بیگ بنگ: آیا در این کیهان پهناور ما تنها هستیم؟ این سوال بزرگی است که جواب به آن می تواند اندیشه و نگاه انسان را به کیهان تغییر دهد. جواب این سوال امروز از دایره نوشتارهای علمی تخیلی پا فراگذاشته و موضوع تحقیقاتی روز است. امروزه کیهان شناسان و منجمان پیشنهادهای علمی دارند که به این سوال جواب بدهند. اگر انسان تنها موجود هوشمند عالم نباشد در این صورت سوال این است که چگونه می توانیم آنها را پیدا کنیم.

ناحیه ای از هسته کهکشان که توسط پروژه OGLE برای رویدادهای ریزهمگرایی گرانشی رصد می شود
ناحیه ای از هسته کهکشان که توسط پروژه OGLE برای رویدادهای ریزهمگرایی گرانشی رصد می شود

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، سهراب راهوار استاد اختر فیزیک و کیهان شناسی دانشگاه صنعتی شریف در مقاله اخیر خود به این پرسش پرداخته است. پیشنهاد راهوار استفاده از اثر همگرایی گرانشی ضعیف (Gravitational Microlensing) به عنوان تلسکوپ های طبیعی است. طبق پیش بینی نظریه نسبیت عام اجرام در کیهان به صورت لنز گرانشی عمل می کنند و می توانند نور ستاره ها و یا هر منبع دیگری را تقویت کنند.

در حال حاضر سالانه بیش از 2000 نمونه رصدی از اثر ریز همگرایی گرانشی در جهت هسته کهکشان رصد می شود. ایده درخشان ِ راهوار چنین است « در صورتی که یکی از این ستاره های لنز شده داری سیاره ای قابل زیست با موجود هوشمند باشد. این تلسکوپ های طبیعی می توانند اطلاعات آن سیاره را تقویت شده به ما برسانند.»

short prom dresses
سهراب راهور استاد اخترفیزیک و کیهان‌شناسی دانشگاه صنعتی شریف

حال سوال این است که ما باید به دنبال چه سیگنالی از این سیاره باشیم. جواب این سوال در ایده طرح SETI وجود دارد. پروژه ستی پروژه جستجوی موجودات هوشمند فرا زمینی است که به دنبال سیگنال های رادیویی آسمان را رصد می کند. ایده این مساحی ها این است که موجودات هوشمند مانند ما انسان ها اطلاعات را در باندهای فرکانسی باریک رادیویی (مانند رادیو، مخابرات، …) قرار داده و منتقل می کنند.

پیشنهاد سهراب راهوار این چنین است که همگرایی گرانشی تلسکوپ کمکی پروژه ستی خواهد بود. سیگنال های رادیویی موجودات هوشمند توسط تلسکوپ هایی که طبیعت در اختیار ما قرار داده شده تقویت شده و به ما خواهند رسید. رصدهای آینده در طول موج رادیویی مانند  Square Kilometre Array در حالت خوشبینانه معادله دریک-Drake equation (معادله ای که احتمال تعداد موجودات هوشمند را محاسبه می کند) می توانند نمونه ای از این سیارات را برای سیگنال معنادار رادیویی رصد کند و دریچه ای جدید برای فهم ما از کیهان بگشاید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: The Astrophysical Journal

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. اگر نور از شیشه بگذرد ابتدا سرعتش کم می شود . دوباره هنگام خروج از شیشه به سرعت اول بر می گردد. انرژی لازم برای افزایش سرعت از کجا تامین می شود

  2. اخيراً ناسا اعلام كرده كه چندين سال است با موجودات فرازمينى در تماس است و ارتباط دارد. آيا مى توان به اين خبرها باور داشت؟

    1. با درود، ناسا هیچگاه چنین خبری منتشر نکرده است و رسانه های زرد به دروغ چنین اخباری را از زبان ناسا نشر داده اند.

  3. مطمین باشید هوشمندی نیست هرچه باشد هوشمند نیست وگرنه منطقی باید اونا هم دنبال ما میبوندن؟؟؟؟