بیگ بنگ: تمام سیارات منظومه شمسی توسط یک حباب غول‌پیکر که از ذرات بارداری که دائما توسط خورشید آزاد می‌شود، احاطه شده‌اند.

x

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این حباب “هلیوسفر” یا “هورسپهر” نام دارد و مرز آن به عنوان مرز منظومه شمسی ما در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم منظومه شمسی خود را ترک کنیم و به ستاره‌های دیگر سفر کنیم، ابتدا باید راهی برای عبور از هلیوسفر پیدا کنیم. در کمال تعجب، گروهی از محققان بتازگی ادعا کردند که بهترین مسیر برای خروج از میان این حباب غول پیکر را کشف کرده‌اند.

هلیوسفر را باید از بیرون دید

هلیوسفر از همه چیز درون خود از جمله سیارات، فضانوردان، ماهواره‌ها و سایر اجسام در برابر تشعشعات خطرناک کیهانی محافظت می‌کند. با این حال، تا به امروز، دانشمندان در مورد شکل یا اندازه آن مطمئن نبوده‌اند.

محققان به طور ساده هلیوسفر را به عنوان منطقه‌ای که مستقیما تحت تأثیر خورشید است تعریف می‌کنند. برخی ادعا می‌کنند که حباب کروسان شکل است، برخی آن را کروی می‌دانند، در حالی که بسیاری دیگر معتقدند که شکل گلوله یا توپ ساحلی دارد.

CR

این سردرگمی به این دلیل وجود دارد که نمی‌توان شکل دقیق یک شی را در حالی که درون آن قرار دارید، تشخیص دهید. “سارا ا. اسپیتزر” نویسنده اول این مطالعه و پژوهشگر دانشگاه میشیگان، می‌گوید: «ما مانند ماهی قرمزی هستیم که سعی می‌کنیم شکل تُنگ ماهی را از درون درک کنیم.»

به همین دلیل است که بسیاری از دانشمندان در سراسر جهان، از جمله نویسندگان این مطالعه، در حال توسعه مفاهیمی برای نشان دادن این هستند که چگونه کاوشگرهای بین ستاره‌ای می‌توانند هلیوسفر را ترک کنند و آن را از بیرون ببینند. “اسپیتزر” افزود: «ماموریت کاوشگرهای بین‌ستاره‌ای آینده اولین فرصت ما برای دیدن ظاهر واقعی هلیوسفر از بیرون و درک بهتر جایگاه آن در محیط بین‌ستاره‌ای محلی خواهد بود.»

نقشه کشیدن برای خروج ما از هلیوسفر

مفاهیم ماموریت دارای اطلاعات دقیق در مورد وسیله نقلیه مورد نیاز، محموله و مسیرها هستند. به عنوان مثال، یک گزارش مفهومی از چنین ماموریت در سال ۲۰۲۱ پیشنهاد کرد که یک مسیر نزدیک به ۴۵ درجه از دماغه دُم هلیودم در نهایت کاوشگر را از حباب خارج می‌کند.

x

با این حال، این مطالعه جدید ادعا می‌کند که برای خروج از هلیوسفر، یک کاوشگر باید مسیری را دنبال کند که از انتهای دُم هلیوسفر عبور می‌کند. آنها شش مسیر را که از جهت دماغه به سمت دم می‌رفتند مقایسه کردند و دریافتند که بیشترین خروجی و دید واضح از شکل هلیوسفر زمانی حاصل می‌شود که کاوشگر از دُم خارج شود.

دو جسم ساخته دست بشر پیش از این از هلیوسفر عبور کرده‌اند

در ماه اوت و سپتامبر سال ۱۹۷۷، ناسا به ترتیب کاوشگرهای ویجرهای یک و دو را برای مطالعه فضای بین ستاره‌ای پرتاب کرد. این ماموریت موفقیت آمیز بود و این فضاپیماها اولین اجرام ساخته دست بشر بودند که از هلیوسفر عبور کردند. کاوشگرهای ویجر برای ماموریتی تنها پنج ساله ساخته شدند اما هنوز فعال هستند و تا ماه مارس ۲۰۲۴ در فاصله ۲۴ میلیارد کیلومتری از زمین قرار داشتند.

QeyZBYNjFwAbaEduhqN

با این حال، آنها دیگر نمی‌توانند فعالیت پلاسمایی خورشید ما را تشخیص دهند و بنابراین، قادر به ارائه هیچ اطلاعاتی در مورد هلیوسفر نیستند. به همین دلیل است که بسیاری از دانشمندان از ناسا می‌خواهند که ماموریت جدید کاوشگرهای بین ستاره‌ای را تأیید کند.

یک گزارش مفهومی از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد که انسان‌ها باید کاوشگری طراحی شده برای ماموریتی ۵۰ ساله ایجاد کنند. چنین کاوشگری می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد هلیوسفر ارائه دهد و همچنین می‌تواند ۳۰ تا ۹۰ میلیارد مایل از فاصله بین ستاره‌ای را پوشش دهد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Frontiers in Astronomy and Space Sciences منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: interestingengineering.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.