بیگ بنگ: اگر شما هم تا­ به ­حال مثل ما در رصد رویدادهای آسمانی موفق نبوده اید، احتمالا نمی خواهید بارش شهابی “برساوشی” امسال را از دست بدهید. متخصصان پیش بینی می کنند که در بارش روز 11 و 12 آگوست، ما دو برابر تعداد معمول شهاب را مشاهده خواهیم کرد، و وقتی داریم درباره بارشی شهابی برساوشی حرف می زنیم، مطمئن باشید که این مقدار ِ بسیار زیادی است.

Perseid-meteor-shower_1024به گزارش بیگ بنگ، “بیل کوک”، از اداره محیط های شهابی ناسا، در بیانیه ای اعلام کرد:”طبق پیش بینی ها طغیان شهابی امسال به میزان دو برابر در شب های 11 و 12 آگوست قابل مشاهده خواهد بود. اگر شرایط مناسب باشد، نرخ شهاب ها می تواند به تعداد 200 عدد در هر ساعت برسد.” برای اینکه بتوانید این مقدار را تصور کنید، در یک سال ِ عادی، نرخ بارش شهابی باید تعدادی برابر 80 عدد در هر ساعت داشته باشد.

پس چطور امسال، می توانیم این همه خوش بگذرانیم؟ تا جایی که ما می دانیم علتش این است که هر ساله بارش های شهابی مانند “برساوش” و “اتا دلوی” به ما سر می زنند، در حالی که امسال کره زمین به این بارش ها نزدیک می شود. رویداد بارش شهابی برساوشی زمانی رخ می دهد که چرخش زمین، ما را به مسیر دنباله دار سویفت-تاتل می رساند و معمولا ما فقط به بقایای دم این دنباله دار که هنگام حرکت در فضا پخش شده، می رسیم.

مدار زمین به سمت باقی مانده های دنباله دار سویفت-تاتل در حرکت است که موجب بارش شهابی برساوشی می شود.
مدار زمین به سمت باقی مانده های دنباله دار سویفت-تاتل در حرکت است که موجب بارش شهابی برساوشی می شود.

ولی این بار فرق می کند، همانگونه که “اریک مک” به خبرگزاری سی نت توضیح داد: “امسال اتفاق خیلی نادری می افتد و آن هم این است که جاذبه سیاره مشتری این بقایا را کمی نزدیک تر می کشد، که به سیاره ما اجازه می دهد دقیقا از وسط این جریان رد شود، که باعث می شود شهاب های بیشتری دیده شوند.” زمین هم اکنون شروع به گذشتن از مسیر دنباله دار سویفت-تاتل کرده، و انتظار می رود تا 24 آگوست سایه آن را دنبال کند. اوج این رویداد در روز های 11 و 12 آگوست اتفاق خواهد افتاد، که به این معنی است که شما تعداد زیادی شهاب در کمترین زمان، مشاهده خواهید کرد. اگر واقعا مشتاق هستید، می توانید تلاش برای شکار آنها را شروع کنید که با سرعت حدود 60 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند.

موقعیت بارش شهابی به سمت شمال شرق آسمان در صورت فلکی برساوش میباشد.
موقعیت بارش شهابی به سمت شمال شرق آسمان در صورت فلکی برساوش میباشد.

همانگونه که “سارا لوین” در وب سایت اسپیس پیشنهاد می کند، اگر شما در نیمکره جنوبی زمین ساکن هستید، شهاب ها در صورت فلکی «برساووشی» دیده خواهند شد، که در ساعت 10 شب در افق تشکیل می شود. ولی اگر بهترین نتیجه را می خواهید، باید تا بعد از نیمه شب بیدار بمانید. خانم لوین می گوید:”آنها در تمام آسمان دیده خواهند شد، ولی طوری به نظر خواهد آمد که انگار از صورت فلکی «برساووشی» دور می شوند.” در عین حال نیمکره شمالی قطعا منظره بهتری خواهد داشت. در روزهای 12 و 13 آگوست، به سمت صورت فلکی برساووشی نظاره کنید و در شمالی ترین نقطه ممکن باشید تا از پرواز شهاب سنگها لذت ببرید. اگر می خواهید از روی کاناپه تان بلند نشوید، می توانید این رویداد را به صورت زنده در شبکه تلویزیونی ناسا در شب های 11 و 12 آگوست در ساعت 10 شب مشاهده کنید.

نکته: ساعت ها به وقت گرینویچ هستند.

مترجم: امیرحسین میرزاده/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. از تهران میشه این رویداد رو دید؟ فکر کنم امکانش کم باشه چون در متن هم نوشتید در شمالی ترین نقطه امکان دیدن این رویداد بیشتر است.

    1. درود، بله در تمام ایران قابل مشاهده هست، منظور جهت شمال به سمت صورت فلکی برساوش هست که شهاب ها از اونجا وارد زمین میشن و درخششون در یک آسمان تاریک و عاری از نور بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود.

  2. به تاریخ و زمان ایران چه روز و ساعتی میشه؟
    اصلا میشه از ایران و جنوب غرب ایران مشاهده کرد این بارش رو؟
    لطفا جواب بدید ممنون