین و همچنین دانشمند ارشد «FAST» اظهار کرد: «دانشمندان توجه خود را روی سیاره‌های قابل سکونت معطوف کرده‌اند؛ زیرا این سیاره‌ها نه تنها باید آب، اتمسفر و دمای مناسب داشته باشند، بلکه انتظار می رود از میدان مغناطیسی هم بهره‌مند باشند.»

«لی فیلیپ زارکا»، اخترشناس از رصدخانه پاریس گفت: «میدان مغناطیسی زمین از موجودات زنده و در کل حیات در برابر پرتوهای مضر کیهانی محافظت می کند. شما در فیلم زمینِ سرگردان شاهد این هستید که زمین از چرخش باز می ایستد. اگر این اتفاق بیفتد، میدان مغناطیسی ناپدید می شود. بدون محافظت میدان مغناطیسی، بادهای خورشیدی زمینه را برای نابودی اتمسفر زمین فراهم می کنند. در نتیجه، انسان‌ها و طیف عظیمی از موجودات زنده در معرض محیط کیهانی نامساعد قرار گرفته و توان بقا را از دست می دهند. سیاره‌ها مساعدترین جا برای حیات هستند. تا به امروز، 4000 سیاره فراخورشیدی یافت شده است. شش سیاره مغناطیسی هم در منظومه شمسی وجود دارد که دارای میدان مغناطیسی هستند. این سیاره‌ها شامل عطارد، زمین، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون میباشند.»

زارکا افزود: «در منظومه شمسی ما، سیاره‌های دارای میدان مغناطیسی بعنوان منابع رادیویی قدرتمندی محسوب می شوند. شناسایی رادیویی سیاره‌های فراخورشیدی برنامه‌ای است که میخواهد ویژگی‌های فیزیکی سیاره‌های فراخورشیدی را مورد بررسی قرار داده و سپس آنها را با سیاره‌های داخل منظومه شمسی مقایسه کند. ما میخواهیم با تلسکوپ FAST به این هدف جامه عمل بپوشانیم چرا که حساس‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان به حساب می آید. اگر بتوانیم برای نخستین‌بار تابش رادیویی یک سیاره فراخورشیدی را شناسایی کرده و سپس میدان مغناطیسی آن را تایید کنیم، به اکتشاف بزرگی نائل خواهیم آمد. اگر پنجره مشاهده باز شود، خواهیم توانست قوانین میدان‌های معناطیسی سیاره‌های فراخورشیدی را مورد مطالعه قرار دهیم و ببینیم آیا آنها از جنبۀ دیگری قابل سکونت هستند یا خیر.»

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: zeenews

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.