بیگ بنگ: دانشمندان مرکز علوم اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونین، امروز دوشنبه طی نشستی خبری از کشف تاریخی نخستین شواهد مستقیم از انبساط کیهان در نخستین لحظات تولد جهان خبر دادند. این موفقیت تاریخی شواهد قطعی از «بیگ بنگ» را نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، دستاورد تازه اخترفیزیکدانان آمریکایی در مشاهده امواج گرانشی نخستین در 13.8 میلیارد سال پیش حاصل سه سال بررسی دقیق نجومی است که می‌تواند چهره کیهان‌شناسی و فیزیک ذرات بنیادی را دگرگون کند و در نهایت جایزه نوبل را برای آنها به ارمغان بیاورد. این کشف جدید با استفاده از تلسکوپ بایسپ در قطب جنوب انجام شده است. این تلسکوپ آسمان را در طول موج‌های فروسرخ می‌کاود. جایی که احتمالا ردپایی از اثر امواج اولیه گرانشی یافته است. امواجی که در نخستین لحظات پیدایش جهان، پس از بیگ بنگ به وجود آمده‌اند و می‌توانند اطلاعات مهمی درباره‌ی پیدایش کیهان در اختیار دانشمندان قرار دهند.

امواج گرانشی تغییرات فضا-زمانی هستند که اجرام در حال حرکت آن ها را به وجود می آورند. هرچند آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۶ آن ها را پیش بینی کرد، اما دانشمندان موفق به کشف آن‌ها نشده بودند. زیرا این امواج با ماده واکنش بسیار ناچیزی دارند. این واکنش ضعیف بیان می‌کند که امواج گرانشی پاسخ‌های ارزشمندی از جهان هستی با خود به همراه دارند. این امواج به شکل وسیعی به سوی ما در حال گسترش اند و این انبساط درست از ۲۴-^۱۰ ثانیه پس از بیگ بنگ آغاز شد. اما پرتوهای الکترومغناطیسی ای که می توان آن ها را آشکارکرد (تابش میکرو موج کیهانی) ۳۸۰ هزار سال پس از بیگ بنگ به وجود آمدند. در همان زمان بود که نور نیز شروع به گسیلش کرد. در نظریه های بیگ بنگ و تورم (زمان کوتاه فرا انبساط) پیش بینی شده است که دینامیک انبساط جهان، امواج گرانشی اولیه را به وجود آوردند.

بزودی خبرهای بیشتری در مورد این دستاورد از جمله امواج گرانشی و تورم کیهان و … منتشر خواهیم کرد.

مطالعه بیشتر در : theguardian

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. يك سوْال فنى :حالا چطورى جهان به وجود اومده؟(غير از بيگ بنگ)مطمئنا يك نوع خلاء قبل از بيگ بنگ وجود داشته!اون چطورى به وجود اومده؟!

  1. بسیاری مردم به دلایلی که جای شرح داره این تصور رو دارن که جهان باید از عدم به وجود اومده باشه. یعنی اول نباشه بعد باشه!
   اما واقعیت اینه که عدم اسمش روشه: عدم
   و نمیتونه وجود داشته باشه
   و ما نباید دنبال عدم بگردیم
   بلکه فقط باید ببینیم چطور وجود تغییر شکل میده.
   به این ها در فیزیک میگن تغییر فاز

 2. من یه چیزی رو متوجه نمی شم. این امواج باید با سرعت نور در فضا پخش بشن. و در همون جهتی که فضا داره منبسط می شه. ما هم که داریم در همون جهت حرکت می کنیم و سرعتمون هم که خیلی کمتر از سرعت نوره. پس قاعدتاً نباید این امواج رو الان ببینیم. کجا رو دارم اشتباه می کنم؟!

  1. دوست عزیز ! جهان کروی شکله و به قول ویلیام استیون هاوکینگ جهان (( در پوست گردو )) قرار داره و ما الان روی (( پوسته )) و سطح این گردو هستیم و از مرکز این گردو اومدیم تا به سطح گردو رسیدیم و گسترش فضا زمان هم در لحظه اولیه شکل گیری جهان خیلی سریع تر از سرعت نور بوده چون نور هم خودش واسه گسترش و حرکت احتیاج به بافت فضا زمان داره مثل امواج صوتی که واسه گسترش احتیاج به هوا و مولکول های هوا داره و جایی که هوا نباشه صدا به صدا نمیرسه ! .

 3. سلام
  بی صبرانه منتظر اطلاعات تکمیلی و دقیق شما در این زمینه هستم