بیگ بنگ: تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد “کاسینی” نشان می‌دهند که تابستان بزرگترین قمر زحل، در حال فرا رسیدن است. بزرگترین قمر زحل موسوم به “تیتان”، جهان بسیار پویایی است. فصل‌های این قمر، حدود هفت سال به طول می‌انجامند و آخرین تابستان آن نیز قرار بود در سال ۲۰۱۶ رخ دهد. با این همه به نظر می‌رسد که این بار، فرارسیدن تابستان مطابق انتظار نبوده است.

titan summer rainبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، محققان با تحلیل تصاویر مدارگرد “کاسینی” (Cassini) توانستند شواهدی از بارش مشخص کنند که نشان می‌دهند تابستان این قمر در راه است. کاسینی نخستین بار در سال ۲۰۰۴ و هنگام تابستان به تیتان رسید و توانست ابر و بارش را در نیمکره جنوبی این قمر نشان دهد. اخترشناسان با کمک داده‌های کاسینی، مدل‌های اقلیمی تیتان را ارائه دادند. این داده‌ها نشان می‌داد که با تغییر فصل، آب و هوای مشابهی در نیمکره شمالی این قمر دیده خواهد شد؛ اما تیتان، مطابق این برنامه و بر اساس مدل‌های اقلیمی پیش نرفت و تا پایان سال ۲۰۱۶ هیچ ابری در آن مشاهده نشد.

این اتفاق، دانشمندان را گیج کرد. “راجانی دینگرا” (Rajani Dhingra)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: انتظار می‌رفت که ابر و باران در قطب شمالی تیتان مشاهده شود و از آغاز تابستان رخ دهد؛ اما به رغم آنچه مدل‌های اقلیمی نشان داده بودند، ما هیچ ابری مشاهده نکردیم. ممکن است ابرها، تنها نشانه‌های تغییر فصلی آب و هوا نباشند. “دینگرا” و گروهش در هفت ژوئن سال ۲۰۱۶، ناهنجاری عجیبی را در یکی از تصاویر ثبت شده توسط کاسینی مشاهده کردند که در تصاویر پیشین وجود نداشت. در این تصویر، بخش وسیعی از تیتان (حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع) ناگهان حالت انعکاسی به خود گرفته بود.

titan summer rainاین انعکاس، حالتی بود که پس از بارش ایجاد می‌شود؛ اما این بارش، یک بارش معمولی نبود، بلکه بارش متان بود. پژوهشگران می‌گویند که شکل الگوی بارش نشان می‌دهد که باران روی یک سطح ناملایم باریده نه یک سطح صاف؛ در نتیجه نقاط مدوری از خود به جا گذاشته است. تصاویر جدید نشان می‌دهند که تابستان بالاخره به تیتان رسیده است. پژوهشگران قصد دارند در مرحله بعد دلیل تاخیر بارش را بررسی کنند. “دینگرا” افزود: هدف ما این است که پیش‌بینی‌ها و اکتشافات با یکدیگر منطبق باشند. جزئیات بیشتر این پژوهش، در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.