بیگ بنگ: پژوهش جدید اخترشناسان نشان می‌دهد زمین 1900 سال نوری به سیاه‌چاله‌ کلان جرم در مرکز کهکشان راه‌شیری نزدیک‌تر است.

image e Milky Way Mapبه گزارش بیگ بنگ، یافته‌های جدید محققان ژاپنی نشان می‌دهد، فاصلۀ زمین با سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری حدود 25800 سال نوری است، این محاسبۀ جدید حدود 1900 سال نوری نزدیک‌تر از برآورد قبلی است. در مرکز کهکشان راه‌شیری سیاه‌چاله‌ای کلان جرم به نام کمان ای* وجود دارد و جرمی چهار میلیون برابر خورشید دارد. دانشمندان براساس تجزیه و تحلیل داده‌های رصدخانه VLBI ژاپنی (تداخل‌سنج خط پایه بسیار طولانی) و سیستم VERA (اکتشاف VLBI اخترشناسی رادیویی) این نتایج را بدست آوردند.

دکتر تومویا هیروتا، اخترشناس این پژوهش گفت: «از آنجا که زمین در داخل کهکشان راه شیری واقع شده، ما نمی‌توانیم از بیرون کهکشانمان را نظاره کنیم و ببینیم دقیقا چه شکلی است. اما اخترشناسی راهی فراهم آورده تا با اندازه‌گیری دقیق موقعیت‌ها و حرکت اجرام، ابزاری حیاتی برای درک ساختار کلی کهکشان و جایگاه‌مان  بدست آوریم.»

به گفته محققان: «سیستم “VERA” در سال 2000 توسط رصدخانه نجوم ملی ژاپن، آغاز به کار کرد. این پروژه به منظور اختصاص مشاهدات VLBI برای آشکارسازی سرعت سه بُعدی اجرام و ساختارهای مکانی آنها در کهکشان راه شیری طراحی شده است. این پروژه شامل چهار تلسکوپ رادیویی 20 متری در ژاپن است: در ایستگاه‌های میزوزاوا، ایرکی، اوگاساوارا و ایشیگاکی-جیما.»

منجمان با استفاده از داده‌های اولین کاتالوگ نجومی VERA، ساختار کهکشان راه شیری را مدل‌سازی کردند تا پارامترهای اساسی مانند فاصله تا مرکز کهکشانی و سرعت ِ خورشید در اطراف آن را تخمین بزنند. سیستم VERA دارای وضوح زاویه‌ای نفسگیر 10 میلیونیم ثانیه قوسی است که اندازه‌گیری‌های نجومی با دقت فوق‌العاده بالایی را ایجاد می‌کند.

Untitledاین همان چیزی است که اخترشناسان، برای اصلاح موقعیت منظومه شمسی ما در کهکشان راه شیری استفاده کردند. در این پروژه دانشمندان ۹۹ جرم مشخص از کهکشان‌مان را در نظر گرفتند، نقشه‌ی موقعیت و سرعت این اجرام را تهیه کردند و توانستند فاصله زمین تا سیاهچاله مرکزی راه شیری را بدست بیاورند.

به گفته اخترشناسان: «نتایج نشان می‌دهد كه سیاهچاله مرکزی و عظیم راه شیری در فاصله‌ی 25800 سال نوری از زمین واقع شده است. این فاصله‌ نزدیکتر از فاصلۀ رسمی 27700 سال نوری است که در سال 1985 توسط اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی، تصویب شد. همچنین داده‌های جدید نشان می‌دهد خورشید با سرعت 227 کیلومتر بر ثانیه در حال چرخش به دور مرکز کهکشان است. این سرعت نیز، سریع‌تر از مقدار رسمی 220 کیلومتر در ثانیه، است.»

محققان اکنون قصد دارند اجرام بیشتری را مشاهده کنند، به ویژه اجرام نزدیک به سیاهچاله کمان ای* تا ساختار و حرکت کهکشان راه شیری را بهتر تجسم کنند. دانشمندان افزودند: «به عنوان بخشی از این تلاش‌ها، VERA در EAVN (شبكه VLBI آسیای شرقی) متشكل از تلسكوپ رادیویی واقع در ژاپن، كره جنوبی و چین مشاركت خواهد كرد. با افزایش تعداد تلسکوپ‌ها و حداکثر تفکیک بین تلسکوپ‌ها، EAVN می‌تواند به دقت بالاتری نیز دست یابد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در انجمن نجوم ژاپن منتشر شده است.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. عاشق نجوم و کیهان شناسی هستم.ممنون بابت مطالب فوق العاده ای که میذارید