بیگ بنگ: فیزیکدانان دانشگاه ساسکس انگلستان بطور تصادفی متوجه شدند سیاهچاله‌ها بر فضای اطراف خود فشار وارد می‌کنند.

shutterstock

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، با توجه به اینکه اولین کشف مستقیمی که وجود سیاهچاله‌ها را تأیید می کرد، فقط در این قرن انجام شده، می‌توان انتظار داشت که نکاتی در مورد این اجرام اسرار آمیز کیهانی همچنان مشخص نشده باشند.

سیاه‌چاله ناحیه‌‌ای در فضا-زمان با گرانشی بسیار نیرومند است که هیچ چیز حتی ذرات و تابش‌‌های الکترومغناطیسی مانند نور نمی‌‌توانند از میدان گرانشی قدرتمند آن بگریزند. ساده‌ترین نوع سیاهچاله‌‌ها آنهایی هستند که تنها جرم دارند و بار الکتریکی و تکانه زاویه‌ای ندارند. این سیاهچاله‌‌ها را اغلب با نام «سیاهچاله‌‌های شوارتزشیلد» می‌‌شناسند که بر گرفته از نام «کارل شوارتزشیلد» است که جوابی برای معادلات میدان اینشتین در سال ۱۹۱۶ میلادی ارائه داد.

اکنون دو فیزیکدان در حالی که معادلات مربوط به تصحیح گرانش کوانتومی را برای آنتروپی (معیاری برای پیشرفت از نظم به بی نظمی) یک سیاهچاله اجرا می‌کردند، متوجه شدند که سیاهچاله‌ها بر فضای اطراف خود فشار وارد می‌کنند. این فشار مطمئنا زیاد نیست، اما این یافته با پیش‌بینی «استیون هاوکینگ» بسیار سازگار است. هاوکینگ می‌گوید سیاهچاله‌ها طی میلیاردها سال پرتو ساطع می‌کنند و بنابراین نه تنها دما دارند، بلکه به تدریج در طول زمان کوچک می‌شوند.

«خاویر کالمت» فیزیکدان و اخترشناس از دانشگاه ساسکس در انگلیس می‌گوید: یافته‌های ما مبنی بر این که سیاهچاله‌های «شوارتزشیلد» دارای فشار و دما هستند بسیار هیجان‌انگیز است. اگر سیاهچاله‌ها را فقط در نسبیت عام در نظر بگیرید، می‌توان نشان داد که آنها در مراکز خود دارای ویژگی منحصر به فردی هستند که در آن قوانین فیزیکی که ما می‌شناسیم باید در هم بریزد.

وی افزود: امید است وقتی نظریه میدان کوانتومی در نظریه نسبیت عام گنجانده شود، بتوانیم توصیف جدیدی از سیاهچاله پیدا کنیم. هنگامی که کالمت و همکارش «فولکرت کوایپرز» فیزیکدان و اخترشناس دانشگاه ساسکس، با استفاده از نظریه میدان کوانتومی محاسبات را انجام داده و افق رویداد یک سیاهچاله را بررسی کردند.

مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد این فشار می‌شود و طبق محاسبات تیم، این مقدار (فشار) بسیار کم و علاوه بر آن منفی است، اما این موضوع دقیقا همان چیزی است که نشان می‌دهد سیاهچاله در حال کوچک شدن و نه رشد است. این موضوع با پیش‌بینی هاوکینگ مطابقت دارد، اگرچه در این مرحله نمی‌توان تعیین کرد که چگونه فشار منفی با پیش‌بینی تابش پرتو سیاهچاله هاوکینگ ارتباط دارد.

نظریه میدان‌های کوانتومی(QFT) چارچوبی نظری برای ساختن مدل‌های مکانیک کوانتومی از ذرات زیراتمی در فیزیک ذرات وشبه‌ ذره‌ها در فیزیک ماده چگال است. یک نظریه میدان کوانتومی، ذرات را به شکل حالاتی برانگیخته از میدان فیزیکی زمینه می‌بیند، به همین دلیل این ذرات کوانتای میدان نامیده می‌شوند.

نسبیت عام، نظریه‌‌ای هندسی برای گرانش است که در سال ۱۹۱۵ توسط «آلبرت اینشتین» منتشر شد و توصیف کنونی گرانش در فیزیک نوین است. این نظریه، گرانش را به‌عنوان یک عامل هندسی و نه یک نیرو بررسی می‌کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Physical Review D منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. اگر فشار منفیه پس بهتر و قابل درک تر اینه که بگبم فضای اطراف بر سیاهچاله فشار وارد می کنه نه سیاهچاله بر فضای اطراف. دوستان نظر لطفاً.

    1. میشه اینطوری هم گفت: سیاهچاله ها بر فضای اطراف خود کشش وارد می کنند!