بیگ بنگ: خبرها حاکی از آن است که استارشیپ SN15 بازنشسته شده است. گویا اسپیس ایکس تصمیم گرفته بجای پرتاب مجدد این نسخه از استارشیپ آن را برای بررسی‌های بیشتر بازنشسته کند.

starship spacexبه گزارش بیگ بنگ، این نسخه از استارشیپ پرواز ۱۰ کیلومتری و فرود موفقی داشت. اسپیس ایکس که هم اکنون در حال توسعه استارشیپ SN16 است، قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ استارشیپ را برای یک پرواز زیر مداری آماده کند. شرکت اسپیس‌ایکس قصد دارد نمونه‌ی اولیه فضاپیمای استارشیپ را از تاسیسات خود در نزدیکی بوکاچیکا، تگزاس به مدار پرتاب کند تا سفر بدون سرنشین خود در مدار را به انجام برساند و در نزدیکی جزایر هاوایی در سکوی شناور روی آب فرود بیاورد.

photo
استارشیپ و بوستر سوپر هوی مجموعا 120 متر ارتفاع خواهند داشت و پس از تکمیل عنوان قدرتمندترین پرتابگر تاریخ را از آن خود خواهند کرد.

استارشیپ از دو بخش تشکیل شده که هر دوی آن‌ها چندبار مصرف هستند. یک بخش آن فضاپیمای استارشیپ است و بخش دیگر موشک سوپرهوی.

photoبرج پرتاب و مهار استارشیپ که قرار است بوستر سوپرهوی و فضاپیمای استارشیپ را نگه دارد در حال ساخت است. این برج برای ایجاد پایه‌ای استثنائی و قوی طراحی شده است که “اسپیس‌ایکس” بتواند پیشران‌های مرحله اول “استارشیپ” موسوم به “سوپر هوی” را روی آن قرار دهد و سپس فضاپیمای “استارشیپ” را روی آن نصب کند. همچنین برج پرتاب بوستر پیشران استارشیپ را با بازوی عظیم خود پیش و پس از پرتاب مهار می‌کند.

photoدر نخستین ماموریت مداری، بخش اول یعنی موشک سوپرهوی شش دقیقه پس از پرتاب به زمین باز می‌گردد، اما این موشک در محل پرتاب خود فرود نخواهد آمد بلکه در آب‌های خلیج مکزیک در فاصله‌ی ۳۲ کیلومتری از ساحل تگزاس جنوبی فرود خواهد آمد. استارشیپ در همین حال در مدار خواهد چرخید و در نهایت در فاصله‌ی تقریبا صد کیلومتری از شمال غرب ساحل کائوآئی در اقیانوس آرام فرود می‌آید.

اسپیس‌ایکس قصد دارد انسان‌ها و محموله‌ها را به وسیله‌ی فضاپیمای استارشیپ به ماه، مریخ و سایر سیارات بفرستد. به گفته‌ی ایلان ماسک اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود تا سال ۲۰۲۳ استارشیپ عملیاتی می‌شود اگرچه این برنامه بلندپروازانه است و طرح بعدی پرواز سرنشین‌دار استارشیپ در سال ۲۰۲۶ به سمت مریخ است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: inverse.com , teslarati.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. واقعا چرا ازپیشران یونی استفاده نمیشه. اینهاکه میگن 4دهه هست که پیشرفت داشته. ولی خدائیش خیلی موشک عظیمی هست

  2. واقعا پروژه های اسپیس ایکس عالی هستند فقط کاش نورالینک و تسلا نبودن چون تسلا گند زده به رو ماشین ها و نورالینک هم همه چیزو ریخته بهم میمون بازیکن و ماهوارهای به جو گندزن و هزاری کار دیگه ایلان ماسک داشت یه آبرویی جمع میکرد که با این دوتا همشو به باد داد