بیگ بنگ: مریخ‌نورد “کنجکاوی” ناسا سلفی جدیدی در سیاره سرخ ثبت کرد. این منطقه از سیاره سرخ به یاد فسیل‌شناس مشهور انگلیسی قرن نوزدهم به نام «مری آنینگ» نامگذاری شده است.

PIAبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، مریخ نورد “کنجکاوی” ناسا سلفی جدیدی با مکانی به نام “مری آنینگ” گرفته است. این مریخ نورد از ماه جولای گذشته تاکنون در این محل حضور داشته و با کندن حفره‌هایی، موفق به سه نمونه‌برداری شده تا آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد، محققان تصور می‌کنند که این منطقه در مریخ، میزبان حیات باستانی بوده است.

این عکس سلفی که از ۵۹ عکس تشکیل شده، توسط متخصصان تصویربرداری با هم ادغام شده است و در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ یعنی ۲ هزار و ۹۲۲امین روز مریخی حضور “کنجکاوی” در مریخ گرفته شده است. مریخ نورد “کنجکاوی” از مته سنگی موجود در انتهای بازوی رباتیک خود استفاده کرد تا با حفاری سه حفره به نام‌های “مری آنینگ”، “مری آنینگ ۳” و “گروکن” از آنها نمونه‌برداری کند.

از زمان رسیدن به “دهانه گیل” در سال ۲۰۱۲، “کنجکاوی” در حال صعود به “کوه شارپ” برای جستجوی شرایطی است که ممکن است روزی از حیات پشتیبانی کرده باشد. این مریخ‌نورد در سال گذشته منطقه‌ای از “کوه شارپ” به نام “گلن توریدون” را کاوش کرده است که احتمالاً میلیاردها سال پیش دارای دریاچه‌ها و جویبارهایی بوده است. دانشمندان گمان می‌کنند به همین دلیل است که غلظت بالایی از مواد معدنی رس و مولکول‌های آلی در آنجا کشف شده است.

Close up shot of the three drill holes created by NASAs Curiosity Mars rover at Mary Anningماه‌ها طول خواهد کشید تا تیم عملیات بتواند شیمی و مواد معدنی موجود در نمونه‌های “ماری آنینگ” را تفسیر کند. لازم به ذکر است که دانشمندان و مهندسانی که در پی شیوع ویروس کرونا از خانه‌های خود به این مریخ نورد فرمان می دهند، “کنجکاوی” را به ادامه صعود خود به “کوه شارپ” هدایت کرده‌اند. هدف بعدی کاوش این کاوشگر، لایه‌ای از سنگ‌های مملو از سولفات است که در ارتفاعات این کوه قرار دارد. محققان امیدوارند که “کنجکاوی” در اوایل سال ۲۰۲۱ به این منطقه برسد.

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا و یک بخش در موسسه فناوری کالیفرنیا، مأموریت “کنجکاوی” را هدایت می‌کنند. “کنجکاوی” با استفاده از دوربینی به نام “MAHLI” که در انتهای بازوی رباتیک آن قرار دارد، موفق به گرفتن این سلفی شده است.

سایت علی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.