دومین آزمایشگاه فضایی چین در مدار زمین قرار گرفت!

بیگ بنگ: برنامه فضایی چین قدمی به جلو برداشت و توانست دومین آزمایشگاه فضایی خود به نام تیان گونگ ۲ را به همراه دو سرنشین با موفقیت به فضا پرتاب کند. این اقدام به عنوان مقدمه راه‌اندازی یک پایگاه فضایی دائم تا سال ۲۰۲۲ محسوب می‌گردد. فضانوردان چینی یک ماه را در این آزمایشگاه سپری خواهند کرد.

57db4a48c361887b448b46e5چین شامگاه پنجشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۵شهریور) آزمایشگاه فضایی «تیان گونگ ۲» را به همراه دو سرنشین راهی فضا کرد. تصاویر این پرتاب از تلویزیون دولتی چین به طور زنده پخش شد. فضانوردان ۳۰ روز را در این آزمایشگاه فضایی سپری خواهند کرد. این زمان دوبرابر مدت ماموریت سه فضانورد چینی است که سال ۲۰۱۳ را در آزمایشگاه فضایی «تیان گونگ۱» سپری کرده بودند.

به گفته دانشمندان چینی این طولانی‌ترین ماموریت فضانوردان این کشور تا به امروز محسوب می‌شود. فضانوردان در این یک ماه در اتاقک آزمایشگاه معلق خواهند بود و به همین دلیل امکان اقامت طولانی‌تر آنها وجود ندارد. این آزمایشگاه یک ایستگاه فضایی موقت برای زندگی فضانوردان محسوب می‌شود و آنها قرار است امکان زندگی طولانی‌تر در یک ایستگاه دائم را مورد بررسی قرار دهند.

gettyimages-166609668«تیانگونگ۲» در مداری در ارتفاع حدود ۳۸۰ کیلومتری زمین قرار گرفته و قرار است در آن مطالعات فیزیک بنیادی، پزشکی، نظارت اتمسفری، کشت و زرع و بررسی طوفان‌های خورشیدی انجام گیرد. این ایستگاه به ساعتی اتمی نیز مجهز است تا از آن برای بررسی نوسانات در خلاء استفاده شود. علاوه بر آزمایش‌های مختلف مداری‌، فرآیند سوخت‌ رسانی فضایی به ماهواره‌ها نیز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

به گفته مقامات چینی پس از پایان ماموریت آزمایشگاه فضایی، کار ساخت ایستگاه فضایی دائم شروع خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این عملیات از سال ۲۰۱۸ آغاز و ایستگاه فضایی دائم سال ۲۰۲۲ آماده استفاده باشد. پیشرفت‌های فضایی چین با نگرانی از سوی ایالات متحده آمریکا دنبال می‌شود. چین اما می‌گوید که این برنامه ‌جنبه غیرنظامی دارد و مقاصد اقتصادی و تحقیقاتی را دنبال می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dw.com

اطلاعات بیشتر: spaceflightnow.com

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=55910

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *