بیگ بنگ: هشدار اخترشناسان درباره خطرات احتمالی دنباله‌دارها برای تمدن بشر را برای چند روز فراموش کنید و فرصت تماشای یکی از نادرترین رویداد‌های آسمانی سال جدید میلادی را از دست ندهید.

CometCatalina_Sharp_1200براساس گزارش ساينس‌ الرت به نقل از همشهری، طي چند هفته آينده يكي از زيباترين دنباله‌دارهايي كه تاكنون كشف شده‌اند، دنباله‌دار كاتالينا، در اولين‌ و شايد آخرين بازديدش از مناطق دروني سامانه خورشيدي،‌ در آسمان زمين خودنمايي خواهد‌كرد. اگرچه پرواز اين دنباله‌دار از نزديكي نيم‌كره شمالي در 17 ژانويه 2016 رخ خواهد‌ داد، اما شايد در روز اول سال 2016 نيز بتوان آن را با دوربين دوچشمي مشاهده كرد. انتظار مي‌رود اين دنباله‌دار در زوايه 0.4 درجه‌اي ستاره ی درخشان نگهبان شمالي در صورت فلکی گاوران قابل رویت باشد.

CatalinaLocationNewYearsEve-e1451528479767دنباله‌دار كاتالينا بسيار درخشان است و در تاريكي آسمان مي‌توان آن را با چشم غيرمسلح نيز ديد،‌ اما بهتر است براي ديدن آن از تلسكوپي كوچك يا دوربيني دوچشمي استفاده كنيد. بهترين زمان براي ديدن اين دنباله‌دار 17 ژانويه سال 2016، زماني كه به فاصله 100 ميليون كيلومتري از زمين مي‌رسد خواهد بود. شايد اين فاصله زياد به نظر بيايد، اما براي يك دنباله‌دار فاصله نزديكي است. زماني كه دنباله‌دار به نزديك‌ترين فاصله‌اش تا زمين برسد، دور شدن از زمين را آغاز كرده و به تدريج و با سرعت دور خواهد شد از اين رو ديدن آن دشوارتر مي‌شود.

CometCatalina_Hemmerich_960يكي از ويژگي‌هاي منحصر‌ به‌ فرد اين دنباله‌دار از ديد اخترشناسان اين است كه به نظر مي‌آيد كاتالينا داراي دو دنباله‌ است كه هريك در دو جهت متفاوت قرار گرفته‌اند. يكي از اين دنباله‌ها از گاز و ديگري از غبار تشكيل شده‌اند. به گفته فيل پليت اخترشناس،‌ دنباله‌دار كاتالينا مسافري از اعماق فضا، شايد از ميان ابر اورت، انباري عظيم از اجرام يخ‌زده در آن‌سوي مدار نپتون باشد و ممكن است مدار اصلي آن طولي برابر ميليون‌ها سال داشته‌باشد.

شاید ضربه‌اي باعث افزايش انرژي این دنباله‌دار شده و باعث شده تا شتاب بيشتري بگيرد تا حدي كه بتواند از كنار خورشيد نيز جان به در برده و از سامانه خورشيدي خارج شده و دور شود. از اين رو تنها فرصت ديدن اين دنباله‌دار زيبا را از دست ندهيد،‌ شايد ديگر فرصتي براي ديدنش به دست نياوريد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. میگم اون صورت فلکی ستاره شمالی احتمالا درستش ستاره ی نگهبان شمالی یا همون سماک رامح نیست؟؟؟
    چون صورت فلکی نگهان شمالی نداریم! و زاویه ./۴ درجه هم احتمالا نسبت به ستاره باید باشه نه صورت فلکی!

    1. درود، نام صورت فلکی اصلاح شد و موقعیت دقیق عبور دنباله دار در تصویر قابل رویت میباشد.