بیگ بنگ: ستاره ی HIP 85605 یکی از دو ستاره ای است که در صورت فلکی هرکول و تقریبا در 16 سال نوری از ما قرار دارد. اخیرا مقاله ای توسط دانشمندی از موسسه ماکس پلانک منتشر شده که در آن ذکر شده این ستاره در مسیر برخورد با منظومه شمسی ما قرار دارد.

به گزارش بیگ بنگ، در حال حاضر خبر خوب این است که، با توجه به محاسبات دکتر کورین بایلر جونز از انستیتوی ستاره شناسی هایدلبرگ ماکس پلانک؛ این سیستم ستاره ای از فاصله 0.04 پارسک، یا معادل 8000 برابر فاصله بین زمین تا خورشید از کنار منظومه ی خورشیدی ما عبور خواهد کرد و تهدید جدی برای ما محسوب نمی شود. علاوه بر این، دکتر جونز با اطمینان اعلام کرد که این رویداد هیچ تأثیری بر زمین و دیگر سیارات منظومه شمسی نخواهد گذاشت و از آن مهمتر اینکه این اتفاق مهم چیزی در حدود 240،000 تا 470،000 سال آینده روی خواهد داد!

وی ادامه داد: با این که کهکشان راه شیری شامل ستارگان بیشماری است، اما فاصله ی فضای بین ستاره ای بسیار زیاد میباشد. به همین دلیل حتی در بازه های زمانی طولانی مدت احتمال بسیار کمی وجود دارد که دو ستاره با یکدیگر برخوردی داشته باشند. البته در علم ستاره شناسی و با توجه به اینکه جهان قابل مشاهده ما تا فاصله 46 میلیارد سال نوری در هر جهت گسترش پیدا کرده، هر اتفاقی که در کمتر از 50 سال نوری در این فضا- زمان روی دهد رویدادی در آینده نزدیک به شمار می آید.

ابر عظیمی از سیارات یخی، تکه های سنگ سرگردان و دنباله دارها منظومه شمسی ما را احاطه کرده است، در واقع نگرانی اصلی اثراتی است که عبور ستاره ی HIP 85605 می تواند بر ابر اورت بگذارد. با توجه به اینکه فاصله ی اجرام ابر اورت بین 20000 تا 50000 واحد نجومی تا خورشید ماست، عبور این ستاره در واقع باعث ایجاد اختلالات جدی در حرکت دنباله دارها و سنگ های واقع در ابر اورت می شود.

سمیر الله وردی –  سایت علمی بیگ بنگ / منبع: universetoday – مقاله: arxiv

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. سلام.یک سوال داشتم با توجه به اینکه فاصله این ستاره با ما 16 سال نوری هستش و بین این فاصله چند ستاره نزدیکتر به ما وجود داره مثل الفا قنطورس این پدیده چه تاثیری میتونه به این ستاره ها که سر راه اون ستاره قرار داره بزاره؟

    1. با درود، نزدیکترین ستاره به ما پروکسیما قنطورس میباشد که تنها بیش از ۴.۲ سال نوری با ما فاصله دارد و در صورت فلکی قیفاووس واقع شده است، در اینجا می توانید اطلاعات مداری و حرکت این ستاره را مشاهده کنید. این در صورتی است که ستاره ی HIP 85605 در صورت فلکی هرکول قرار دارد و همان طور که در متن هم اشاره شده است، فاصله ی میان ستاره ای به اندازه ای است که هر ستاره در مدار خود حرکت می کند و بجز مواردی خاص، نمی توانیم شاهد برخوردی عظیم؛ آن هم از نوع ستاره ای باشیم.

  2. سلام، خسته نباشید:) ، خب وقتی رو ابر اورت تاثیر بذاره، باعث میشه جندین سنگ آسمانی از مدار خودشون خارج بشن ، میتونن چنتاشون هم به داخل منظومه کشیده بشن دیگه، نه ؟

    1. درود به شما، بله اثر گرانشی ستاره هنگام عبور از کنار ابر اورت میتواند باعث خارج شدن سنگ ها از مدارشان شود که البته طبق پیش بینی ها این رویداد در چندین هزار سال دیگر به وقوع می پیوندد.