بیگ بنگ: سیارات غول‌پیکر جوان مشابه مشتری از گاز و غبار تشکیل شده‌اند و اکنون محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشمندان دانشگاه زوریخ و برن، سناریوهای مختلف را در مورد چگونگی ایجاد و تکامل این سیارات با استفاده از قدرت محاسباتی مرکز ابرکامپیوتر ملی سوئیس شبیه‌ سازی کرده‌اند.

شکل گیری سیاره ی شبیه مشتری بر پایه ی نظریه ی "برافزایش هسته"
شکل گیری سیاره ی شبیه مشتری بر پایه ی نظریه ی “برافزایش هسته”

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این محققان با مقایسه نتایج خود با رصدهای تلسکوپ‌ها توانستند تفاوت بزرگی را بین مکانیزم‌های شکل‌گیری فرضی شناسایی کنند. این ستاره‌شناسان دو نظریه را ارائه دادند که چگونگی تولد سیارات غول‌ پیکر گازی مشابه مشتری یا زحل را توضیح می‌دهند. یک مکانیزم شکل‌گیری از پائین به بالا بر این اساس است که ابتدا یک هسته جامد به اندازه 10 برابر بزرگتر از زمین شکل می‌گیرد و سپس مقادیر چشمگیری از گاز را به خود جذب کرده و نگه می‌دارد.

نظریه دوم بر پایه یک سناریوی شکل‌گیری بالا به پائین است که بر اساس آن، دیسک گازی اطراف ستاره جوان به قدری بزرگ است که دلیل ویژگی خود-گرانشی غبار و گاز، بازوهای مارپیچی به همراه توده‌هایی در داخل آنها شکل می‌گیرند. این توده‌ها سپس توسط گرانش خود بطور مستقیم در هم فرو ریخته و یک سیاره گازی را شکل می‌دهند.

در این تصویر شبیه سازی دیسک سیاره ای برای شکل گیری سیارات غول پیکر گازی را طی 780 سال و 1942 مشاهده می کنید.
در این تصویر شبیه سازی دیسک سیاره ای برای شکل گیری سیارات غول پیکر گازی را طی 780 سال و 1942 مشاهده می کنید.

نظریه اول “برافزایش هسته” و نظریه دوم “عدم ثبات دیسک” نامیده شده‌اند. در هر دو مورد، یک دیسک موسوم به “دیسک سیاره ای” در اطراف سیارات گازی بزرگ تشکیل می‌شود که مکانی برای تولد سیاره شبیه مشتری و قمرهایش میباشد. محققان برای تشخیص معتبر بودن یکی از این نظریه‌ها، سناریوها را در ابرکامپیوتر پیز داینت سوئیس شبیه سازی کردند و تفاوت بزرگی بین دو مکانیزم شناسایی کردند. در سناریوی عدم ثبات دیسک،‌ گاز در اطراف سیاره بسیار سرد و حدود 50 کلوین بود اما در نظریه دیگر، دیسک اطراف سیاره تا چند صد کلوین داغ می‌شد. این نتیجه‌گیری باعث پیش افتادن نظریه برافزایش هسته شد.

همچنین پیش از این اخترفیزیکدانان تصور می‌کردند که دیسک اطراف سیاره از نظر جرم با دو سناریوی شکل‌گیری تفاوت چشمگیری داشته باشد، اما یافته‌های جدید محققان نشان داد که این فرضیه درست نیست. دانشمندان همچنان به تحقیقات و شبیه سازی بیشتر برای درک این فرآیند نیاز دارند. این تحقیق در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.