بیگ بنگ: تیمی از دانشمندان به رهبری ماریو سوسرکویا از دانشگاه آنتیوکویا­ در کلمبیا، توضیح جدیدی برای کاهش غیرمعمول میزان نور ستارۀ K8462852 ارائه دادند. این ستاره به تازگی رفتارهای عجیب خود را از سر گرفته است. این تغییرات مرموز در نور ستاره می­تواند سرنخی بر وجود سیاره ­ای عبوری شبیه به مشتری باشد.

به گزارش بیگ بنگ، محققان این پژوهش در این باره اظهار داشتند: «ما به منظور یافتن توضیحی برای سیگنال ­های غیرمعمول و غیرمنتظره از سیارات حلقه­ ای و حلقۀ آنها، اقدام به مطالعه­ دینامیک یک حلقه­ فراخورشیدی کردیم.» اولین بار تیمی از اخترشناسان به رهبری تابتا بویاجیان از دانشگاه یل آمریکا در سال 2015 میلادی متوجه رفتار غیرمعمول ستاره ­ای با نام KIC 8462852 شدند. این ستاره چرخه ای غیرعادی نشان دارد که از شدت نورش کاسته می شود و سپس به روشنایی قبلی اش باز می گردد. به طور معمول، هر زمان که سیاره­ ای از مقابل یک ستاره عبور می­ کند، نور این ستاره به چشم رصدکنندگان زمینی کاهش پیدا می­ کند که به این پدیده “عبور یا گذر” می­ گویند.

اما این تمام داستان برای ستاره فوق، یا همان ستاره تبی(Tabby) نیست. سیلی از فرضیه­ ها در این مورد سرازیر شد؛ از دنباله­ دارهای آزاد تا وجود یک ابرسازۀ غول پیکر به دور ستاره که احتمالا به دست بیگانگان ساخته شده است. بتازگی سوسرکویا به کمک همکارانش فرضیه خود را با شبیه­ سازی نحوه عبور نور در زمان کسوفی نزدیک(با فاصله­ ای به اندازه­ یک دهم فاصلۀ زمین تا خورشید) به وسیله­ یک سیارۀ حلقه ­دار آزمایش کردند و معتقدند چنین حالتی می تواند برای این ستارۀ عجیب هم رخ کرد که نورش از دید ناظر زمینی گاهی کم و زیاد می شود.

سیارات حلقوی در زمان عبور از مقابل ستاره­ خود، تغییراتی غیرمعمول در نور ستاره ایجاد می­ کنند. به این شکل که وقتی حلقه­ سیاره در مقابل ستاره قرار می­ گیرد مقداری کاهش در نور دریافتی مشاهده می­ شود و این روند زمانی که خود سیاره در مقابل ستاره قرار می­ گیرد تشدید می­ شود و سرانجام حلقه­ سیاره بار دیگر در مقابل ستاره قرار می ­گیرد.

این نوع عبور از مقابل ستاره الگوی خاصی ندارد زیرا در هر عبور ممکن است سیاره زاویه­ متفاوتی به خود بگیرد. علاوه بر آن، شبیه­ سازی­ ها نشان می دهد که یک ستاره می­ تواند حلقۀ­­ سیاره را به سمت خود کشیده و به این طرف و آن طرف هدایت کند که خود باعث می­ شود گسیل غیرمعمول نور ستاره بیشتر شود. محققان در مقالۀ خود اظهار داشتند: «ما دریافتیم که ساختارهای حلقه­ ای مذکور، حتی در زمان­ هایی غیر از کسوف، متحمل تغییرات کوتاه مدتی در شکل و زاویۀ خود می­ شوند که ما آنها را به شکل تغییرات وسیع در نحوۀ عبور سیاره مشاهده می­ کنیم.»

با این حال، این مشاهدات برخی افراد را قانع نمی ­کند. کیوان استاسون دانشمند دانشگاه وندربیلت به وبسایت New Scientist گفت: «ما هنوز راه زیادی تا کشف الگوی تار شدن نور یا پدیده تاری مقطعی داریم.» سوسرکویا نیز در این باره گفت: «هدف این پروژه این است که به مردم نشان دهیم مکانیزم­ هایی وجود دارند که می­ توانند نحوه خمیدگی نور را تغییر دهند.»

او اضافه کرد: «این تغییرات می ­توانند به دلیل دینامیک یا نحوه حرکت قمرها و یا حلقه­ ها به وجود بیایند. این تغییرات دوباره در بازۀ زمانی کوتاهی اتفاق خواهند افتاد و ما تا دو یا سه سال آینده شاهد آنها خواهیم بود.» او اذعان داشت توضیح ارائه شده توسط گروه تحقیقاتی تنها توضیح ممکن برای این مسئله نیست و تیم تحقیقاتی همچنان به یافتن توضیحی مطابق با داده ­های بدست آمده از ستارۀ تبی ادامه خواهد داد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. به نظر من در نقاط دور دست کیهان هم انسان وجود دارند چون اینجا که بوجود امدیم پس امکانش هست جاهای دیگر هم انسان بوجود امده باشند ، این احتمال بیشتر است تا موجودات بیگانه نظر بنده

 2. این موجودات فرا زمینی ،برعکس ظاهرش که بشکل یه موضوع تخیلی و حتی سرگرمی دیده میشه،نقش سمبلیک و کلیدی در تفکرات فرد داره برا همینه که گاهی میبینم بعضیا فارغ از نوع نگاهشون یه تعصب خاصی روش نشون میدن
  اینکه ایا دنیا همه چیزی ست که ما دیدیم و شناختیم و یا چیزهای زیادی ست که نمیدانیم، و اگر ما چیزی زیادی از عالم نمیدونیم با خرافات که حالا با گذشت زمان پیشرفت هم کردن و ادعا دارن که دنیای علم از اونها عقب تره ( عرفان کوانتومی ، تاثیر کلمات بر مولوکول های آب، انسان دکل مخابراتی انرژی های کیهانی ،فضانوردان باستانی … ) چگونه برخورد کنیم ؟
  اقای فرخی سری مطالب با موضوع جالبی قرار دادن در همین سایت به اسم به دنبال خواستگاه اگاهی ، که در اون اشاره شده بود به درک انسان از گوش دادن که در ابتدا گوش دادن معنای نزدیکی با دستور گرفتن داشت و بنظرم هرچی رو این موضوع تو جامعه بیشتر کار بشه که وقتی حرفی زده میشه به معنای تحمیل اون نیست ( هم برای گوینده هم شنونده ) مشکلاتمون تو این زمینه ها کمتر میشه

 3. البته احتمال وجود فرا زمینیها توهم نیست و فکر کنم نظر کامنت دهنده قبلی هم این نیست. شاید منظورشان این است که طراحی و قرار دادن چنان سازه بزرگی در مدار یک سیاره که بتواند نور ستاره مادر را کاهش دهد از طرف فرا زمینی ها غیرممکن است. زیرا این سازه باید بسیار بزگ باشد!

  1. با نظرات Endless آشنا هستیم، ایشان معتقدند در کل کیهان فقط انسان وجود دارد و هیچ تمدن بیگانه ی دیگری وجود ندارد، چون هنوز دیده نشده! :)) جالب اینه ایشون رو این نظر پافشاری هم می کنند. از روی یه تخته سنگ(زمین) چقدر زود در مورد کل کیهان تصمیم می گیرید؟ نکنه به کل کیهان سفر کردید؟ ما هم مطمئنیم که در جهان قابل مشاهده با بیش از 2 تریلیون کهکشان و تعداد ِ خیلی خیلی بیشتری ستاره، سیاره و قمر قطعا تمدن های بیگانه وجود دارد و تحقیقات علمی در این زمینه باید بیشتر شود تا از اسرار کیهان پرده بردارد.

   1. واقعا داش سمیر عاشق نظرات و تفکرات درست شما هستم . بنده هم کاملا با شما موافقم.

 4. به نظرم دلیلش هرچی باشه موجودات فرازمینی پیشرفته فرا انسانیه تحقیرکننده ی زمین ….. نیست
  خوشحالم که دانشمندان منطقی کار میکنند و دنبال توهمات نیستنند

  1. فرازمینی‌ها به عنوان یک «فرضیه» از طرف همون «دانشمندایی» که شما می‌فرمایید مطرح شدن. توهم کدومه؟ پس باید همه دانشمندای فعال در SETI رو متوهم بدونیم.