بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی هابل ناسا دوباره سر کارش بازگشته و یکبار دیگر مشغول اکتشاف کیهان است. پس از رفع مشکل کامپیوتری که یک ماه مشاهدات این تلسکوپ را تعلیق کرده بود، اکنون ابزار علمی آن به عملیات کامل بازگشته‌ و تصاویر جدیدی ثبت کردند.

See the first photos from the Hubble Space Telescope afterتصویر سمت راست کهکشان مارپیچی بزرگ ARP-MADORE۰۰۰۲-۵۰۳ را نشان می‌دهد که در فاصله‌ی ۴۹۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. جرم آسمانی ARP-MADORE۲۱۱۵-۲۷۳ در سمت چپ نیز در حقیقت دو کهکشان متفاوت را نشان می‌دهد که در فاصله ۲۹۷ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند.

مشاهدات علمی تلسکوپ هابل از بعد از ظهر روز شنبه ۱۷ جولای، مجدداً آغاز شد. این تلسکوپ کهکشان‌های غیرعادی را رصد کرد. “بیل نلسون” مدیر ناسا گفت: «بسیار هیجان زده‌ام که هابل دوباره چشمان تیزبینش را به روی کیهان گشوده است و دوباره تصاویری به ثبت می‌رساند که قطعا برای ما الهام‌بخش خواهد بود. در این لحظه باید موفقیت این مأموریت را جشن بگیریم. با تلاش‌های بی وقفۀ این گروه، هابل همچنان سی و دومین سال اکتشافش را ادامه می‌دهد و ما نیز از دیدگاه تحول‌آفرین آن بیشتر می‌آموزیم.»

NASA celebrates Hubbles return to science with gorgeous galaxy pictures xیکی از این عکس‌های فوری، یک کهکشان با بازوهای مارپیچیِ کشیده شده و غیرعادی را نشان می‌دهد. به گفته‌ی ناسا بازوهای این کهکشان عظیم محدوده‌ای به وسعت ۱۶۳ هزار سال نوری امتداد دارند، همینطور این کهکشان سه برابر از کهکشان راه‌شیری بزرگ‌تر است. در حالی که تعداد بازوهای بیشتر کهکشان‌های دیسکی زوج است این کهکشان سه بازو دارد.

galaxyعکس بعدی نیز مربوط به یک جفت کهکشان در حال ادغام است، به گفته محققان این دو کهکشان از خود شبکه‌ای غنی از ستاره‌ها و گرد و غبار برجای گذاشته‌اند. تصاویر دیگری که هابل به ثبت رسانده شامل “خوشه‌های ستاره‌ای کروی” و “شفق‌های قطبی در سیاره مشتری” که بزودی منتشر می‌شوند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

    1. اون کهکشان کوچک از این دو کهکشان‌ دورتر است، فقط در راستای این کهکشان‌ها قرار داره.

  1. تلسکوپ هابل واقعأ بهترین ساخت دردست بشریت است.. تصویری ثبت کرده،واقعآ خیره کننده است. اونجوری که من مشاهده میکنم،به نظرم اونجا حیات خیلی بیشتراز منظومه شمسی ماست .. پس حیات وجود دارد… خیلی عالی بود

  2. این واقعا خوشحال کنندست و من نمیدونم چرا اینقدر روی هابل(چه دانشمند چه تلسکوپ فضایی) تعصب دارم؟

  3. خیلی هم عالی. نمی دونم چرا ولی خیلی از این تلسکوپ خوشم میاد اون چند روزی هم که از کار افتاد اصلا دلم براش سوخت. بیچاره این همه سال داره برای ما زحمت می کشه .