ثبت چهره در حال تغییر یک کهکشان توسط هابل

بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری از یک کهکشان در حال تغییر را ثبت کرده که دو هویت آن با هم در یک جا شکار شده است.

image_4421e-ngc-4388به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کهکشان NGC 4388 یکی از ۱۳۰۰ کهکشان در خوشه دوشیزه است که در فاصله ۵۹ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته و در صورت‌فلکی دوشیزه و گیسو قرار گرفته است. همانطور که در تصویر جدید هابل مشخص است، این کهکشان از ویژگی هر دو کهکشان بیضوی و مارپیچی برخوردار است. NGC 4388 به عنوان یک کهکشان مارپیچی ثبت شده اما دامنه‌های نرم و بدون شکل آن شبیه یک کهکشان بیضوی است.

طبقه‌بندی این کهکشان در گروه مارپیچی‌ها با توجه به دو بازوی مارپیچی متقارن آن انجام شده که از مرکز گوی مانند NGC 4388 به بیرون کشیده شده‌اند. در داخل ابرهای تیره غبار اطراف بازوها، پرتوهایی به رنگ آبی روشن دیده می‌شود که نشانگر تولد ستارگان جوان است. دانشندان بر این باورند که هویت دوتایی این کهکشان در نتیجه موقعیت آن در داخل یک خوشه شلوغ کهکشانی اتفاق افتاده که در آن، کهکشان‌ها با هم برخورد کرده، داغ می‌شوند و به شیوه‌های گوناگون بر هم تاثیر می‌گذارند.

سایت علمی بیگ بنک / منبع: spacetelescope.org


(5 نفر , میانگین : 4٫60 از 5)

لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=59878


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام 'سایت علمی بیگ بنگ' و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

مطالب علمی مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *