بیگ بنگ: اخترشناسان انگلیسی در پژوهشی جدید نشان دادند که درخشش فوق‌العاده زیاد “اختروش‌ها” احتمالا در نتیجۀ ادغام کهکشان‌ها می‌باشد.

astronomers solve the

به گزارش بیگ بنگ به نقل از خبرآنلاین، اخترشناسان از راز قدرتمندترین پدیدۀ کیهان پرده برداشتند. روزی کهکشان راه شیری با همسایه خود، کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد. محققان اکنون بر این باورند با این اتفاق یک «اختروش» که از درخشان‌ترین و قوی‌ترین اجرام کیهان هستند، مشتعل خواهد شد که می‌تواند یک تریلیون بار درخشان‌تر از خورشید باشد. با اینکه ۶۰ سال از کشف اولین اختروش می‌گذرد، اما آنها همچنان بصورت یک راز باقی مانده‌اند، زیرا هنوز مشخص نیست که چطور چنین فعالیت قدرتمندی ایجاد می‌شود.

اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این رویداد در نتیجۀ ادغام کهکشان‌ها به وجود می‌آید. گروهی از دانشمندان به سرپرستی دانشگاه‌های شفیلد و هرتفوردشایر، داده‌های تلسکوپ آیزاک نیوتن در لاپالما را تجزیه و تحلیل کردند. آنها چیزی با عنوان “وجود ساختارهای ناهمگون” را در کهکشان‌هایی که دارای اختروش هستند، کشف کردند.

پروفسور “کلایو تادهانتر” از دپارتمان اخترفیزیک دانشگاه شفیلد، گفت: «اختروش‌ها یکی از قدرتمندترین پدیده‌های کیهان هستند و آنچه می‌بینیم، احتمالاً نشان‌دهندۀ آینده کهکشان راه‌شیری خودمان در برخورد با کهکشان آندرومدا در حدود پنج میلیارد سال دیگر است. مشاهدۀ این رویدادها و نهایتا درک علت وقوع آنها می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد، اما خوشبختانه می‌دانیم که زمین ما به این زودی‌ها شاهد این رویداد وحشتناک نخواهد بود.»

quasaroutflow

تصور می‌شود که در مرکز اکثر کهکشان‌ها سیاهچاله‌هایی با جرم بسیار بالا قرار داشته باشند، اجرام کیهانی که جرم آنها میلیون‌ها برابر خورشید است. همچنین این کهکشان‌ها حاوی مقادیر قابل توجهی گاز هستند که دور از دسترس سیاهچاله‌ها قرار دارند.

زمانی که کهکشان‌ها با هم برخورد می‌کنند، این گازها به سمت سیاهچاله‌ها هدایت می‌شوند و در آنجا صرف تولید مقادیر خارق‌العاده‌ای از انرژی می‌شوند، و به شکل تابش آزاد شده و درخشندگی زیادی در اختروش ایجاد می‌کنند. اخترشناسان مشاهدات حاصل از ۴۸ اختروش و کهکشان‌های میزبان آنها را با تصاویر بیش از ۱۰۰ کهکشان غیراختروشی مقایسه کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که کهکشان‌های میزبان اختروش، تقریبا سه برابر بیشتر احتمال دارد که با کهکشان‌های دیگر تعامل یا برخورد کنند.

دکتر “جانی پیرس” پژوهشگر فوق دکتری در دانشگاه هرتفوردشایر، گفت: «این موضوعی است که دانشمندان سرتاسر جهان مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستند. یکی از انگیزه‌های اصلی علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب، مطالعه در مورد اولین کهکشان‌ها در کیهان بود. و تلسکوپ وب قادر به تشخیص نوری است که نزدیک به ۱۳ میلیارد سال پیش، حتی از دورترین اختروش‌ها ساطع شده است. اختروش‌ها نقش کلیدی در درک ما از تاریخ کیهان و احتمالاً آینده کهکشان راه شیری دارند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: metro.co.uk , phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.