بیگ بنگ: هرکس به طور کلی  می داند که ماه در شب و روز چگونه عمل نموده و به چه صورت به نظر می‌رسد. در طول روز خورشید درخشان ترین چیزیست که در آسمان وجود دارد. همچنین می‌دانیم که ماه در طول شب، روشن‌ترین شیئ آسمان است. اما تاریکی و کیفیت شبح وار نور ماه در تضاد با شفافیت نور خورشید است، در این مقاله از خصوصیات درخشش نور ماه در شب و روز می گوییم.

moonlightبه گزارش بیگ بنگ، در یک شب مهتابی زمانی که ماه را در آسمان می بینیم، ماه با درخششی زیبا همه جا را روشن کرده است، در واقع شدت این نور بستگی به اهله ماه دارد.(به این پدیده در نجوم به حالت‌های مختلف دیده شدن بخش روشن ماه از زمین گفته می‌شود.) در حالت بدر کامل معمولاً مهتاب در سطح زمین بیش از دو دهم لوکس روشنایی ایجاد نمی‌کند. بنابراین نور مهتاب در سطح زمین، حدود پانصدهزار بار کمتر از نور خورشید است.

نور ماه اساسا همان نور خورشید است که از سطح ماه بازتابیده میشود. قابل فهم است زیرا سطح ماه تنها 11 درصد نور تابیده شده توسط خورشید را بازتاب می دهد. برخورد نور خورشید به ماه باعث میشود که نور بازتابیده شده قرمزتر از نور خورشید باشد، اما ما آن را با چشمهایمان نمی توانیم ببینیم، زیرا به وسیله ی دیگر رنگهای موجود در نور ماه محو میشود و باعث می شود درخشش ماه را بصورت تابش سفید نقره ای مشاهده کنیم.

چرا ماه را در طول روز مشاهده میکنیم؟

دلیل مشاهده ی ماه در روز ناشی از دو عامل بزرگ می‌باشد، روشنایی ماه و مدار ماه در اطراف زمین. این عوامل، امکان دیده شدن ماه در طول روز را ممکن می سازد. در غیر این صورت این باور که خورشید فقط مربوط به روز و ماه متعلق به شب می باشد، همچنان باقی می ماند. ماه، روشن ترین شیئ آسمانی بعد از خورشید می باشد.

2016_03_15_Wild_Moon-525x800اولین دلیل برای این موضوع نزدیکی زیاد به ماه به زمین در مقایسه با هر شیئ دیگر آسمانی است. خورشید تابان است به دلیل اینکه در حال سوختن با مقادیر بسیار زیادی از هیدروژن است. بنابراین برای دیده شدن احتیاج به نزدیکی زیاد به زمین ندارد. نزدیکی ماه به زمین سبب می شود که نتوانیم ماه را در طول روز نادیده بگیریم. بازتابندگی خود ماه می باشد. اغلب ما می دانیم که ماه یک خورشید یا ستاره کوچکتر نمی باشد، در واقع ماه اساسا یک ماهواره طبیعی می باشد که بصورت یک آیینه بزرگ بازتاب کننده به سمت زمین عمل می کند.

دومین دلیل چرخش ماه در مدارش به دور زمین می باشد. در ابتدای ماه قمری زمانی که ماه کامل رخ می دهد، ماه دقیقا در مقابل خورشید قرار دارد و همینطور که فاز ماه به سمت ماه نو نزدیک می شود، ماه نیز به خورشید نزدیک تر می شود که این عامل سبب می شود که امکان دیده شدن ماه در طول شب کمتر اما در طول روز بیشتر دیده شود.

دیاگرام مشاهده ماه در آسمان
دیاگرام مشاهده ماه در آسمان

بنابراین پاسخ این سوال که آیا ما می توانیم ماه را در طول روز ببینیم آن است که ماه یک بازتاب کننده قوی است و نزدیکی آن به زمین قابلیت مشاهده شدن آن در شب و روز را بیشتر می کند. همچنین مدار ماه قابلیت دیده شدن ماه را افزایش می دهد زیرا ماه در شروع  سفر چرخش قمری خود در سرتاسر آسمان به خورشید نزدیکتر می شود، به همین منظور در طول روز قابلیت دیده شدن ماه افزایش می یابد.

 سایت علمی بیگ بنگ / منابع: universetoday.com , skyandtelescope.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

12 دیدگاه

 1. مقاله‌هایی که در مورد بازتاب نور منتشر شده ، کمی غیر قابل باور است ، اگر سطح ماه ۱۱ درصد از نور خورشید را جذب و بقیه را بازتاب میدهد ، مواقعی که خورشید در پشت ماه قرار گرفته ، چطور به سطح قابل دید ماه نور را منعکس میکند ؟ مگر از جنس شیشه تهیه شده ماه ؟

 2. چجوری نور خورشید ب ی مشت خاک و سنگ‌می تابه و اونو روشن‌میکنه؟؟؟ رو چ‌حساب

 3. سلام چنتا سوال
  ۱.در روز وقتی که ماه وخورشید هردو در آسمان هستند پس سایه زمین نباید در روی ماه باشد وماه باید کامل دیده شود چرا مثل شب که سایه زمین روی ماه است نیمه دیده می شود
  ۲.در زمان ماه کامل درشب ماه کاملا پشت سایه زمین هست واصلا نباید دیده شود چون نور خورشید نباید بهش برسه ولی کاملا دیده میشه ،این نور خورشید چگونه میشکند وبه ماه میرسد.
  ۳،ماه که همیشه دریک مدار ثابت به دور زمین میچرخه ،چرا در زمان ماه کامل باعث بالا آمدن اب دریاها میشه مگه نور قدرت مکش داره
  ۴.چرا ماه هرشب در یک نقطه آسمانه وجاش متفاوته مگه در یک مدار نمی چرخه.

 4. سلام من ی سوال دارم ک از ۱۲ ساله گی دا الان ک ۲۰سالمه هنوز جوابشو پیدا نکردم جنس کره ماه از چیه ک با عث باز تاب نور خور شید میشه ؟؟.

  1. ماه هم مثل زمین کوه داره قطب شمال وجنوب داره که همیشه منجمدهستند سطح ماه پوشیده ازسنگ وماسه ورمل ..سطح ماه دارای حفره های زیادهم هست به دلیل برخود زیاد شهاب سنگ ها

 5. سلام من اصلا قانع نشدم چن ماه کامل در شب دقیقا برخلاف خورشید هست و زمین جلو نور و که میخوره به ماه و باید بگیره پس چطور ماه در شب روشنه نور از کدوم سمت به پشت زمین میرسه به ماه ؟

 6. علت بازتابش نور خورشید توسط ماه بایستی ترکیب خاک سطح کره ماه باشد که نور دریافتی از خورشید را برنگ سفید نقروای باز می تاباند .

  1. درود چرا اون سمت ماه که پشتش به خورشید هستش تاریک ولی اون سمت که به طرف زمینه روشنه اگه بازتاب باشه باید اون سمت که رو به خورشید هست روشن باشه نه این سمت که به زمین هستش .دوم

   1. درود، سمت ِ دوردست ماه نسبت به زمین؛ همیشه پشت به خورشید نیست. اون سمت ماه که از روی زمین از دیدگاه ما پنهان هست هم فازهای مخصوص به خودش رو داره و نور خورشید بر اون قسمت های ماه هم می تابه. به دلیل قفل گرانشی زمین و ماه همیشه یک سمت ماه رو به زمین است و همچنین زمین و ماه به دور مرکز ثقل مشترکشون میچرخن.