بیگ بنگ: مریخ نورد کنجکاوی با ارسال تازه ترین تصویر از خودش به اهالی زمین سلام کرد. تصویر موزاییکی و جدید کنجکاوی از ترکیب چند ده عکس درست شده که توسط دوربین MAHLI در پس زمینه کوه شارپ گرفته شده است. همچنین،ناسا از آغاز سومین مرحله حفاری مریخ‌نورد «کنجکاوی» در سیاره سرخ خبر داد.

"کنجکاوی" با استفاده از دوربین خود، یک عکس تکی با پس زمینه کوه شارپ از خودش گرفت.
“کنجکاوی” با استفاده از دوربین MAHLI، یک عکس تکی با پس زمینه کوه شارپ از خودش گرفت.

به گزارش بیگ بنگ، با وجودی که این عکس از یک تصویر کامل و بی نقص کمی دور است – ناهمترازی های زیادی در به هم چسباندن تکه های موزاییک در آن دیده می شود- اما واقعا چهره کنجکاوی بسیار دوست داشتنی است. این کاوشگر 21 ماه زمینی است که به کنکاش و جستجو در سیاره سرخ می پردازد. البته پیش از این نیز کنجکاوی عکسی از زمین و ماه و همچنین در تاریخ ۳۱ فروردین ۹۳ نخستین تصویر از سیارک وستا و سیاره‌ی کوتوله‌ی سرس در آسمان مریخ را ثبت و به زمین ارسال کرد. تصویر پایین که در حقیقت منعکس کننده‌ی نخستین نما از سیارک‌ها در آسمان سیاره‌ای دیگر است حاصل ۱۲ثانیه نوردهی با دوربین علمی «MastCam» کاوشگر کنجکاوی است که در آن وستا و سرس به شکل دو رگه‌ی نوریِ کم‌فروغ به چشم می‌خورند.

در این عکس که توسط دوربین علمی «Mastcam» گرفته شده، سیاره‌ی کوتوله‌ی سرس در بالا سمت راست ، سیارک وستا در بالا سمت چپ ، دیموس قمر مریخ در پایین سمت راست، در سمت چپ تصویر فوبوس قمر دیگر مریخ و همچنین سیاره‌ی مشتری و سیاره‌ی زحل نیز قابل مشاهده است.
در این عکس که توسط دوربین علمی «Mastcam» کنجکاوی گرفته شده، سیاره‌ی کوتوله‌ی سرس در بالا سمت راست ، سیارک وستا در بالا سمت چپ ، دیموس قمر مریخ در پایین سمت راست، فوبوس قمر دیگر مریخ در سمت چپ مریخ و همچنین سیاره‌ی مشتری و سیاره‌ی زحل نیز قابل مشاهده هستند.

طبق گزارش محققان ناسا، این مریخ‌نورد با استفاده از ابزارهای پیشرفته قصد دارد این بار خرده سنگ‌ها و خاک‌سیاره سرخ را تا اواخر هفته‌جاری مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و در این جست‌وجوی شگفت‌انگیز، گردوغبارهای به جای مانده روی سنگ‌های مورد آزمایش را کاملاً برطرف خواهد کرد تا تصویر واضح‌تری از مواد ساختاری این سیاره مشاهده و تجزیه شود.

عکس بالا را دوربین روی دکل کنجکاوی ( Mastcam) به ثبت رسانده است. کاوشگر کنجکاوی ناسا تا جایی که می توانسته بازوی روباتیکش را بر روی ورقه ی ماسه سنگی که در مرکز این عکس می بینید دراز کرده تا به فرمان گروه دانشمندان و به کمک ابزارهای روی بازو و دکلش، بخشی از ورقه سنگی به نام “وینجینا” (Windjana) را برای مته کاری بررسی کند.

«ملیساریس» از اعضای تیم علمی مریخ‌نورد «کنجکاوی» در مؤسسه فناوری کالیفرنیا در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد: با استفاده از تجهیزات پیشرفته حفاری بسیاری از سنگ‌ریزه‌ها همراه رنگ واقعی صخره‌ها و ماسه سنگ‌ها مشاهده خواهند شد. برخی تخته‌سنگ‌ها از بافت متفاوتی تشکیل شده‌اند و حاوی عناصر و مواد خاصی هستند.  وی در ادامه افزود: با تکمیل تحقیقات میدانی آثار و شواهد بافت شیمیایی و وجود آب در سطح زیرین این سیاره به اثبات می‌رسد. طی هفته‌ آتی با آغاز تجزیه و تحلیل‌های جدید بزودی اخبار و اطلاعات بسیار جدیدی از عناصر بنیادین مریخ منتشر خواهد شد.

منابع: nasa , jpl.nasa , BBC , universetoday

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.