بیگ بنگ: ستاره شناسان اعلام کردند سیگنال‌های نامفهوم و میان ستاره‌ای که موضوع تحقیق دانشمندان در چند سال پیش بود، در واقع از یک سیاره ی شبه‌ زمینی ساطع می‌شوند.

تصویری هنری از سیاره شبه زمین Gliese 581d
تصویری هنری از سیاره شبه زمین Gliese 581d

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، سیاره Gliese 581d از شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات برخوردار بوده و احتمالا یک جهان سنگی دو برابر زمین است؛ سیگنال‌های این سیاره ابتدا در سال 2009 کشف شده بودند، اما سال گذشته به عنوان صدای انفجار ستارگان دور تصور شده و رد شدند. اکنون یک پژوهش دیگر مدعی است که تحقیقات انجام شده در سال 2014 براساس یک تحلیل ناقص از داده‌ها انجام شده و سیاره Gliese 581d واقعا وجود دارد. سال گذشته محققان دانشگاه پنسیلوانیا اعلام کردند که این سیاره و همتای آن سیاره Gliese 581g تنها یک فریب نوری از انفجارات مغناطیسی ستاره‌ای در فاصله 22 سال نوری هستند.

اما بررسی‌های جدید محققان دانشگاه کوئین‌مری و دانشگاه هارتفوردشایر نشان داد که روش مورد استفاده تیم دانشگاه پنسیلوانیا تنها برای سیارات بزرگ مناسب بوده و اینکه ممکن است سیارات کوچکی مانند سیاره Gliese 581d توسط آن دیده نشوند. این محققان مدعی هستند که با استفاده از مدل دقیق‌تری در داده‌های موجود توانسته‌ اند وجود این سیارات را اثبات کنند.

تصویری مقاسه ای از منظومه ی سیاره ایGliese 581 در مقایسه با منظومۀ شمسی ما و سیارات آن
تصویری مقاسه ای از منظومه ی سیاره ایGliese 581 در مقایسه با منظومۀ شمسی ما و سیارات آن

کشف سیاره Gliese 581d بسیار اهمیت دارد، زیرا اولین سیاره شبه‌ زمینی در منطقه گلدیلاک اطراف ستاره میزبان است و معیاری برای روش داپلر بشمار می‌رود. باورها بر این است که این سیاره نخستین سیاره فراخورشیدی در منطقه گلدیلاک – محدود مناسب برای پشتیبانی از حیات – است. در تحقیقات اولیه، ستاره‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز به بررسی تغییرات ثابت نور پرداختند که توسط گرانش یک سیاره در حال گردش در مدار ستاره میزبان و کشیده شدن به سمت آن ایجاد می‌شود؛ قدرت این کشش نشان داد که سیاره Gliese 581d حدود سه برابر اندازه زمین است. نتایج این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه