بیگ بنگ: کیهان شناسان معتقد که سه چهارم کیهان از انرژی تاریک که مسئول شتاب دار شدن انبساط کیهان است، تشکیل شده. حقیقت این است که دانشمندان نمی دانند انرژی تاریک دقیقا چیست؟ قبلا راه حل هایی را ارائه داده اند، یکی از آنها وجود عنصر پنجمی بنام اتر یا انرژی فانتوم ، این عنصر یک عامل جاذبه ای غیرقابل مشاهده است که باعث تسریع گسترش انبساط کیهان می شود.

6a00d8341bf7f753ef01a3fce06a48970b-800wiپنجمین عنصر به طبیعت اشاره دارد، همراه با زمین، آب و هوا یک احتمال دیگر این است که در مجاورت انرژی خلا یا میدان خیالی ، چگالی آنها در طول زمان افزایش یابد که سبب شتاب گیری کیهان شود و با سرعت بیشتری بتواند نیروی اتمی در هم بشکند و باعث پایان کیهان در هر بیست هزار میلیون سال شود، چیزی که به آن تبدیل بزرگ  می گویند.

حالا محققانی از دانشگاه بارسلونا و آتن پیشنهاد می دهند که رفتار انرژی تاریک به عنصر پنجم یعنی’اتر’ و یا انرژی فانتوم ارتباط دارد. این خلا کاذب می تواند انرژی جهان ما را تامین و به حرکت وا دارد. داده های تجربی که زمینه ساز این فرضیه هستند از ماهواره پلانک آژانس فضایی اروپا (ESA) و ماهواره (WMAP) ناسا بدست آمده اند. این مشاهدات در نهایت به حل اصطلاح انرژی تاریک می انجامد و یک فرمول ریاضی مشخص که در فازهای جامد، مایع و گاز متفاوت است ارائه می دهد.
دانشمندان فکر می کنند یک تاثیر متغیر از خلا کاذب کوانتومی اتفاق افتاده است، یک پارامتر که دانشمندان می توانند اندازه گیری کنند. مفهوم خلا کوانتومی هیچ ربطی به مفهوم کلاسیک آن ندارد. خلا کوانتمی پر از نوساناتی است که برای مشاهده و اندازه گیری بسیار با ارزش هستند. این دانشمندان پیشنهاد می کنند که انرژی تاریک نوع دینامیکی از خلا کوانتومی است که باعث می شود انرژی شتاب دار جهان ما زیادتر شود. این خلا کوانتومی می تواند بسیاری از معماها، مانند ثابت کیهانی، احتلاف بین داده های نظری و پیش بینی های نظریه کوانتومی را حل کند. با این حال اصل انرژی تاریک هنوزم هم مبهم و مشکل ساز میباشد، اما توضیح انرژی تاریک با خلا کوانتومی می تواند بسیار ساده تر باشد.

منبع DailyGalaxy

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. جناب قلیچ خانی عزیز لطفا از روی اسامی و تعاریف ساده و با اطلاعات کم در مورد بزرگترین و ژرف ترین سوالات علمی بشر قصاوت نکنین.
  منشا بسیاری جهل ها و گمراهی های بشر سخنان بدون مطالعه و استنباط های سطحی از وقایع مهم هستن
  با تشکر

 2. انرژی تاریک نیروی هسته ای ضعیف است زیرا نیروی ضعیف است که باعث دور شدن 2 پروتون از هم میشود وانرژی تاریک هم باعث دور شدن کهکشان ها از هم میشود .
  نیروی ضعیف که دیدنی نیست وانرژی تاریک هم دیدنی نیست

  1. جناب قلیچ خانی عزیز لطفا از روی اسامی و تعاریف ساده و با اطلاعات کم در مورد بزرگترین و ژرف ترین سوالات علمی بشر قصاوت نکنین.
   منشا بسیاری جهل ها و گمراهی های بشر سخنان بدون مطالعه و استنباط های سطحی از وقایع مهم هستن
   با تشکر

 3. دانشمندان برای حل مشکلات کیهان شناسی، از جمله انبساط لجام گسيخته‌ و جاذبه قوي خرد كننده که به نظر غيرقابل حل شدن به نظر مي‌آمد راه حلی پیشنهاد دادند که جهان در لحظه تولد مي‌توانست وارد يك حالت ناپايدار شود، فيزيكدانان به اين حالت ناپايدار « خلأ كاذب » ( false vacuum ) مي‌گويند. اين حالت گذار و آني مي‌توانست موجبات تغيير سريع در عالم را فراهم آورده باشد اين مرحله از عمر هستي را « فاز گذار» ( phase transition ) مي‌گويند بعد از آن است كه جهان به سمت سرد شدن سريع پيش رفت. دانشمندی بنام آلن گوث پيشنهاد كرد كه جهان به وسيله انبساطی پیش رونده و فراگير به دماي انجماد خود رسيده و در يك لحظه خلاء كاذب به وجود آمد و جهان بسوي سرد شدن روز افزون پيش رفت و اين مسير را به خودي خود طي كرد. براساس محاسبات گوث تورم کیهان دقيقا در کسری از ثانيه بعد از بیگ بنگ شروع شده است.

 4. باسلام.ازمطالب بسیارخوبی که میگذاریدبسیارسپاسگزارم.
  ((انرژی تاریک نوع دینامیکی از خلا کوانتومی است))یعنی چه؟
  خلاکاذب چیست؟

  1. برای توضیح چنین مسئله ای شما باید به تمامی قسمت های فیزیک آگاهی کامل داشته باشید که ندارید. من به شما کتاب فیزیک از آغاز تا به امروز نوشته ی آقای حسین جوادی را پیشنهاد می کنم.