بیگ بنگ: فضاپیمای “روزتا” به عنوان نخستین کاوشگر زمینی که تاکنون به ملاقات یک دنباله دار رفته به فاصله ۳۰۰ کیلومتری آن رسیده و ۲۴ ساعت دیگر در مدار این دنباله دار قرار می گیرد.

این تصاویر از دنباله دار چوریومف را فضاپیمای روزتا در تاریخ 1، 2 و 3 آگوست 2014 گرفته است. فاصله دنباله دار تا روزتا از چپ به راست به ترتیب 1026 کیلومتر، 500 کیلومتر و 300 کیلومتر میباشد.
این تصاویر از دنباله دار چوریومف را فضاپیمای روزتا در تاریخ 1، 2 و 3 آگوست 2014 گرفته است. فاصله دنباله دار تا روزتا از چپ به راست به ترتیب 1026 کیلومتر، 500 کیلومتر و 300 کیلومتر میباشد.

به گزارش بیگ بنگ، فضاپیمای «روزتا» پس از 10 سال تعقیب سایه به سایه دنباله‌دار چوریومف (67P/churyumov-Gerasimernko)، تا چهارشنبه 6 آگوست(15 مرداد) به نزدیک‌ترین فاصله مدار گردشی این دنباله دار می‌رسد. روزتا در آخرین عکسهایی که از این دنباله دار گرفته تنها ۳۰۰ کیلومتر با دنباله دار فاصله داشته و خورشید نیز از زیر دنباله دار می تابیده است.

مت تیلور از کارشناسان و مدیران پروژه روزتا اعلام کرد: برای نخستین بار در روز چهارشنبه، جدید‌ترین تصاویر دنباله دار چوریومف را از نزدیک‌ترین فاصله مشاهده خواهیم کرد. وی افزود: پس از طی مسافت شش میلیارد کیلومتری، اکنون فضاپیمای روزتا هر لحظه با نزدیک شدن به دنباله‌دار هیجان خاص را در ستاره‌شناسان به‌وجود می‌آورد. جدید‌ترین تصاویر حاکی از آن است که این دنباله‌دار اسرار‌آمیز هسته‌ای دوگانه دارد که براثر ترکیب دو ستاره دنباله‌دار شکل گرفته است.

این ویدئو نحوه نزدیک شدن و مانورهای روزتا را برای رسیدن به دنباله دار هدفش نشان می دهد.

براساس برنامه‌آژانس فضایی اروپا  در ماه آگوست تا نوامبر 2014 روزتا برای کاستن از فاصله ی اش با دنباله دار یک رشته مانورهای پیچیده انجام خواهد داد تا این فاصله را از ۱۰۰ کیلومتر به ۲۵-۳۰ کیلومتر برساند و با نقشه برداری دقیق از سطح این دنباله دار بتواند جایگاه فرود کاوشگر سطح نشین فیلای (Philae) را تعیین کند. طبق برنامه روزتا در ماه نوامبر، سطح نشین فیلای را به سمت دنباله‌دار هدایت می‌کند. فضاپیمای روزتا درست اندکی پیش از فرود کاوشگر فیلای در ماه نوامبر، فاصله اش از هسته ی دنباله دار را به ۲.۵ کیلومتر خواهد رساند، فیلای پس از فرود قصد دارد تا کامل‌ترین جزئیات را از سطح این دنباله دار تهیه کند.

منبع خبر: بیگ بنگ / منابع: universetoday , space

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه