بیگ بنگ: سومین ماه پاییز می توانیم شاهد همنشینی مریخ با ستاره سماک اعزل، بارش شهابی جوزایی، همنشینی ماه و مشتری و بروز انقلاب زمستانی باشیم. مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا رویدادهای نجومی آذر ماه ۹۶ را به ترتیب نام برد.

همنشینی سیاره مریخ و ستاره سماک اعزل در نمایی از کمان ستارگان راه شیری- عکس: بابک امین تفرشی

• هشتم آذر ساعت 18 همنشینی زیبای سیاره مریخ یا همان سیاره سرخ با ستاره سماک اعزل را خواهیم داشت و این اجرام حدود 3 درجه از یکدیگر جدایی زاویه ای خواهند داشت. بدیهی است با توجه به این که این اجرام صبحگاه در کشور ما طلوع می کنند در بامداد این تاریخ ستاره سماک اعزل نزدیک سیاره مریخ خواهد بود.

• دوازده آذر ساعت 16:30 دقیقه ستاره چشم گاو تنها 0.8 درجه جنوب ماه قرار می گیرد هر چند که نور زیاد ماه مزاحم مشاهده این همنشینی است؛ ساعت 19:17 دقیقه همین روز ماه به وضعیت بدر یا ماه کامل خواهد رسید.

• سیزده آذر ماه ساعت 12:12 دقیقه ظهر ماه در کمترین فاصله با زمین قرار می گیرد و 357 هزار و 496 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.

• در 16 آذر دو رخداد نجومی داریم که اولی ساعت 3:30 دقیقه بامداد همنشینی سیاره عطارد با سیاره زیبای زحل است و چون این اجرام شامگاهی هستند، کمترین جدایی عطارد و زحل را نیز در شامگاه این تاریخ مشاهده خواهیم کرد. ساعت 13 همین تاریخ خوشه زیبای کندوی عسل 2.5 درجه شمال ماه قرار می گیرد و در شبانگاه این روز با طلوع ماه کمترین فاصله را با ماه خواهد داشت.

• در 17 آذر ساعت 4:09 بامداد ماه به گروه صعودی می رسد و بالاتر از مدار زمین قرار خواهد گرفت. در همین شب و در حقیقت ساعت 1:55 دقیقه بامداد 18 آذر ستاره مشهور دل شیر 0.7 درجه جنوب ماه قابل مشاهده خواهد بود.

• ساعت 11:21 دقیقه روز 19 آذر، ماه به وضعیت تربیع آخر خواهد رسید، در روز 21 آذر ساعت 15:30 سیاره تیزپای عطارد کمترین فاصله را با خورشید خواهد داشت. ساعت 5:30 دقیقه فردای این روز یعنی 22 آذر، سیاره تیر به مقارنه داخلی رسیده و طی این شب ها قابل مشاهده نخواهد بود و پس از چند روز در افق صبحگاهی می توان آن را جستجو کرد. سیاره مریخ صبحگاهی است اما در ساعت 19:57 دقیقه 22 آذر حدود چهار درجه جنوب ماه قرار می گیرد و برای مشاهده همنشینی ماه با سیاره مریخ بهتر است بامداد روز بعد یعنی 23 آذر را انتخاب کرد.

• بارش شهابی جوزایی که از جمله بارش های شهابی مشهور پاییزی است در بامداد 23 آذر به اوج خواهد رسید. منشاء این بارش قدری عجیب و یک سیارک به نام فیتون 3200 است. در صبحگاه 23 آذر همچنین علاقمندان شاهد همنشینی ماه و مشتری نیز هستند و با وجود سیاره مریخ و بارش شهابی دو پیکری جلوه زیبایی در آسمان شرقی ایجاد خواهند داشت.

• ساعت 10:01 دقیقه 27 آذر، ماه نو خواهد شد و دوره 29.5 روزه خود به دور زمین را کامل خواهد کرد اما با توجه به سن کم هلال و سایر مشخصات نامناسب متوقع مشاهده این هلال در غروب روز مذکور (اولین غروب بعد از مقارنه) نیستیم و طبیعتا ماه ربیع الاول 30 روزه پایان یافته و در شامگاه روز بعد یعنی 28 آذر در شرایطی که ماه به اوج مداری خود خواهد رسید، هلال زیبای ربیع الثانی 1439 با چشم غیر مسلح در سراسر کشور قابل مشاهده خواهد بود. هلال ماه در این زمان 406 هزار و 605 کیلومتر (اوج مداری ماه) با زمین فاصله خواهد شد.

• بالاخره 30 آذر ساعت 19:59 دقیقه خورشید به نقطه انقلاب زمستانی رسیده و طولانی ترین شب سال را ساکنان نیم کره شمالی در طی شب مورد اشاره تجربه می کنند که اصطلاحا ما ایرانیان آن را با نام ‘یلدا’ می شناسیم.

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. درود بر دوستان عزیزمو ببخشید یک سوال دارم همین الان رفتم بیرون یک ستاره یا سیاره بسیار پر نور در سمت شرق کمی جنوب دیدم لطفا بگید اسمش چیه سپاس

    1. سلام اگه حدود همین ساعتی که کامنت گذاشتید دیدید (23:30) احتمالا ستاره ی Sirius بوده
      پرنور ترین شی توی اون سمت آسمون همینه.