بیگ بنگ: شرکت خودروسازی آئودی با همکاری شرکتی آلمانی ماه‌نوردی ساخته‌ که قرار است سال آینده روی همان نقطه‌ای که ماموریت آپولو فرود آمد، روی ماه فرود بیاید.

lunar-rover-1_1024براساس گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، اين ماه‌نورد كه كواترو نام دارد، از فناوري اي‌ترون آئودي برخوردار است كه به معني وجود قدرت رانش هوشمند براي هر چهار چرخ روبات است. اين دستگاه 30 كيلوگرمي با استفاده از چاپگرهاي سه‌بعدي و تركيبي از مواد سبك ساخته شده‌است تا وزني سبك داشته‌ باشد. اين روبات تاكنون تحت آزمايش‌هاي مختلف قرار گرفته‌است.

قرار است اين ماه‌نورد به همراه فرودگر Alina كه در نهايت دو دستگاه كواترو را به ماه خواهد برد،‌ در آزمايش فشار مورد برسي قرار گيرند و تا پايان سال 2012 در منطقه‌اي در خاور‌ميانه در شبيه‌سازي ماموريت نهايي حضور داشته باشند. ماموريت پرتاب اين دو ماه‌نورد به منطقه تائوروس ليترو در ماه اواخر سال 2017 ميلادي انجام شود، و دو ماهنورد به منطقه فرود آپولو 17 خواهند رفت تا آنچه از اين ماموريت در سال 1972 روي ماه به جا مانده را با استفاده از چهار دوربين و تصاوير سه بعدي و 360 درجه به زمينيان نشان دهند.

lunar-rover-2علاوه بر اين كار، تجهيزات آزمايشگاهي متعلق به ناسا،‌ آژانس فضايي اروپا و ويكي‌پديا نيز به همراه دو ماهنورد به ماه ارسال خواهند شد. اين ماهنورد با هدف برنده شدن در مسابقه جايزه بزرگ ماه گوگل كه 30 ميليون دلار است،‌ ساخته شده‌است. اين جايزه به شركت يا فردي تعلق خواهد گرفت كه بتواند تا دسامبر سال 2017 ماهنوردي روباتيك را ساخته، به سمت ماه پرتاب كرده و روي ماه فرود آورد و ماهنورد بتواند 500 متر روي ماه حركت كرده و تصاويري با وضوح بالا به زمين ارسال كند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه