بیگ بنگ: ساعاتی پیش، سطح‌نشین اینسایت(Insight) ناسا با موفقیت با موشک اطلس V به فضا پرتاب شد، مقصد آن مریخ میباشد. این کاوشگر می تواند درباره اولین مراحل شکل گیری مریخ در ۴٫۵ میلیارد سال قبل اطلاعات کسب کند.

فضاپیمای “اکتشاف داخلی با استفاده از بررسی‌های لرزه‌ای” یا “اینسایت”، یک ماموریت فرود ساکن است تا علاوه بر جریان حرارت داخلی، فعالیت‌های لرزه‌ای روی مریخ یا “مریخ‌لرزه‌ها“(marsquakes) را هم بسنجد. هدف این پروژه، بررسی پوسته و قسمت‌های داخلی مریخ برای درک شکل‌گیری و تکامل این سیاره است. این فرودگر اکنون یک سفر شش ماهه را به سوی مریخ آغاز کرده است و روز 26 نوامبر 2018 به مقصد می رسد. لحظه پرتاب موشک را در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

به گفته محققان“اینسایت” نوعی ماشین زمان علمی است که اطلاعاتی را درباره اولین مراحل شکل گیری مریخ در ۴٫۵ میلیارد سال قبل فراهم می کند. این عملیات به ما در درک چگونگی شکل‌گیری اجرام سنگی از قبیل زمین، قمر آن و حتی سیاره‌های موجود در سایر منظومه‌های شمسی کمک خواهد کرد.»“اینسایت” از دستگاه‌های حساسی برای گردآوری داده بهره می برد. این دستگاه‌ها به فرودگر ثابتی نیاز دارند که باید در زیر و روی سطح مریخ قرار داشته شوند.

کاوشگر “اینسایت” کاری بیش از لرزه‌نگاری انجام خواهد داد. اثر دوپلر ناشی از یک سیگنال رادیویی در فرودگر می تواند مشخص کند که آیا هسته سیاره سرخ هنوز مذاب است یا خیر. حسگرهای باد، دما و فشار این اجازه را به دانشمندان خواهند داد تا نویزهای ارتعاشی ناشی از وضعیت آب و هوا را کاهش دهند. این داده‌ها در مجموع، کامل‌ترین تصویر از مریخ را به ما خواهند داد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: NASA ,NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. شاید به دلایلی در کشور ما این فناوری ها و رویداد ها کمیاب باشند ولی حتی شنیدن و خواندن مطالبی از این قبیل واقعا باعث امیدوار شدن می شود.