بیگ بنگ: سیاره ی کپلر-۴۵۲بی شبه زمینی است که تلسکوپ فضایی کپلر ناسا به تازگی آن را به عنوان پسر عموی زمین کشف کرده‌ است،‌ سیاره‌ای که کمی بزرگتر از زمین بوده و در فاصله‌ای مشابه فاصله زمین تا خورشید در مدار ستاره‌ای شبیه به خورشید در حرکت است، اما اگر گروهی از انسان ها در این سیاره زندگی کنند، با چه تفاوت هایی روبرو می شوند؟

مقایسه ی زمین و سیاره ی تازه کشف شده ی کپلر-۴۵۲بی
مقایسه ی زمین و سیاره ی تازه کشف شده ی کپلر-۴۵۲بی

اين سياره جديد شايد يكي از شبیه‌ترين سياره‌هاي کشف شده به زمين باشد، اما زندگي روي اين جهان نويافته مي‌تواند تجربه‌اي عجيب و غيرقابل توصيف باشد. با توجه به فاصله 1400 سال نوري سياره جديد به زمين، درصورتي كه بتوان گروهي از مشتاقان را از ميان مسيري جادويي به سطح کپلر-۴۵۲بی (Kepler-452b) انتقال داد، اين افراد به سرعت متوجه تفاوت‌هاي زمين با اين سياره خواهند‌ شد.

با توجه به بزرگتر بودن اين سياره نسبت به زمين، نيروي گرانش سطح آن نسبت به زمين قوي‌تر خواهد‌بود از اين رو هر فردي كه به اين سياره قدم بگذارد،‌ وزنش دو برابر وزن زميني‌اش خواهد‌بود. به گفته جان جنكينز از مركز مطالعاتي ايمز ناسا شايد حضور در اين سياره در ابتدا دشوار باشد اما توريست‌هاي اين سياره مي‌توانند به راحتي با شرايط جديد كنار بيايند زيرا در روي زمين نيز افرادي مانند آتشنشان‌ها و طبيعت‌گردها به تحمل وزن‌هاي زياد عادت دارند و مي‌توانند چنين فشاري را تحمل كنند.

به گفته جان گرانسفلد معاون مديريت ماموريت‌هاي علمي ناسا اگر انسان در آن سياره زندگي مي‌كرد، قوي‌تر از هميشه مي‌شد زيرا حركت كردن روي آن سياره برايش مانند ورزشي روزانه بود. بالا بودن شدت نيروي گرانش در اين سياره در عين حال در طولاني‌مدت در بدن مسافران کپلر-۴۵۲بی تغييراتي قابل توجه ايجاد خواهد‌ كرد. به گفته جنكينز ساكنان اين سياره به مرور زمان زمخت‌تر و قوي‌تر خواهند شد. ديگر ويژگي‌هاي زندگي در کپلر-۴۵۲بی تفاوت چنداني با زندگي روي زمين نخواهد‌ داشت زيرا اين سياره فراخورشيدي در فاصله‌اي مشابه فاصله زمين تا خورشيد به دور ستاره‌اش در حركت است. جنكينز مي‌گويد از نقطه‌نظر تابش خورشيدي بين زمين و اين سياره تفاوت زيادي احساس نخواهد‌ شد.

تصویری هنری از سیاره ی کپلر-۴۵۲بی که به پسر عموی زمین معروف است.
تصویری هنری از سیاره ی کپلر-۴۵۲بی که به پسر عموی زمین معروف است.

متصور شدن ديگر جنبه‌هاي زندگي روي کپلر-۴۵۲بی به دليل فاصله زيادي كه اين سياره تا زمين دارد،‌ نيازمند حدس و گمانه‌زني‌هاي بيشتري است. دانشمندان احتمال مي‌دهند اين سياره سنگي باشد، اما از درستي اين حدس اطمينان ندارند. مدل‌سازي‌هاي انجام شده از اين سياره همچنين نشان مي‌دهد کپلر-۴۵۲بی به زودي دچار تاثير گلخانه‌اي شديدي خواهد شد، پديده‌اي مشابه آنچه ميلياردها سال پيش سياره ناهید را از سياره‌اي قابل سكونت به سياره سوزان امروزي‌اش تبديل كرد.

از سويي ديگر بالاتر بودن سن ستاره اين سياره به آن معني است كه ستاره کپلر-۴۵۲بی درحال سپري كردن مرحلي‌اي پرانرژي‌تر از زندگي خويش است و اين انرژي بالا مي‌تواند به معني خشك شدن و از دست رفتن اقيانوس‌هاي سياره باشد. با اين‌ همه چنين سناريويي تا 500 ميليون سال ديگر عملي نخواهد‌ شد زيرا تخمين‌هاي درنظر گرفته شده درباره ابعاد و سن سياره و ستاره از دقت بالايي برخوردارند و هرچه شدت نيروي گرانش يك سياره بالاتر باشد، قابليت آنها در حفظ آب‌هاي سطحي افزايش پيدا خواهد‌كرد. جنكينز و گروهي از محققان با دادن اطلاعاتي درباره محيط کپلر-۴۵۲بی پس از رخ دادن اثر گلخانه‌اي در اين سياره به يك هنرمند،‌ طرحي از شكل احتمالي سياره را ايجاد كردند كه در آن هيچ اقيانوسي ديده نمي‌شود و آب در نقاط مختلف در گودال‌هايي محصور شده توسط مواد معدني به شكل درياچه‌هايي كوچك ديده مي‌شوند.

سياره کپلر-۴۵۲بی هر 385 روز يكبار چرخش به دور مدار ستاره‌اش را كامل مي‌كند، از اين رو يك سال اين سياره كمي بيشتر از يك سال زمين خواهد‌ بود. ستاره اين سياره 10 درصد بزرگتر و 20 درصد درخشانتر از خورشيد زمين است اما ميان اين دو ستاره تفاوتي بزرگ وجود دارد، خورشيد 4.5 ميليارد ساله و خورشيد کپلر-۴۵۲بی نزديك به 6 ميليارد سال سن دارد. تلسکوپ فضایی 60 میلیون دلاری کپلر در سال 2009 با هدف بررسی تنوع سیستم‌های سیاره‌ای در کهکشان راه شیری پرتاب شد. علاوه بر آن، هدف دیگر این ماموریت، شناسایی سیارات صخره‌ای زمین مانند در مدار قابل سکونت پذیر ستاره میزبانشان میباشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. جالب و اول مشکل رسیدن به اونجاست بعد به نظر میاد اون آینده زمین هست و زمین جوانتره…اگر همه چیز هم یکسان باشه 2 میلیون سال از زمین پیرتره

    1. ممنونم لطفا اطلاعاتی در باره انواع روش های رصد قرار دهید اگه این متنارو می خونین و به علم یه ذره ای اهمیت می دین من چند بار هست در خواست کردم

    1. سلام نه این نوع سیاره ها در واقع شبه ستاره ای هستند و گازی و تریکیبی مشابه ستاره ها دارند و فاقد حیات زنده می باشندو دمای ان ها کمتر از 2000 نمی باشد زیرا ترکیب هیدروزن و هلیومی دارند عناصری که همجوشی ان ها باهم نمی تواند دمایی پایین تر 2000 داشته باشد ممنونم از علاقه شما