بیگ بنگ: مطالعات ناسا نشان می‌دهد، احتمال برخورد یکی از خطرناک‌ترین‌ سیارک‌های منظومه شمسی به کره زمین بیشتر از آن چیزی است که پیشتر تخمین زده می‌شد.

bennu beauty

بنابر محاسبات جدید، شانس برخورد سیارک بنو با زمین در ۲۰۰ سال آینده از یک در ۲۷۰۰، به یک در ۱۷۵۰ افزایش یافته است. به گفته محققان ناسا، با مسیر مداری که بنو دارد، این سیارک در سال ۲۱۳۵ به زمین نزدیک خواهد شد، اما در آن زمان خطر خاصی برای سیاره ما ایجاد نخواهد کرد. اما اخترشناسان خطر اصلی را ۲۴ سپتامبر سال ۲۱۸۲ تخمین زدند. البته اگر در سال ۲۱۸۲ برخورد نکند، سیارک بنو یک گذر خطرناک دیگر از کنار زمین دارد که در سال ۲۳۰۰ رخ می‌دهد.

هرچند احتمال برخورد بنو با زمین ناچیز است، با این حال اخترشناسان می‌گویند با توجه به خطری که می‌تواند در بر داشته باشد باید آن را جدی گرفت. در صورت برخورد بنو به زمین انفجاری معادل ۱۲۰۰ مگاتن صورت خواهد گرفت که قدرتش ۸۰ هزار برابر انرژی بمب اتمی‌ای است که بر روی هیروشیما انداخته شد.

Asteroid Bennu Impact Hazard Animation

با این حال احتمال بسیار کمی وجود دارد که طی سه قرن آینده سیارک “بنو” به زمین برخورد کند و ناسا خاطرنشان کرد که به احتمال ۹۹.۹ درصد این اتفاق رخ نخواهد داد. ناسا در بیانیه‌ای گفت: اگرچه احتمال برخورد این سیارک به زمین بسیار کم است اما “بنو” در دسته‌ی سیارک‌های خطرناک قرار می‌گیرد. سیارکی دیگری با نام “۱۹۵۰ DA” نیز در این دسته قرار دارد.

به منظور جلوگیری از برخورد این سیارک محققان چینی اعلام کردند که قصد دارند برای منحرف کردن مسیر این سیارک‌ خطرناک، ۲۳ موشک به فضا پرتاب کنند. چین برای این منظور باید ۲۳ فضاپیما را همزمان در کنار این سیارک قرار دهد تا با نیروی جاذبه بسیار اندکی که ایجاد می‌کنند، مسیر نهایی سیارک را ۹ هزار کیلومتر تغییر دهند. آمریکا نیز همزمان پروژه‌های آزمایشی را برای تست میزان انحراف احتمالی سیارک بر اثر جاذبه کلید زده است.

محققان به بررسی نیروهایی که ممکن است بر روی “بنو” طی گردشش به دور خورشید اثر بگذارند، پرداختند. یکی از این نیروها گرمای خورشید است که با گرم کردن سطح بخشی از این سیارک باعث ایجاد “اثر یارکوفسکی” شده و مسیر سیارک را تغییر ‌می‌دهد. اثر یارکوفسکی زمانی رخ می‌دهد که بخشی از سیارک گرم شده و در طول شب با خنک شدن انرژی مادون قرمز تولید کند که در نهایت منجر به تغییر مسیر سیارک می‌شود.

سایر عوامل از جمله گرانش خورشید، سیارات و قمرهایشان و بیش از ۳۰۰ سیارک دیگر، فشار بادهای خورشیدی و پدیده خروج ذرات از بنو می‌تواند بر روی مدار این سیارک اثر بگذارد. اگرچه احتمال ۰.۰۵۷ درصدی برخورد “بنو” به زمین در سال ۲۳۰۰ و احتمال ۰.۰۳۷ درصدی برخورد آن به زمین در روز ۲۴ اوت سال ۲۱۸۲ احتمالات ناچیزی هستند، اما این مطالعه نقش مهم کاوشگر اسیریس-رکس در مشخص کردن مدار “بنو” را نشان می‌دهد.

این کاوشگر در حال بازگشت به زمین است و با خود نمونه‌های ارزشمندی از این سیارک باستانی به همراه می‌آورد که به دانشمندان در درک تاریخچه‌ی کهن منظومه‌ی شمسی و اثر خورشید در تغییر مدار “بنو”‌ کمک می‌کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله‌ی “Icarus” منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: NASA , dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

28 دیدگاه

 1. بچه که بودیم فکر میکردیم دنیا خیلی جای زیبا و امنیه و آینده پر از اتفاقات قشنگه، هرچی بزرگتر شدیم فهمیدیم این دنیایه قشنگ فقط تو حریم خونه پدرو مادرمونه… هرچی بزرگتر میشی بیشتر میفهمی دنیا چقدر میتونه ترسناک باشه… بقول کارل سیگن: هیچ امیدی نیست که کسی ما رو از دست خودمون نجات بده جز خودمون ما همه رو یه نقطه کوچیک آبی رنگ با ترس هامون با خودخواهی هامون با دشمنی ها و دوست داشتن هامون تنهاییم، این میتونه خیلی ترسناک باشه ولی حداقل کاش باعث شه که هوای همنوع را داشته باشیم.
  معنی شعری سعدی که گفت: بنی آدم اعضای یک پیکرند…. روز به روز بیشتر داره به فراموشی سپرده میشه. فعلا بین قدرتهای جهان مسابقه ای شکل گرفته برای استعمار و از بین بردن محیط زیست و منابع و کاهش جمعیت کشور های جهان سوم…

 2. تا صد سال دیگر بشر کنترل و ایجاد تغییر مسیر سیارکها را در دست میگیرد. در زمینه اقتصادی هدایت سیارکها به مدارهای نزدیک زمین و استخراج انها مخصوصا عناصر گرانبها

  در زمینه نظامی هدایت و کوبیدن آن به کشور دیگر
  ویا هدایت به مدار مطبوع و ایجاد پایگاه علمی و یا نظامی روی ان…..

 3. اگه‌خودزمینی ها دستکاری نکنندوبنورابه زمین نکوبنداون بیچاره صدمه ایی به زمین نمیزنه .تاحالاش که این بشرتوهرکاری ازطبیعت دخالت کرده خرابکاری کرده مثل ویروس کرونا

 4. البته نگرانى وقتى لازم ميشود كه ما زمينيهاى امروز چيزى براى ادامه حيات نسلهاى اينده نگهداريم و انرا پيش از برخورد سياركهاى. كوچك و بزرگ نابود نكرده باشيم

  1. شما اگه واقعا دلسوز نوه هات هستی میتونی بچه نیاری که اونا هم نوه نیارن دوست عزیز . . تا حالا به دلیل بچه آوردن و ادامه‌ی نسل عمیق فکر کردی؟ برای چی داری اینکارو میکنی؟؟؟ که چی بشه آخرش؟؟؟اگر میخوای نسل های هم خون بعدت این عذاب ها و رنج های دنیوی و این خطرات پیش بینی شده و احتمالی طبیعت رو تجربه نکنن از خودت شروع کن . . حتی اگه ازوداج هم میکنی فرزند به دنیا نیارین به بقیه هم توصیه کنین.

 5. انسان کوچک تر از اونیه که فکرش رو بکنیدو ضعیف تره،انسان خرابکار که در ابتدای شروع خراب کارانه اش فقط سهم کوچکی از زمان حیات بر روی زمین رو داره

  1. داداش موشک ته ته میزنن میپوکوننش زاویه و سرعتو ایناشم عوض مشع والا ما ک نیستیم اونم معلوم نی

    1. حالا چرا بک ماه دیگه ؟
     چه فرقی میکنه .

     بنده خدا مهندس سمیر کلی مطلب نوشت که این چرندیات رو تحویل بگیره. .
     آقا. سمیر خدا به شما صبر و سلامتی بده.

   1. اگر برخورد آن مانند عصر دایناسورها منجر به اضمحلال حیات در روی زمین بشود پس مطئن باشید هرگز و هرگز به زمین نخواهد خورد

 6. به عنوان کسی که مدت زیادی صرف بنو و اریس و سایر خطرهای احتمالی کردم(البته بیشتر برای بررسی انحرافات مداری) واقعا مقاله خوبی بود
  پیشنهاد میکنم مقاله ایا سیاره نهم وجود داردhttps://bigbangpage.com/?p=98615 رو هم بخونید
  در کل با جست و جوی عبارت سیاره نهم رو وارد کنید اطلاعات جالبی میاره

 7. از ۲۰۰ سال گذشته تا به امروز علم انسان بقدری پیشرفت کرده که مانند جادو تونستیم صدا و تصویر خود را با کامپیوتری در کف دستانمان به نام موبایل به تمام نقاط زمین بفرستیم پس چین ویروس پرور لازم نیست ادای مسولیت پذیری در بیاره و موشک پرانی کند چون تا اون زمان علم بقدری پیشرفت خواهد کرد که بتونن حتی بر روی زمین مثلا با ابر لیزری سیارک بنو رو ذوب کنن یا مدارش را با ارسال فرکانس مغانطیسی بالا جابجا کنند . کسی چه میداند شایط علم انسان زمینی روزی توانست حتی از کهکشانمان فراتر رود .

  1. دقیقا موافقم تا دویست سال دیگه انسان با این سرعتی که پیشرفت میکنه اصلا بعید نیس که یه سیاره دیگه برا زندگی پیدا کرده باشه و به قدرتهایی دست پیدا کنه که خیلی راحت از پس این سیارکا بربیاد.

  2. آینده مبهمه و احتمال وقوع اتفاقی رو داره این گمانه زنی امکان تحققش خیلی کمه همینطور که ناسا گفت احتمال برخورد سیارک ۹۹.۹ درصد هستش یعنی احتمال برخوردش میشه ۱ دهم درصد …