بیگ بنگ: دانشمندان سوئیسی پیچیده ­ترین و بزرگترین شبیه ­سازی مجازی کیهان تا به امروز را انجام دادند؛ شاهکاری که دانشمندان امیدوارند بینش­ های جدیدی از ماده تاریک و انرژی تاریک به آنها ارائه کند.

به گزارش بیگ بنگ، اخترفیزیک­دان­ های دانشگاه زوریخ نوعی مدل کامپیوتری را برای توصیف ساختار کیهان و رفتار ماده تاریک با جزئیاتی جدید ارائه دادند. دانشمندان مدل مذکور را به مدت 80 ساعت، با استفاده از یکی از قدرتمندترین ابررایانه­ های دنیا، اجرا کردند. مدل فوق از دو تریلیارد میکرو ذره برای نشان دادن ماده تاریک استفاده کرده و 25 میلیارد کهکشان مجازی را تولید کرد. الگوریتم­ ها، ماده تاریک را قادر می­ سازند که متاثر از نیروی گرانشی خودش، گسترش یافته و پدیده­ ای با نام حلقه ­های ماده تاریک را ایجاد کند(تجمع ماده تاریک در کهکشان­ های به شکل کهکشان راه ­شیری).

بزرگترین چالش مدل­ سازی کیهانی در ابعاد بسیار بزرگ، شبیه­ سازی مناسب نسبت ­ها می­ باشد. تقریبا 23 درصد جهان از ماده تاریک تشکیل شده و انرژی تاریک شامل 72 درصد باقی­مانده می­ شود. ماده معمولی تنها درصد کمی از کیهان را شامل می­ شود. شبیه ­سازی کهکشان­ های کوچک در چنین ساختارهای عظیمی کار دشواری است.(کهکشان­ هایی که یک دهم کهکشان راه­ شیری هستند)

رومین تیسیر، پروفسور اخترفیزیک محاسباتی در دانشگاه زوریخ اظهار داشت:«هنوز ماهیت انرژی تاریک یکی از بسیار معمای حل­ نشدۀ علم مدرن می­ باشد.» محققان امیدوارند ماهواره اقلیدس اروپا که یک ماهواره فضایی برای رصد و بررسی دقیق انرژی تاریک و ماده تاریک دارد، بتواند مدل­ های دقیق­ تر کیهانی را ارائه کند. این ماهواره قرار است توسط مدلی که دانشمندان زوریخ ارائه کردند، هدایت شود. یواخیم اشتادل از محققان دانشگاه زوریخ خاتمه داد:« این ماهواره قرار است نقشه ­ای با روش پرتونگاری مقطعی از جهان ما ارائه کند که با آن بتوان روند تکامل کیهان در 10 میلیارد سال گذشته را بررسی کرد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Computational Astrophysics and Cosmology منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. این جهان فقط اینی که ما میبینیم نیست . اسرار و ناشناخته های خیلی زیادی تو این جهان هست